Koronawirus: KE zatwierdziła polski program pomocowy o wartości 110 mln euro

Szef Rady Europejskiej Charles Michel ws. odpowiedzi UE na koronawirusa, źródło consilium

Szef Rady Europejskiej Charles Michel ws. odpowiedzi UE na koronawirusa, źródło consilium

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwa o wartości 110 mln euro (500 mln zł) przewidziany na wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.

 

Natomiast skoordynowany plan odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa jest tematem dzisiejszego szczytu UE. Czwartkowe (23 kwietnia) posiedzenie Rady Europejskiej będzie kolejnym spotkaniem tego gremium  w formie wideokonferencji.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Vestager: 110 mln euro to płynność finansowa dla trzech tysięcy przedsiębiorstw

“Około 3 tys. krajowych przedsiębiorstw działających w Polsce będzie w stanie zaspokoić bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach” – przewiduje wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

Cytowana w komunikacie KE komisarz wyjaśniła, że polski program o wartości 110 mln euro “ułatwi udzielanie gwarancji publicznych w odniesieniu do pożyczek oraz pożyczek z dopłatami do oprocentowania w celu wsparcia całej polskiej gospodarki w okresie pandemii”. Zapewniła przy tym, że Komisja “ściśle współpracuje” z państwami członkowskimi, aby umożliwić kierowanie krajowych środków na ograniczanie skutków gospodarczych pandemii koronawirusa.

Nowy program będzie finansowany z niewykorzystanych pieniędzy wypłaconych z funduszy strukturalnych UE w latach 2007–2013, które zostały zwrócone państwu. KE uznała bowiem, że program zgłoszony przez Polskę jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Jak przypomina KE, zakładają one że kwota pożyczki ograniczona została jednak do tego, co jest niezbędne do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstwa związanych z płynnością w najbliższej przyszłości, opłaty gwarancyjne i stopy procentowe odpowiadają minimalnym poziomom określonym w tymczasowych ramach pomocy państwa, gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca tego roku i na okres nieprzekraczający sześciu lat, a także – że pomoc można będzie  przyznać wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji ostatniego dnia zeszłego roku, a w znacznym stopniu zostały dotknięte skutkami pandemii koronawirusa.

Komisja przypomniała ponadto, że przyjęła tymczasowe ramy pomocy państwa, by umożliwić państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.

Koronawirus: Kogo ochroni rządowa “tarcza antykryzysowa”?

Po całonocnych głosowaniach Sejm przyjął wczoraj rano rządową “tarczę antykryzysową”, która ma uchronić polską gospodarkę przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. Przy okazji i z naruszeniem prawa, PiS wprowadził też zmiany do Kodeksu wyborczego budząc oburzenie opozycji.

Pomoc również dla sąsiadów UE

Również wczoraj KE przedstawiła pakiet pomocy makrofinansowej dla 10 państw sąsiadujących z Unią. Wsparcie o wartości trzech miliardów euro ma służyć ochronie ich gospodarki przed finansowymi skutkami pandemii COVID-19. Zgodnie z propozycją Komisji 180 mln euro miałoby trafić do Albanii, 250 mln do Bośni i Hercegowiny, 150 mln do Gruzji, 200 mln do Jordanii, 100 mln do Kosowa, 100 mln do Mołdawii, 60 mln do Czarnogóry, 160 mln do Macedonii Północnej, 600 mln do Tunezji i 1,2 mld euro do Ukrainy.

Dziś kolejny szczyt UE w formie telekonferencji

Europejscy przywódcy mają dziś zająć się  planami odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W liście zapraszającym na szczyt UE szef Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował do szefów państw i rządów, by zlecili KE przygotowanie Europejskiego Funduszu Ożywienia (Recovery Fund – pakiet ratunkowy utworzony na rzecz ratowania unijnej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa).

Komisja miałaby przeprowadzić dokładną analizę potrzeb i przygotować propozycji ożywienia gospodarki UE przy pomocy środków z przyszłej perspektywy finansowej UE. Dostosowany do nowej sytuacji projekt wieloletniego budżetu po 2020 roku Komisja ma przedstawić jeszcze w tym miesiącu.

PE przyjął rezolucję ws. pandemii koronawirusa. Dostało się przy okazji Polsce i Węgrom

Podczas drugiego w historii zdalnego posiedzenia Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie pandemii koronawirusa.

