Koronawirus: W Niemczech w kierunku turystyki jednodniowej?

Koronawirus, Niemcy, Turystyka, gospodarka, epidemia, pandemia, Alpy, Garmish-Parterkirchen, Soeder, Merkel

W wielu krajach związkowych wczasowicze pochodzący z tych regionów w Niemczech, które uznawane są za obszary ryzyka, nie będą już mogli przenocować w hotelu./ Foto via unsplash [@camil]

Niemiecki rząd federalny oraz rządy krajów związkowych uzgodniły w środę, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wprowadzą ograniczenia w turystycznych wyjazdach mieszkańców regionów o szczególnym nasileniu infekcji.

 

 

W wielu krajach związkowych wczasowicze pochodzący z tych regionów w Niemczech, które uznawane są za obszary ryzyka, nie będą już mogli przenocować w hotelu, chyba, że będą w stanie okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

O zamiarze wprowadzenia takich obostrzeń poinformował premier Szlezwika-Holsztynu Daniel Günther (CDU) po wideokonferencji z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i poszczególnych krajów związkowych. Zgodnie z zapowiedzią, co najmniej jedenaście landów zamierza przyjąć to rozporządzenie.

Noclegi w hotelach tylko dla posiadaczy testów

Chodzi tu o powiaty, w których liczba wykrywanych nowych nosicieli koronawirusa przekracza przez siedem kolejnych dni poziom 50 na 100 tys. mieszkańców. Mieszkańców wezwie się, by bez niezbędnej potrzeby nie podróżowali na te tereny ani nie wyjeżdżali z nich.

Postanowiono także, że podróżni z obszarów ryzyka w Niemczech po przybyciu do hotelu lub innego miejsca zakwaterowania będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin. W przeciwnym razie nie będą mogli zakwaterować się w obiekcie. W zamian za tę zmianę zniesiony zostanie dla podróżnych obowiązek poddania się dwutygodniowej kwarantannie.

Nowa regulacja będzie miała zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do podróży odbywanych w celach turystycznych. Nie dotyczy ona osób odwiedzających rodzinę czy dojeżdżających do pracy. Jak poinformował premier Szlezwika-Holsztynu, w tym kraju związkowym nowe przepisy wejdą w życie w najbliższy piątek (9 października).

Niemcy: Prawicowy ekstremizm w policji nie jest problemem strukturalnym?

„W Niemczech nie ma żadnego strukturalnego problemu prawicowego ekstremizmu”, podkreślił szef MSW Niemiec Horst Seehofer.

Będą wyjątki w przepisach?

Premier Bawarii Markus Söder (CSU) już wcześniej zapowiedział wprowadzenie w tym kraju związkowym obowiązku okazywania wyników testów na koronawirusa przez podróżnych pochodzących z regionów, w których występuje bardzo wysoki wskaźnik nowych zakażeń SARS-CoV-2, np. dzielnic Berlina uznawanych za obszary ryzyka.

Pięć krajów związkowych zastrzegło sobie odrębne postępowanie w tej sprawie. Turyngia jest na przykład przeciwna ogólnemu zakazowi korzystania z hoteli przez przyjezdnych ze szczególnie zagrożonych koronawirusem regionów, a Dolna Saksonia chce jeszcze sprawdzić, czy da się w jej przypadku wprowadzić uzgodnione rozwiązania w życie.

Natomiast Meklemburgia-Pomorze Przednie nie zamierza zrezygnować z obowiązujących obecnie własnych restrykcji, które są od tych uzgodnień surowsze.

Narty w Garmisch-Partenkirchen w Alpach Bawarskich? Trzeba pamiętać już nie tylko o sprzęcie narciarskim, ale i teście na koronawirusa.