KE ukarała Qualcomm prawie miliardem euro kary za złamanie warunków konkurencji w UE

źródło Flickr

Amerykański koncern informatyczny z San Diego otrzymał od Brukseli karę za nielegalną umowę z Apple. W ramach tego porozumienia Qualcomm płacił za wyłączne stosowanie jego układów LTE w Iphone’ach i Ipadach. Kara wyniosła 997,5 mln euro. To 5 proc. rocznych obrotów Qualcommu.

 

Zarówno Qualcomm, jak i Apple to koncerny, których główne siedziby znajdują się w Kalifornii w USA – w San Diego i Cupertino. Komisja Europejska uznała jednak, że nielegalna z punktu widzenia unijnych zasad uczciwej konkurencji oraz unijnego prawa współpraca obu gigantów informatycznych dotknęła także konsumentów w UE. Europejskie dochodzenie wykazało bowiem, że w 2011 r. Qualcomm zobowiązał się do wnoszenia wysokich płatności na rzecz Apple w zamian za to, że koncern z Cupertino będzie w swoich korzystających z sieci LTE urządzeniach (głównie Iphone’ach i Ipadach) stosował wyłącznie czipsety produkowane przez firmę z San Diego. Te układy scalone pozwalają na łączenie się globalną siecią w celu przesyłania danych poprzez technologię 4G. W 2013 r. porozumienie przedłużono do 2016 r. Komisja Europejska zajęła się sprawą w lipcu 2015 r.

KE: To nadużycie dominującej pozycji na rynku

Bruksela uznała, że tego typu porozumienie jest w istocie zmową, której celem jest uniemożliwienie konkurencji dostarczania producentowi urządzeń swoich podzespołów.  Zdaniem KE był to przykład wykorzystywania dominującej pozycji na rynku w celu utrudnienia funkcjonowania konkurencji. Qualcomm jest bowiem największym na świecie producentem czipsetów służących do łączności bezprzewodowej, ale nie jedynym. Próbował z nim konkurować Intel, który specjalizuje się w produkcji procesorów oraz innych podzespołów do komputerów i laptopów, ale starał się także zaistnieć na rynku czipsetów LTE. Koncern ten od dawna skarżył się na praktyki Qualcommu.

Grzywna nałożona przez KE na Qualcomm wynosi 5 proc. rocznych globalnych obrotów firmy.  Do wyliczenia kary użyto danych z 2017 r. Kwota jaką wyliczyła KE to aż 997,5 mln euro. „Qualcomm w nielegalny sposób wyłączył konkurentów z rynku układów scalonych do technologii LTE na ponad 5,5 roku, czym scementował jeszcze bardziej swoją dominującą pozycję. Nie chodziło tylko o upusty cenowe, ale o konkretne kwoty w zamian za to, że Apple stosował będzie czipsety tylko jednego producenta. To oznaczało, że nikt nie był w stanie konkurować z Qualcommem bez względu na to jakiej jakości produkty oferował. To zachowanie sprawiło, że zarówno konsumenci, jak i firmy zostali pozbawieni możliwości wyboru, a wdrażanie innowacji zostało spowolnione” – oświadczyła komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Bruksela nie ustaliła dokładnych kwot jakie przewidywało porozumienie amerykańskich firm, ale wiadomo już, że tylko w latach 2013-2016 Qualcom przelał na konta Apple miliardy dolarów.

IKEA pod lupą Komisji Europejskiej ws. podatków

Komisja Europejska zbada czy szwedzki gigant meblowy nie płacił niższych podatków niż powinien, co z kolei mogło poprawiać jego sytuację względem konkurentów. Bruksela chce także sprawdzić czy wszystko nie działo się za przyzwoleniem władz Holandii.
 
IKEA od lat 80. XX wieku …

Apple bez unijnej kary

KE ustaliła, że umowa między Qualcommen a Apple zawierała zapisy mówiące o tym, że jeśli koncern z Cupertino wyprodukowałby choć jedno urządzenia z układami scalonymi konkurencji, nie tylko płatności zostałyby wstrzymane, ale Apple musiałby je również w całości zwrócić. Dlatego KE nie zastosowała żadnych grzywien wobec producenta Iphone’ów. Wewnętrzne dokumenty tej firmy wskazują, że rozważała ona korzystanie także z produktów Intela, ale zrezygnowała z tego pomysłu z obawy przed konsekwencjami ze strony poprzedniego dostawcy. Ostatecznie Apple rozpoczął współpracę także z Intelem, ale dopiero w 2016 r. gdy wygasało już porozumienie z Qualcommem.

Unijna grzywna to nie jedyna kara finansowa dla Qualcommu w ostatnich latach. W 2015 r. chińscy regulatorzy rynkowi nałożyli na amerykański koncern karę w wysokości 975 mln dolarów za praktyki monopolistyczne. W 2016 r. grzywnę wynoszącą 854 mln dolarów nałożyła natomiast z tych samych powodów Korea Południowa. Wczoraj (29 stycznia) Qualcomm rozpoczął z kolei spłacanie kary nałożonej przez władze Tajwanu w październiku 2017 r. za nadużywanie dominującej pozycji na rynku w kwestii technologii 5G. 773 mln dolarów grzywny podzielono na 60 miesięcznych rat. Kara nałożona przez KE (997,5 mln euro to ponad 1,2 mld dolarów) jest jak dotąd najwyższa.

KE domaga się od Apple wyjaśnień ws. domniemanego unikania podatków

To kolejny wątek ujawnionej w niedzielę afery „Paradise Papers”, czyli wycieku danych z kilku kancelarii prawnych i agencji pośrednictwa, które pomagały omijać krajowe systemy podatkowe i ukrywać dochody w rajach podatkowych. Według opublikowanych dokumentów amerykański gigant technologiczny Apple mógł ukrywać część swoich europejskich dochodów na wyspie Jersey.