Kiedy Grecja otworzy granice dla Polaków?

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało w piątek (29 maja) o otwarciu granic dla obywateli 29 państw. Jednak dzień później zasady zostały zmodyfikowane.

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało w piątek (29 maja) o otwarciu granic dla obywateli 29 państw. Jednak dzień później zasady zostały zmodyfikowane. / Zdjęcie via unsplash.

Grecja niemalże z dnia na dzień aktualizuje wytyczne dotyczące przywracania ruchu turystycznego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polska nie znalazła się na liście państw „wykluczonych”.

 

 

Greckie ministerstwo turystyki poinformowało w piątek (29 maja) o otwarciu granic dla obywateli 29 państw. W tej grupie nie z nalazły się Włochy ani Polska. Jednak dzień później Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji opublikowało komunikat, z którego wynika, że tego lata Grecja zamierza „przywitać cały świat”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wersja pierwsza: Polska i Włochy wykluczone

Obywatele m.in. Austrii, Chin, Chorwacji, Danii, Japonii, Niemiec, Szwajcarii i Węgier mieli być od 15 czerwca zwolnieni z odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Na liście zaprezentowanej przez greckie Ministerstwo Turystyki zabrakło wielu europejskich państw, w tym m.in Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii, z której po Niemczech przybywa najwięcej turystów do Grecji. Ministerstwo turystyki zapowiedziało, że 1 lipca lista może ulec zmianie po ponownej ocenie międzynarodowej sytuacji epidemicznej.

Jednak Grecy bardzo szybko zmienili zasady. Jeszcze w sobotę (30 maja) na stronie MSZ Grecji opublikowano komunikat zatytułowany „Greece welcomes the world”.

Wynika z niego, że do 15 czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, będą zobligowani do poddania się obowiązkowo testowi na koronawirusa i spędzenia nocy w wyznaczonym hotelu. Jeśli wynik testu będzie negatywny, odbędą oni siedmiodniową kwarantannę, a jeśli pozytywny – 14-dniową, pod nadzorem. Do 15 czerwca loty międzynarodowe będą obsługiwane tylko przez lotnisko w Atenach.

Koronawirus: Grecja i Cypr chciałyby latem przyjąć pierwszych zagranicznych turystów

Oba kraje już od jutra (4 maja) znoszą pierwsze epidemiczne restrykcje. Na razie liberalizacja nie dotyczy jeszcze lokali gastronomicznych czy hoteli, ale Grecy i Cypryjczycy liczą na to, że ten sezon turystyczny nie jest jeszcze stracony.

Wakacje w Grecji: Ważne miejsce wylotu

W kolejnej fazie luzowania restrykcji, od 15 do 30 czerwca, otworzy się również lotnisko w Salonikach. Podróżni będą badani losowo, ale pod warunkiem, że przylecą z lotnisk uznanych za bezpieczne pod względem epidemicznym przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Pasażerów będą obowiązywać wcześniejsze procedury, a więc obowiązkowy test i kwarantanna, jeżeli lotnisko, z którego przylecieli, znajduje się na obszarze o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem (lista lotnik dostępna tutaj). Z polskich lotnisk na „czarnej liście” znajduje się jak na razie port lotniczy w Katowicach. W Hiszpanii z kolei są to np. lotniska w Madrycie i Barcelonie, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest najtrudniejsza. We Włoszech lotniska w Lombardii, Piemoncie, Emilii-Romanii i Wenecji Euganejskiej.

Z komunikatu greckiego MSZ wynika, że 1 lipca loty międzynarodowe zaczną przyjmować wszystkie greckie lotniska, a pasażerowie będą badani już tylko losowo, niezależnie, skąd przylecieli.