Francja: Miliony na szczepionkę i zapowiedź niezależności technologicznej

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował we wtorek o przeznaczeniu 200 mln euro na badania nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował we wtorek o przeznaczeniu 200 mln euro na badania nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. / Zdjęcie via unsplash

Francja jest kolejnym europejskim krajem po Niemczech, który w ostatnich dniach zapowiedział wsparcie firmy biotechnologicznej ze Starego Kontynentu. Francuska firma Sanofi prowadzi badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jednocześnie Francja chce przenieść część produkcji medycznej nad Sekwanę.

 

 

Emmanuel Macron złożył we wtorek (16 czerwca) wizytę w należącym do koncernu farmaceutycznego Sanofi centrum produkcji szczepionek w Marcy-l’Etoile w pobliży Lyonu. Firma prowadzi badania w ramach dwóch projektów szczepionki na koronawirusa.

Francja: Priorytetem niezależność technologiczna

W trakcie wizyty polityk poinformował o przeznaczeniu 200 mln euro na badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 oraz na wsparcie infrastruktury badawczej i produkcyjnej związanej z pracami nad szczepionką.

Macron podkreślił, że firma Sanofi jest kluczowa dla odzyskania przez Francję niezależności technologicznej, produkcyjnej oraz sanitarnej. „Sanofi jest światowym liderem, który zapewni niezależność Francji i Francuzów”, podkreślił Macron.

Firma przed kilkoma dniami poinformowała o planie zainwestowania 610 mln euro w badania i rozwój szczepionki we Francji. Prawie pół miliarda euro ma zostać wydane na nowy zakład produkcyjny w Neuville-sur-Saone niedaleko Lyonu, a 120 mln na budowę centrum badań i rozwoju w Marcy-l’Etoile. Zgodnie z porozumieniem na terenie Francji będzie również produkowany m.in. paracetamol. Ostatni zakład produkujący lek działał we Francji w 2008 r.

Naukowcy z Oksfordu: Mamy lek, który ratuje życie chorym na COVID-19

Chodzi o deksametazon, znany od wielu lat syntetyczny steryd o działaniu przeciwzapalnym.

Koronawirus: Europa przeznacza setki milionów na badania

Francja jest kolejnym europejskim krajem, po Niemczech, który zapowiada wsparcie firm biotechnologicznych ze Starego Kontynentu; szczególnie tych, które prowadzą badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

W poniedziałek (16 czerwca) niemiecki rząd ogłosił, że zainwestuje w firmę CureVac, kwotę 300 mln euro. Dzięki temu Berlin nabędzie pakiet 23 proc. udziałów przedsiębiorstwa. Z kolei w sobotę (12 czerwca) poinformowano o zawarciu umowy przez giganta farmaceutycznego AstraZenecę z European Inclusive Vaccines Alliance na dostarczenie nawet 400 mln dawek eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa.

Porozumienie utworzone przez Francję, Holandię, Niemcy i Włochy ma odebrać do końca 2020 r. szczepionkę testowaną przez Uniwersytet w Oxfordzie. Porozumienie ma na celu udostępnienie szczepionki innym krajom europejskim, które chciałyby wziąć w nim udział. Koszty przedsięwzięcia zostaną zrekompensowane przez finansowanie ze strony rządów.

Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Dzięki kwocie 300 mln euro niemiecki rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. w firmie biotechnologicznej CureVac.

Macron: Szczepionka dla wszystkich. Nie dla wybranych

Wizyta Macrona nastąpiła w miesiąc po tym, jak dyrektor Sanofi poinformował, że w przypadku pomyślnego zakończenia badań, pierwszym krajem, który będzie mógł skorzystać z ich efektu będą USA. Powodem takiej deklaracji miało być wyłożenie przez Stany Zjednoczone poprzez krajową organizację ds. badań biomedycznych (Biomedical Advanced Research and Development Authority – BARDA) znacznych środków na badania koordynowane przez Sanofi we współpracy z brytyjskim GlaxoSmithKline.

Deklaracja ta – z której koncern szybko się wycofał – wzbudziła mnóstwo kontrowersji nad Sekwaną. We wtorek Macron powtórzył, że szczepionka przeciwko koronaiwrusowi powinna stać się „globalnym dobrem publicznym”.