Koniec z banknotami 500 euro

W 17 z 19 państw należących do strefy euro ze względów bezpieczeństwa zaprzestano emitowania banknotu o nominale 500 euro. Jak wskazuje Europejski Bank Centralny, banknot  wykorzystywany był w działalności przestępczej.

 

Decyzję w tej sprawie podjęto już w maju 2016 r.

Jak jednak wówczas podkreślano, ze względu na „powszechne zaufanie do banknotów euro i międzynarodową rolę tej waluty” banknoty 500 euro zachowają status prawnego środka płatniczego. Bezterminowo zachowają też swoją wartość i będą bez ograniczeń podlegać wymianie w krajowych bankach centralnych.

Niemcy: Rząd wdraża program odejścia od węgla

Niemiecki rząd przystąpi w najbliższym czasie do wykonania zaleceń rządowej komisji, która postuluje odejście od węgla najpóźniej do 2038 roku – potwierdził w niedzielę niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier.
 

W budżecie niemieckiego rządu na 2019 rok zarezerwowano środki na rozpoczęcie działań …

Łatwiejszy transport pieniędzy

Tak wysoki nominał jak 500 euro pozwalał na znacznie łatwiejszy transport dużych sum pieniędzy. Jeden milion wypłacony w tych banknotach waży zaledwie 2,2 kg. Gdy użyje się do tego banknotów o nominale 50 euro, jest to już 20 kg.

Ze względu na częste wykorzystywanie go w operacjach związanych z praniem brudnych pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu, banknot 500 euro zyskał w niektórych kręgach przydomek „Bin Laden”.

Niemcy i Austria czekają do 26 kwietnia

Dwa kraje, w których banknot wciąż jest emitowany, to Niemcy i Austria.

Niemiecki Bundesbank oraz austriacki Österreichische Nationalbank tłumaczyły, że potrzebują więcej czasu, aby zapewnić „płynne przejście” w kierunku systemu, w którym najwyższym nominałem będzie banknot 200 euro. W efekcie banknot o nominale 500 euro będzie tam emitowany jeszcze do 26 kwietnia.

Decyzja o tym, żeby zaprzestać emisji, wzbudziła kontrowersje zwłaszcza w Niemczech. Jens Weidmann, prezes Niemieckiego Banku Federalnego (tzw. Bundesbanku), stwierdził, że pozbycie się banknotu 500 euro nie wpłynie znacząco na walkę z przestępczością, natomiast może podważyć zaufanie do wspólnej waluty.

Część krytyków uważała również, że ruch ten ma utrudnić składowanie gotówki, na co niektórzy decydowali się, aby ominąć ujemne oprocentowanie. Stopa oprocentowania depozytów w Europejskim Banku Centralnym wynosi obecnie -0,4 proc., co oznacza, że banki muszą dopłacać do funduszy, które tam złożą.

Analiza Banku Anglii: Brexit bez umowy byłby gospodarczą katastrofą

Według analityków Banku Anglii tzw. no-deal brexit doprowadziłby Wielką Brytanię do największej recesji od czasu II wojny światowej. Oznacza to, że jego skutki byłyby poważniejsze nawet niż reperkusje kryzysu finansowego z 2008 r.
 
Eksperci Banku Anglii wskazali w swojej

500 euro rzadko używane w codziennych transakcjach

Z ankiety przeprowadzonej w 2017 r. przez Bundesbank wynika, że ponad 60 proc. Niemców miało przynajmniej raz do czynienia z banknotem o nominale 500 euro.

Podobne pytanie, dotyczące jednak zarówno banknotu 500 euro, jak i 200 euro, zadał na przełomie roku 2015 i 2016 we wszystkich krajach eurostrefy Europejski Bank Centralny. 20 proc. respondentów odpowiedziało, że w poprzednim roku choć raz użyło jednego z tych banknotów.

Z danych wynika też, że w ubiegłym miesiącu udział banknotu 500 proc. w obiegu gotówki stanowił zaledwie 2,3 proc.