Morawiecki: Potrzebny jest nowy Plan Marshalla i reorganizacja gospodarki UE

Według szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego obecnie istnieje konieczność silnego wsparcia europejskiej gospodarki dotkniętej skutkami koronawirusa. “Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla. Plan Marshalla na miarę XXI wieku – to plan, który ma pozwolić nam nie tylko ocalić miejsca pracy w Polsce, ale także wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie, po koronawirusie – powiedział premier na wtorkowej (21 kwietnia) konferencji prasowej.

“Proponuję wielkie programy inwestycyjne, inwestycje w innowacje, inwestycje w infrastrukturę. Nie możemy pozwolić na to, żeby amerykańskie czy chińskie firmy podbiły Europę” – sprecyzował podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku.

W czasie konferencji prasowej poinformował również, że podczas sobotniej (18 kwietnia) rozmowy z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen zaapelował o nowe środki na walkę z kryzysem. “Zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to dopiero pierwszy krok, pierwszy kilometr w maratonie” – przekazał Morawiecki podkreślając, że wymaga to reorganizacji porządku gospodarczego w Europie.

Komisja Europejska: Budżet UE jak plan Marshalla

Ursula von der Leyen zaznaczyła, że budżet UE będzie nowym planem Marshalla dla Unii Europejskiej, który ożywi gospodarkę wspólnoty.

Dzisiejszy szczyt bez zwyczajowych konkluzji?

Media przewidują, powołując się na nieoficjalne źródła w Brukseli, że szefowie państw i rządów zatwierdzą dziś porozumienie ws. instrumentów antykryzysowych wartych 540 mld euro i zgodzą się na podjęcie prac nad Funduszem Ożywienia, jednak bez rozstrzygania o jego kształcie.

Przewidują także, że dzisiejsze posiedzenie Rady Europejskiej nie zakończy się jak zwykle przyjęciem wspólnej deklaracji, a zamiast wniosków „27” oświadczenie wyda w ich imieniu szef Rady Europejskiej Charles Michel. Państwa członkowskie nauczone bowiem doświadczeniem z poprzedniego spotkania – podczas którego nie udało się osiągnąć porozumienia ws. euroobligacji, a spór “północy” z “południem” przeciągnął się do późnych godzin wieczornych – zgodziły się tym razem na inne rozwiązanie.

Kaczyński: Koronawirus ujawnił słabość UE i siłę państw narodowych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że kryzys związany z epidemią koronawirusa uświadomił ludziom słabość Unii i siłę państw narodowych.

Konsultacje szefa polskiego rządu przed szczytem UE

Premier Mateusz Morawiecki odbył wczoraj konsultacje z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Celem trwającej około godziny wideokonferencji była zwyczajowa koordynacja stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej. Natomiast dzień wcześniej – również dzięki telekonferencji – konsultował się z szefem Rady Europejskiej Michelem.

Szef polskiego rządu rozmawiał wczoraj także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a ich rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji epidemicznej w obu krajach. Morawiecki podkreślił również konieczność szybkiego wypracowania porozumienia dotyczącego instrumentów finansowania i wykorzystania unijnych funduszy.

Zwrócił przy tym uwagę na potrzebę elastyczności związanej z różnym stopniem nasilenia kryzysu w poszczególnych państwach członkowskich, a także na konieczność znalezienia nowych źródeł finansowania budżetu unijnego, które byłyby źródłem  dochodów własnych Unii. Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec zgodzili się, że Europa musi dysponować własnymi, niezależnymi zdolnościami produkcyjnymi w kluczowych sektorach gospodarki.

V4 o budżecie UE i Funduszu Ożywienia oraz o epidemii koronawirusa

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej potwierdziło wspólne stanowisko państw dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Ożywienia, w tym zwłaszcza aktywnego poszukiwania nowych źródeł finansowania unijnego budżetu. Premier Morawiecki podkreślił konieczność prowadzenia ambitnej polityki inwestycyjnej, która pomoże utrzymać miejsca pracy i potencjał gospodarczy w Europie. Szefowie rządów V4 rozmawiali również o rozwoju epidemii COVID-19 swoich krajach i przedstawili możliwe scenariusze wychodzenia z wprowadzonych restrykcji.

Orbán: Szczyt zachorowań na Węgrzech dopiero nadejdzie

Kiedy na Węgrzech wystąpi szczyt zachorowań?