Koronawirus zabrał 62 mln miejsc pracy w turystyce

Branża turystyczna straciła przez pandemię w 2020 r. aż 4,5 bln dolarów (Photo by Elizeu Dias on Unsplash )

Branża turystyczna straciła przez pandemię w 2020 r. aż 4,5 bln dolarów (Photo by Elizeu Dias on Unsplash )

Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) oszacowała, że sektor turystyki stracił w ubiegłym roku aż 4,5 bln dolarów. Wywołana pandemią COVID-19 zapaść w międzynarodowych podróżach doprowadziła zaś do utraty 62 mln miejsc pracy na całym świecie.

 

Rozprzestrzenienie się po całym świecie koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziło do obostrzeń dotyczących funkcjonowania placówek kulturalnych i muzealnych, podróżowania samolotami czy statkami wycieczkowymi, przekraczania granic czy funkcjonowania hoteli i innych miejsc noclegowych.

To wszystko sprawiło, że turystyka stała się jednym z sektorów najmocniej dotkniętych przez pandemiczny kryzys gospodarczy. Według najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), czyli powstałej w Wielkiej Brytanii, ale działającej międzynarodowo organizacji branżowej, globalne straty – i to licząc tylko 2020 r. – wyniosły aż 4,5 bln dolarów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wydatki na turystykę mocno spadły

Wkład turystyki w światowe PKB zmalał według tego zestawienia z 9,2 bln w 2019 r. do 4,7 bln rok później, co oznacza spadek rok do roku aż o 49,1 proc. W tym samym czasie cała globalna gospodarka skurczyła się zaś o 3,7 proc.

Turystyka stała się też dużo mniej znacząca dla światowego PKB. W 2019 r. stanowiła aż 9,2 proc. tego wskaźnika, ale w 2020 r. już 5,5 proc. Przed pandemią w turystyce zatrudnionych było według danych WTTC 334 mln osób, ale w ubiegłym roku to zatrudnienie spadło o 18,5 proc., co oznacza, że pracę straciły 62 mln ludzi.

Wszystko to za sprawą dramatycznego spadku wydatków na cele związane z wypoczynkiem – w przypadku wyjazdów zagranicznych było to mniej o aż 69,4 proc., a dla wyjazdów krajowych o 45 proc.

Kryzys najmocniej dotknął średnich i małych, często rodzinnych przedsiębiorstw zajmujących się organizacją wycieczek czy prowadzeniem pensjonatów, które stanowią aż 80 proc. sektora turystycznego na świecie.

Szefostwo organizacji docenia jednak, że rządy wielu państw starały się wesprzeć turystykę poprzez pakiety pomocowe czy bony turystyczne. „Gdyby nie to wszystko, to liczby w naszym raporcie wyglądały by o wiele gorzej” – powiedziała dyrektor generalna WTTC Gloria Guevara.

Holenderski eksperyment wakacyjny ma wykazać czy turystyka w pandemii będzie możliwa

187 ochotników poleci na siedmiodniowe wakacje all inclusive na grecką wyspę Rodos, aby wypoczywać tam w specjalnie przystosowanym ośrodku. To eksperyment, który ma sprawdzić czy bezpieczne wyjazdy turystyczne w czasie pandemii są możliwe.

 

Choć wakacje nie są darmowe – trzeba za …

Powrót do normalności zajmie ponad rok

Rada ocenia, że powrót do przychodów sektora turystycznego na poziomie z 2019 r. zajmie jeszcze długo i spodziewa się tego najwcześniej w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że dzięki przyspieszeniu programów szczepień przeciw koronawirusowi w II kwartale uda się do czerwca uruchomić ruch turystyczny.

WTTC wyraziła także poparcie dla zaproponowanego przez Komisję Europejską Cyfrowego Zielonego Certyfikatu Szczepień nazywanego potocznie „paszportem szczepionkowym”. Ale zarekomendowała też przygotowanie skoordynowanego systemu testowania na koronawirusa przy wyjeździe osób niezaszczepionych, co mogłoby wyeliminować konieczność odbywania kwarantanny.

Ponadto zasugerowano rezygnację z systemu oceny ryzyka krajów, z których przyjeżdżaliby turyści na rzecz indywidualnej oceny każdego osoby i zastosowania podejścia regionalnego. Wskazano jednak na konieczność dalszego utrzymywania ścisłego reżimu sanitarnego podczas wyjazdów, a nawet na opracowanie ulepszonych protokołów higienicznych obowiązujących turystów i obsługę w hotelach czy ośrodkach wypoczynkowych.