Koronawirus: Lufthansa otrzyma wielomiliardowe wsparcie od niemieckiego rządu

Lufthansa otrzyma 9 mld euro pomocy publicznej

Lufthansa otrzyma 9 mld euro pomocy publicznej / Zdjęcie via unsplash.com

Niemiecki narodowy przewoźnik lotniczy – Lufthansa – otrzyma pomoc w wysokości 9 mld euro od państwa. W jaki sposób pomoc publiczna przełoży się na działanie niemieckiego giganta lotniczego?

 

Lufthansa otrzyma wielomiliardową pomoc

W związku z koronakryzysem władze Lufthansy musiały zdecydować się  na przekazanie części udziałów niemieckiemu rządowi.

Lufthansa otrzyma od państwa 9 mld euro (40,7 mld zł) pomocy publicznej. W zamian rząd przejmie 20 proc. akcji spółki i wyznaczy dwóch członków do rady nadzorczej.

Jedna piąta udziałów w akcjach i dwa głosy w radzie nadzorczej zapewnią rządowi np. możliwość blokowania prób przejęcia przewoźnika.

Lufthansa działa na rynku już od 1953 r. Dysponuje około 300 samolotami, latającymi na 220 trasach. Pandemia i zastój w branży lotniczej spowodowały olbrzymie problemy dla tego przewoźnika. Tylko w I kwartale zanotowano straty na poziomie 1,2 mld euro (5,4 mld zł), a przychód  Lufthansy zmniejszył się o 18 proc. W związku z tym władze spółki zwróciły się o rządową pomoc.

Co z pieniędzmi za odwołane loty Europejczyków?

Choć apelowało o to 12 państw członkowskich, Komisja Europejska nie zgadza się na zawieszenie regulacji zapewniających pasażerom zwrot pieniędzy na odwołany.

Austrian Airlines szykują cięcia płac

Do największej niemieckiej linii lotniczej zaliczają się także takie spółki jak np. Austrian Airlines czy Brussels Airlines. One również nie uniknęły kłopotów spowodowanych pandemią.

W przypadku linii lotniczych Austrian Airlines (AUA), nadal trwają rozmowy na temat wsparcia finansowego z austriackim rządem. „Pandemia i związane z tym uziemienie naszej floty spowodowało konieczność opracowania planu ratunkowego dla Austrian Airlines”, podaje AUA na Twitterze.

Tymczasem linie zdecydowały się na wdrożenie programu oszczędnościowego wartego 300 mln euro (1,4 mld zł). Do 2024 r. zarobki w AUA zostaną obniżone o 15 proc. „Zależy nam na zachowaniu jak największej liczby miejsc pracy”, przekonują władze spółki.

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines również borykają się z dużymi problemami. 12 maja ogłosiły redukcję etatów, w związku z czym nawet 1 tys. osób może pozostać bez pracy. Flota samolotów została tymczasowo zmniejszona z 54 maszyn do 38.

Niemcy: Lotnisko Tegel w Berlinie "zabite" przez koronawirusa?

Berlińskie lotnisko Tegel, które dotąd było głównym portem lotniczym niemieckiej stolicy, zawiesi całkowicie na dwa miesiące swoje działanie. Wiele wskazuje na to, że może już jej nie wznowić.

 

Położone na północnych obrzeżach Berlina lotnisko Tegel powstało po II wojnie światowej, gdy …