Kolejne kraje UE zamykają przestrzeń powietrzną dla Boeingów 737 MAX 8. Polska także

Boeing 737 linii Ethiopian Airlines na lotnisku w Addis Abebie, źródło: Flickr, fot. Alan Wilson

Boeing 737 linii Ethiopian Airlines na lotnisku w Addis Abebie, źródło: Flickr, fot. Alan Wilson

W niedzielę rano należący do etiopskich linii lotniczych samolot tego typu rozbił się kilka minut po starcie. To już druga katastrofa takiej maszyny w ciągu pół roku. Przestrzeń lotniczą dla Boeingów 737 MAX 8 zamknęły m.in. Polska, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Irlandia i Austria.

 

W niedzielnej (10 marca) katastrofie zginęło 149 pasażerów i 8 członków załogi. Samolot linii Ethiopian Airlines leciał z etiopskiej stolicy Addis Abeby do kenijskiego Nairobi. Wśród ofiar są obywatele 33 państw, oprócz Etiopczyków i Kenijczyków także Amerykanie, Kanadyjczycy, Włosi, Chińczycy, Egipcjanie, Niemcy, Hindusi, Słowacy, Austriacy czy Szwedzi.

Dwie osoby miały polskie obywatelstwo. Byli to polski dyplomata pracujący w MSZ oraz małoletnia osoba o kenijsko-polskim pochodzeniu. Wśród ofiar jest wielu pracowników organizacji humanitarnych, ONZ czy dyplomatów.

Uziemionych już 200 maszyn

Ponieważ to druga bardzo podoba katastrofa tego modelu Boeinga w odstępie pół roku, część krajów na świecie zadecydowała o zamknięciu swoich przestrzeni lotniczych dla tych samolotów. Zrobiły tak przede wszystkim państwa UE, m.in. Polska, Austria, Francja, Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania. Oprócz tego przestrzeń powietrzną zamknęły dla Boeingów 737 MAX 8 Chiny, Korea Południowa i Malezja. Startów i lądowań na swoim terytorium zabroniły tym maszynom także Australia i Singapur.

Oznacza to uziemienie ponad 200 maszyn. Korzystają z nich oprócz Ethiopian Airlines także norweskie linie Norwegian, tureckie Turkish Airlines, brazylijskie Gol Transportes Aéreos, meksykańskie Aeromexico, singapurskie Silk Air, argentyńskie Aerolineas Argentinas, indyjskie Jet Airways czy niemiecki operator turystyczny TUI. Boeingi 737 MAX 8 ma w swojej flocie także polski LOT czy polska linia czarterowa Enter Air. Część z linii lotniczych posiadających takie maszyny sama zadecydowała o ich uziemieniu do czasu wyjaśnienia przyczyn obu katastrof.

Tą drugą katastrofą – oprócz niedzielnej w Etiopii – jest rozbicie się Boeinga 737 MAX 8 w Indonezji w październiku ubiegłego roku. Wówczas maszyna miejscowych linii Lion Air spadła do Morza Jawajskiego kilka minut po starcie z lotniska w Dżakarcie. Zginęło wówczas 189 osób.

Włochy ukarały Ryanaira i Wizzaira za dodatkowe opłaty za bagaż

Włoski urząd ds. konkurencji AGCM nałożył w sumie na Ryanaira i Wizzaira 4 mln euro kary. Po trwającym od listopada dochodzeniu stwierdzono bowiem, że obie linie lotnicze oszukiwały pasażerów, a wprowadzenie dodatkowych opłat za wnoszenie na pokład samolotu bagażu podręcznego …

LOT też uziemia Boeingi 737 MAX 8

LOT z początku nie podjął decyzji o uziemieniu swoich Boeingów 737 MAX 8. Polski przewoźnik w komunikacie prasowym poinformował, że samoloty „są w pełni sprawne i wykonywane przez nie rejsy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa”. Jednak wieczorem spółka zdecydowała o tym, aby jednak uziemić te maszyny. „W związku z pojawiającymi się decyzjami kolejnych agencji lotniczych na świecie i w Europie LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania operacji lotniczych Boeingami 737 MAX 8” – oświadczył rzecznik spółki Adrian Kubicki. Rejsy wykonają inne maszyny.

Enter Air poinformowało natomiast, że obecnie, ponieważ nie ma wielu lotów turystycznych, większość samolotów przewoźnika i tak jest nieczynna. Samoloty zaś „są pod stałą opieką naszych służb technicznych i nie stwierdzono w nich żadnych problemów.

Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego nakazał również Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów typu Boeing 737 MAX 8.

Kłopoty Boeinga

Boeing 737 MAX to jeden najnowszych modeli średniodystansowych samolotów amerykańskiego koncernu. Oblatano je po raz pierwszy w styczniu 2016 r. W użyciu linii lotniczych maszyny te znajdują się od połowy 2017 r. LOT posiada obecnie w swojej flocie 5 takich maszyn. Zamówionych jest kolejnych 7. Enter Air ma 2 maszyny, a zamówione są jeszcze 4.

Boeing w odpowiedzi na dwie katastrofy zapowiedział zmianę oprogramowania we wszystkich samolotach typu 737 MAX 8 oraz w nieco większych maszynach 737 MAX 9. Oczekuje tego amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Ma do tego dojść w najbliższych tygodniach, aby – jak stwierdzono w komunikacie spółki – „bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy”.

Katastrofy dwóch takich samych typów maszyn, do których dochodzi w krótkim odstępie czasu w bardzo podobnych okolicznościach to poważny cios dla koncernu Boeing. Głównym konkurentem amerykańskiej firmy są brazylijski Embraer oraz europejski Airbus. Boeing 737 MAX 8 był odpowiedzią Amerykanów na oblatanego we wrześniu 2014 r. Airbusa A320neo.

Brytyjskie lotnictwo przygotowuje się na spore turbulencje

W wyniku brexitu linie lotnicze Wielkiej Brytanii prawdopodobnie utracą status przewoźnika wspólnotowego. W związku z tym brytyjski sektor lotniczy będzie musiał zmierzyć się z kryzysem.
 

Brytyjski sektor lotniczy z obrotami na poziomie 22 mld rocznie znajduje się na czele największych przewoźników …