Komisja Europejska ogłosiła konkurs dla startupów i sektora MŚP z branży nowych technologii oraz innowacji. Celem jest wykorzystanie ich doświadczeń w walce z koronawirusem. Tymczasem Estonia zamierza bezpłatnie udostępnić narzędzia i platformy do nauczania w internecie dla obywateli innych państw.
Celem ogłoszonego przez Komisję Europejską konkursu dla startupów i sektora MŚP jest wykorzystanie nowych technologii i innowacji, które mogą przyczynić się do walki z pandemią koronawirusa. To kolejne działanie podejmowane przez unijną egzekutywę na tym polu.
Jednocześnie estoński resort ds. szkolnictwa poinformował o bezpłatnym udostępnieniu platform e-learningu. Uczniowie z całego świata będą mogli skorzystać z serwisów do nauki języków obcych (np. serwis „Speakly”, dostępny także w języku polskim), rozwiązania dla edukacji przedszkolnej, czy wirtualnego pokoju nauczycielskiego*.
Innowacje w walce z pandemią
Komisja Europejska zamierza przyspieszyć przyznawanie dotacji i finansowania mieszanego (łącząc dotacje i inwestycje kapitałowe) dla startupów i sektora MŚP dysponujących nowymi technologiami i innowacjami, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem.
Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council) przyjmuje zgłoszenia do programu akceleracyjnego do 18 marca (do godz. 17.00) za pośrednictwem strony internetowej Komisji Europejskiej.
Środki będą przeznaczone na 17 projektów, nad którymi pracuje 136 zespołów badawczych z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz spoza obszaru Wspólnoty. Grupy badawcze rozpoczęły prace nad opracowaniem szczepionek, nowych metod leczenia, testów diagnostycznych i systemów medycznych.
W ramach polityki spójności Polska otrzyma bardzo duże środki (7,4 mld euro) na walkę z koronawirusem oraz złagodzenie skutków wpływu epidemii na gospodarkę.
Innowacyjne rozwiązania dla wszystkich
Estonia ogłosiła, że udostępni wszystkie swoje cyfrowe narzędzia edukacyjne, aby wesprzeć systemy nauczania innych krajów podczas kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. W Estonii, podobnie jak w innych państwach na całym świecie, wszystkie placówki edukacyjne są zamknięte, a nauczanie odbywa się za pomocą platform e-learningowych.
„Cyfrowe nauczanie stanowi wyzwanie nawet w normalnych okolicznościach. Jednak podczas wybuchu epidemii jedyną opcją jest edukacja cyfrowa” – powiedział Mart Laidmets, sekretarz generalny estońskiego Ministerstwa Edukacji.
Dzięki temu sektor edtech (educational technology), napędzany przez wiele małych MŚP i startupów będzie miał możliwość pomocy dzieciom w nauce nie tylko w Estonii. Kraj ten jest znany na całym świecie ze swojego podejścia do nowych technologii. Estonia jest uznawana za pioniera w tej dziedzinie dzięki m.in. możliwości załatwienia niemal wszystkich spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. Innym udogodnieniem jest cyfrowa rezydencja, która ma przyciągnąć do tego nadbałtyckiego kraju startupowców oraz aktywnych przedsiębiorców z całego świata.
Ponadto w obliczu pandemii koronawirusa Estońska firma Viveo Health zaproponowała rozwiązanie, które polega na wykonywaniu cyfrowej diagnozy. Celem jest zmniejszenie ryzyka, jakie występuje podczas tradycyjnej wizyty u lekarza. Usługa pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w poczekalniach instytucji opieki zdrowotnej i szpitalach, by uniknąć powtórzenia przypadku koreańskiej pacjentki „31”.
* Pełna lista platform dostępna pod adresem: https://education-nation.99math.com/