Koronawirus: Portugalia wprowadza możliwość wywłaszczenia w związku z planem odbudowy gospodarki

António Costa, Portugalia, premier

Premier Portugalii António Costa uspokoił, że nowe prawo będzie miało zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, a rząd będzie musiał udowodnić, że dany teren jest ważny z punktu widzenia interesu publicznego. / Zdjęcie: Twitter, @antoniocostapm

Portugalskie władze przyjęły przepisy, które umożliwią wywłaszczenie obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa. Rząd planuje również wprowadzenie lockdownu w związku z rekordową w ostatnich dniach liczbą nowych zakażeń SARS-CoV-2.

 

 

Nowe prawo przewiduje, że wywłaszczony obywatel nie będzie mógł sprzeciwić się decyzji o pozbawieniu nieruchomości, ale otrzyma stosowne odszkodowanie. Przyjęte przepisy związane są z planem odbudowy gospodarczej Portugalii po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kiedy możliwe będzie wywłaszczenie?

Prawo zakłada, że wywłaszczenia będzie można dokonać jedynie w sytuacji najwyższej konieczności, a decyzja będzie musiała zostać „należycie uzasadniona, przy jednoczesnym zachowaniu praw, wolności i gwarancji obywatelskich”.

Prawo zobowiązuje władze do przedstawienia dowodów na to, że przejmowany przez państwo teren cechuje wysoka „użyteczność publiczną” – na przykład jeśli przebiegają tam sieci związane z przesyłem energii, transportem lub gdy tereny są istotne ze względu na ochronę środowiska.

Prawo jest wykonaniem ustawy z 12 września 2020 r., w której parlament upoważnił rząd Antónia Costy do „terminowej realizacji” inwestycji priorytetowych dla odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19.

Koronawirus: Niemcy złamały reguły UE zamawiając dodatkowe szczepionki?

Komisja Europejska wiedziała o nieprawidłowościach?

Zaostrzenie restrykcji. Portugalia wprowadza lockdown

Wczoraj (9 stycznia) premier Costa zapowiedział także wprowadzenie w kraju lockdownu, podobnego do tego, który obowiązywał w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Decyzja podyktowana jest najwyższą od początku pandemii liczbą nowych zakażeń koronawirusem, a także obciążeniem służby zdrowia. Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że w sobotę w portugalskich szpitalach była rekordowa liczba 3555 chorych na COVID-19, z których 540 stanowili pacjenci przebywający na oddziałach intensywnej terapii.

Jak wyjaśniła na konferencji prasowej  minister ds. prezydencji Mariana Vieira da Silva, trwają ustalenia dotyczące tego, które branże zostaną wyłączone z funkcjonowania. Premier prowadzi w tej sprawie konsultacje z partiami politycznymi. Z informacji radia Observador wynika, że za wprowadzeniem lockdownu opowiedziały się wszystkie ugrupowania w parlamencie.

W związku z nasileniem się przyrostu liczby zakażeń koronawirusem w czwartek (7 stycznia) rząd poinformował o nowych ograniczeniach. Przez cały weekend (9-11 stycznia) w 250 powiatach kraju obowiązuje zakaz ich opuszczania. Przepis ten nie obejmie jedynie 25 powiatów kontynentalnej części kraju. W całej Portugalii obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu między godz. 13:00 a 5:00 rano.

Dzień wcześniej parlament przedłużył stan wyjątkowy związany z epidemią koronawirusa do 15 stycznia. Prawdopodobnie zostanie on ponownie ogłoszony po 24 stycznia, kiedy w kraju odbędą się wybory prezydenckie.

Koronawirus: Szczepionka amerykańskiej Moderny zatwierdzona w UE

Testy dowiodły też 94-procentowej skuteczności tego preparatu.

Koronawirus w Portugalii

W całej Portugalii wykryto jak dotąd ok. 480 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, co plasuje ten kraj w czwartej dziesiątce na świecie (Polska zajmuje 14. miejsce). Stwierdzono już blisko 8 tys. zgonów z powodu COVID-19.

W ostatnich dniach kraj notuje rekordowy przyrost zakażeń. Najwięcej przypadków SARS-CoV-2 zarejestrowano w piątek (8 stycznia) – 10 176 zakażeń. Tego samego dnia w Portugalii potwierdzono najwięcej zgonów od wybuchu pandemii. Na COVID-19 zmarło tamtej doby 118 mieszkańców kraju.

Jak alarmuje ministerstwo zdrowia, portugalska służba zdrowia jest już bardzo mocno obciążona. Wczoraj (9 stycznia) zajęte były niemal wszystkie łóżka szpitalne, przeznaczone dla chorych na COVID-19.