Koronawirus: Portugalia uruchomi nowy plan pomocowy dla gospodarki. Kto otrzyma wsparcie?

Pedro Siza Vieira

Aby zminimalizować szkody, powstałe na skutek wprowadzenia ograniczeń w kolejnych powiatach, Portugalia uruchomi program wsparcia dla podmiotów gospodarczych, poinformował w sobotę (14 listopada) minister gospodarki i cyfryzacji Pedro Siza Vieira (na zdj.) / Zdjęcie: Twitter, @govpt

Portugalskie władze wprowadzą program pomocowy dla rodzimej gospodarki o kwocie 25 mld euro, zapowiedział premier António Costa. Środki trafią m.in. do branży gastronomicznej, a także handlu. Decyzja ma związek z rozszerzeniem restrykcji obejmujących weekendowy lockdown i godzinę policyjną.

 

Premier António Costa ogłosił w czwartek (12 listopada) wieczorem nowe restrykcje, dotyczące głównie weekendowego lockdownu. Liczba powiatów, w których obowiązywać będą najsurowsze restrykcje, w tym godzina policyjna i weekendowy lockdown, zwiększyła się ze 121 do 191. Oznacza to, że obostrzenia obowiązują już ponad 80 proc. obywateli 10-milionowej Portugalii.

Koronawirus: Austria i Portugalia wprowadzają częściowy lockdown

Oba państwa mierzą się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Rząd obiecuje wsparcie dla przedsiębiorców

Aby zminimalizować szkody, powstałe na skutek wprowadzenia ograniczeń w kolejnych powiatach, rząd postanowił uruchomić program wsparcia dla podmiotów gospodarczych.

Na sobotniej konferencji minister gospodarki i cyfryzacji Pedro Siza Vieira ogłosił, że 1,1 mld euro z kwoty 25 mld euro, jakie w najbliższych miesiącach trafią do portugalskich firm, zostanie przekazane przedsiębiorcom z sektora gastronomicznego.

Według szacunków przekazanych przez ministerstwo, otrzymane środki pomogą pokryć około 1/5 strat spółek gastronomicznych, w które uderzyły konsekwencje przepisów o weekendowym lockdownie. Restrykcje zabraniają działalności punktów gastronomicznych w soboty i niedziele w godzinach od 5:00 do 13:00, a także sklepów wielkopowierzchniowych od godz. 8:00 do 13:00.

Siza Vieria zapowiedział także, że część środków w ramach nowego programu otrzymają właściciele placówek handlowych – nie poinformował jednak, jaka konkretnie będzie to suma.

Szef resortu gospodarki wyjaśnił, że rekompensata całości strat poniesionych przez przedsiębiorstwa w związku z pandemią COVID-19 nie jest możliwa, ale zapewnił za to, że wypłata środków rozpocznie się już w grudniu.

Koronawirus: W jaki sposób Hiszpania i Portugalia zacieśnią współpracę regionalną?

Na Szczycie Iberyjskim zdecydowano o ułatwieniach w pracy służby zdrowia i administracji publicznej w rejonach nadgranicznych.

Wcześniejsze działania władz

Jak zapowiedział wcześniej szef rządu, do końca bieżącego roku władze kraju powinny wypłacić 1,55 mld euro firmom, które poniosły największe straty w wyniku drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2, a 750 mln euro z tej kwoty otrzymają małe spółki i mikroprzedsiębiorstwa.

Podczas pierwszej fali epidemii, gdy Portugalia była jednym z najpoważniej dotkniętych pandemią europejskich krajów, rząd przeznaczył na pomoc dla przedsiębiorców łącznie 3,6 mld euro, o czym poinformowano w czerwcu.

Portugalia: W 2020 r. najwyższy poziom długu publicznego w historii. Złe informacje również na rynku pracy.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii.

Koronawirus w Portugalii

Jak poinformowano w niedzielę, w ciągu poprzedniej doby w Portugalii wykryto 6035 przypadków koronawirusa. Odnotowano także 76 zgonów z powodu COVID-19. Szacunki wskazują, że w całym kraju obecnie aktywnych jest ponad 88 tys. zakażeń, w tym nieco ponad 400 osób w stanie krytycznym.

Dzienna liczba przypadków koronawirusa w Portugalii po raz pierwszy przekroczyła tysiąc dopiero w październiku, a 5 tys. – w listopadzie. Dotychczas ani razu nie przekroczyła ona jednak 10 tys. Rekordową jak dotąd dobową ilość przypadków potwierdzono 4 listopada – 7497 zakażeń.

Od początku pandemii w tym kraju odnotowano w sumie prawie 220 tys. zakażeń SARS-CoV-2, co plasuje Portugalię na 34. miejscu na świecie. W związku z chorobą COVID-19 zmarło ponad 3,4 tys. mieszkańców Portugalii, zaś wyzdrowiało – według oficjalnych danych – ponad 125 tys. osób.