KE znów odrzuciła projekt budżetu Włoch

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego; Źródło: Komisja Europejska

Komisja Europejska po raz drugi nakazała władzom Włoch wprowadzić korekty do projektu przyszłorocznego budżetu. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie deficytu i zmniejszenie długu. KE otworzyła także drogę do wszczęcia wobec Rzymu procedury, która może się skończyć nawet sankcjami.

 

W lipcu KE zaleciła Włochom redukcję deficytu strukturalnego o 0,6 proc. PKB w przyszłym roku. Jednak w projekcie budżetu przygotowanym przez włoskie władze założono wzrost deficytu o 0,8 proc. PKB. W październiku Bruksela odrzuciła włoski budżet. Rzym odmówił jednak wprowadzenia korekt.

Włochy, jako członek strefy euro współodpowiedzialny za stabilność europejskiej waluty oraz objęty unijnym monitoringiem z powodu niedawnego kryzysu finansowego, są zobowiązane do przedstawiania Brukseli projektów budżetowych. Tymczasem KE uznała Włochy za jedyny kraj strefy euro, który nie przestrzega wymogów paktu stabilności i wzrostu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Włoski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Tworząca rząd Giuseppe Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z „ogromnych szkód, jakie wyrządza Włochom” – powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów na Półwyspie …

KE: Musieliśmy podjąć działania

KE jednak znów odrzuciło propozycje nadesłane przez Rzym. „Z ubolewaniem potwierdzamy naszą ocenę, że włoski projekt budżetowy jest szczególnie niezgodny z zaleceniami Rady z 13 lipca. Otwarcie postępowania w sprawie długu jest konieczne. Spodziewamy się negatywnych skutków dla banków i gospodarstw domowych. W minionych latach Włochy wykazywały postęp stabilizując gospodarkę, wracając na drogę wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy. Dziś niepewność przeciwdziała temu procesowi” – mówił wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

„Musieliśmy podjąć działania w imię odpowiedzialności politycznej i budżetowej. Włochy łamią zasady, na które same się zgodziły” – wtórował mu komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Brukselę martwi fakt, że Włochy zamiast trzymać się fiskalnej ostrożności, planują jeszcze bardziej się zadłużyć. Wartość referencyjna ustalona dla włoskiego długu to 60 proc. PKB. Tymczasem w ubiegłym roku dług ten sięgnął 131,2 proc. PKB. Teraz miałby jeszcze wzrosnąć. Dlatego KE obniżyła już prognozę wzrostu gospodarczego dla Włoch z 1,3 proc. PKB do 1,1 proc. PKB.

Ministrowie finansów eurolandu naciskają na Rzym w sprawie budżetu

Ministrowie finansów państw strefy euro wezwali Włochy do przedstawienia skorygowanego projektu budżetu na przyszły rok. W ubiegłym miesiącu plan finansowy Rzymu został odrzucony przez Komisję Europejską.
 

Bruksela oceniła, że projekt przedstawiony przez Rzym musi zostać zmieniony, ponieważ nie spełnia zasad unijnego …

Co dalej?

Mimo groźby zastosowania wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu, KE wciąż podkreśla, że jest otwarta na dialog z władzami w Rzymie. „Mam nadzieję, że uda nam się ostatecznie uniknąć sankcji, bo stawką jest dobrobyt i przyszłość Włochów” – mówił Dombrovskis. Procedura nadmiernego deficytu może się bowiem zakończyć nawet zablokowaniem Włochom części unijnych funduszy lub obowiązkiem zdeponowania na nieoprocentowanym rachunku równowartości 0,2 proc. PKB.

Na razie możliwość uruchomienia procedury przekazano do konsultacji państwom członkowskim UE. Mają one 2 tygodnie na przekazanie Brukseli swoich opinii. Ostateczna decyzja może zapaść w ciągu kilku kolejnych tygodni. 4 grudnia o sytuacji rozmawiać będą jeszcze ministrowie finansów krajów strefy euro.

Włochy nie zamierzają jednak ulec Brukseli. Potwierdzili to już włoski minister finansów Giovanni Tria oraz wicepremier Matteo Salvini. „Ustalony przez nas poziom deficytu nie podlega dyskusji” – oświadczył wczoraj (21 listopada) ten drugi.

Włochy: Wicepremier nazywa unijne sankcje wobec Rosji "absurdalnymi"

Pełniący we włoskim rządzie zarówno funkcję wicepremiera, jak i ministra spraw wewnętrznych lider prawicowej Ligi Matteo Salvini oświadczył podczas spotkania z lokalnymi biznesmenami w Monzy na północy kraju, że sankcje, jakie UE wprowadziła na Rosję po aneksji Krymu, to „absurd”. …