Koronawirus: Premier zapowiada “nowy polski ład” po pandemii

koronawirus, restrykcje, pandemia, Polska, rząd, Sylwester, ograniczenia

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji / Foto via Krystian Maj/KPRM [Kancelaria Premiera]

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po opanowaniu pandemii koronawirusa zostanie przedstawiony „nowy polski ład” zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

 

W poniedziałek (4 stycznia) Mateusz Morawiecki uczestniczył w sesji pytań i odpowiedzi. Internautów interesowała przede wszystkim kwestia szczepień przeciwko COVID-19, ale jedno z pytań dotyczyło również wyzwań stojących w tym roku przed Polską.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Najpierw zwalczmy pandemię, potem przyjdzie pora na “nowy, polski ład”

“Najpierw zwalczmy pandemię – to najbliższe cztery, pięć miesięcy, a potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze” – oświadczył premier Morawiecki. W odpowiedzi na to pytanie przedstawił dwa jego zdaniem najważniejsze wydarzenia: “cały czas jeszcze walka z epidemią, ale potem szybkie odbicie, powrót branż do pewnej popandemicznej normalności”.

Szef rządu zapowiedział przy tym, że wcześniej zostanie przedstawiony „nowy polski ład”. “Chcemy go jak najlepiej zaadaptować do rzeczywistości, w której inwestorzy prywatni, przedsiębiorcy boją się inwestować. Boją się, bo potracili klientów, boją się, bo potracili rynki zbytu” – wyjaśniał.

Jak powiedział Morawiecki, rząd przewiduje, że ich miejsce zajmą w związku z tym inwestycje państwowe i samorządowe. Zwrócił przy tym uwagę, że zachęcają do tego m.in. „wielkie programy, które już się toczą”. “Sądzę, że ten polski nowy ład będzie właśnie taką odpowiedzią na te bolączki, na problemy, które wraz z epidemią zawitały do naszego życia społecznego, ale także do naszych okoliczności gospodarczych, bo bardzo wielu naszych przedsiębiorców wpadło w kłopoty, w turbulencje – powiedział premier.

Koronawirus: W trakcie pandemii rosną fortuny najbogatszych. Rekordzistą jest właściciel firmy sprzedającej… wodę

Kryzys gospodarczy nie dotyczy właścicieli największych fortun na świecie. 

Gastronomia musi poczekać

W odpowiedzi na pytanie o termin powrotu do normalnej działalności branży gastronomicznej i szanse pracowników gastronomii oraz innych „odgórnie zamkniętych branż” na wcześniejsze szczepienia umożliwiające powrót do normalnego funkcjonowania Morawiecki przyznał, że z tym “musimy poczekać na uspokojenie sytuacji pandemicznej”.

“Otwarcie gospodarki a zwłaszcza tych branż, które są najbardziej narażone na kontakty społeczne, jest niezwykle wrażliwym (…) działaniem z punktu widzenia skuteczności walki z pandemią” – tłumaczył. Premier zwrócił też uwagę, że dla najbardziej poszkodowanych branż rząd przygotował rekompensaty, które powinny przynajmniej częściowo zrekompensować im ubytek dochodów.

2021: Co wydarzy się w Nowym Roku w Europie i na świecie?

Oto 10 rzeczy, które zdaniem redakcji EURACTIV.pl przyniesienie nam 2021 r.