KE skontrolowała biura firm Ruperta Murdocha. Bruksela podejrzewa istnienie kartelu

Rupert Murdoch, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Denis Balibouse

Rupert Murdoch, źródło: Flickr/World Economic Forum, fot. Denis Balibouse

Kontrolerzy Komisji Europejskiej weszli w Londynie do kilku biur firm należących do korporacji medialnej 21st Century Fox. Koncern należy do multimilionera Ruperta Murdocha. Bruksela podejrzewa, że wśród spółek handlujących prawami do transmisji z imprez sportowych doszło do zawiązania kartelu. Naruszałoby to unijne przepisy antymonopolowe. Śledztwo toczy się w kilku krajach członkowskich UE – przekazała mediom KE.

 

O sprawie jako pierwszy poinformował brytyjski dziennik „Daily Telegraph”. Głównym miejscem kontroli, do której doszło w ostatni wtorek (10 kwietnia), była siedziba spółki Fox Networks, która mieści się w jednym z biurowców w dzielnicy Hammersmith w zachodniej części Londynu. Według unijnych przepisów przedstawiciele Komisji Europejskiej mają prawo samodzielnie lub w towarzystwie kontrolerów z państwa członkowskiego przeprowadzać niezapowiedziane przeszukania w spółkach podejrzanych o łamanie antymonopolowych regulacji. We wtorek w Londynie razem z unijnymi urzędnikami do biur firm należących do multimilionera Ruperta Murdocha weszli także urzędnicy brytyjscy.

W wyniku kontroli urzędnicy zabezpieczyli nie tylko dokumenty, ale także nośniki danych cyfrowych. W wydanym później komunikacie Komisja Europejska potwierdziła fakt przeprowadzenia kontroli. Bruksela wyjaśniła, że podjęła swoje działania wobec firm, które „mogły naruszyć przepisy zakazujące formowania karteli lub prowadzenia nieuczciwych praktyk biznesowych, co określone jest w art. 101. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. Jednocześnie KE zastrzegła, że przeszukanie jest dopiero wstępnym krokiem w prowadzonym dochodzeniu. „Fakt, że Komisja przeprowadziła tego typu kontrolę nie oznacza, że dana firma jest winna złamania przepisów antymonopolowych ani nie przesądza o wyniku samego dochodzenia” – napisano w oświadczeniu.

UE oficjalnie zezwala na przejęcie Monsanto przez Bayer

W środę (21 marca) Komisja Europejska warunkowo zatwierdziła planowane przejęcie Monsanto przez Bayer. Dzięki transakcji wartej 62,5 mld dolarów Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i chemii dla rolnictwa, jak podaje AgroNews.
 

Zgoda ze strony Komisji Europejskiej jest …

Odprysk próby przejęcia Sky Group?

Cała sprawa dotyczy handlu prawami do transmisji z imprez sportowych. Nie wiadomo jednak jakich konkretnie lat i dyscyplin może dotyczyć. Spółki powiązane z 21st Century Fox są bowiem właścicielami np. praw do transmisji meczów wielu lig piłkarskich. Ich łączna wartość idzie na pewno w miliardy euro. Dziennik „Daily Telegraph” podejrzewa jednak, że wszystko może mieć też związek z ubiegłoroczną próbą przejęcia w całości przez koncern Murdocha brytyjskiej sieci telewizyjnej Sky Group. 21st Century Fox miał już w tej sieci 39 proc. udziałów. Postanowił wejść w posiadanie pozostałych 61 proc. Zablokowały to jednak brytyjskie organy antymonopolowe. Elementem sieci Sky Group jest bowiem telewizja informacyjna Sky News. A to dałoby zdaniem brytyjskiego urzędu ds. konkurencji i rynków (CMA) koncernowi Murdocha zbyt dużą przewagę na rynku medialnym w Wielkiej Brytanii, gdzie ma już m.in. takie gazety jak „The Sun” i „The Times”.

Dlatego 21st Century Fox chciało przekonać CMA do swoich planów proponując dwa rozwiązania. Albo wydzielić Sky News jako osobną spółkę, działającą niezależnie od całej sieci Sky Group, albo sprzedać tę telewizję informacyjną koncernowi Disneya. Ta druga transakcja miałaby się odbyć niezależnie od innej w ramach, której Disney miał wykupić za 52,4 mld dolarów rozrywkowy segment 21st Century Fox. W międzyczasie jednak chęć przejęcia sieci telewizyjnej Sky Group wyraził także amerykański koncern Comcast, oferując przy tym wyższą cenę niż 21st Century Fox. Są to jednak tylko domysły redakcji „Daily Telegraph”. KE nie komentuje na razie sprawy szerzej niż w cytowanym wyżej oświadczeniu.

Bruksela poinformowała, że śledztwo toczy się w kilku państwach członkowskich UE, ale odmówiła podania w jakich. Z kolei 21st Century Fox przekazało mediom, że w pełni współpracuje ze służbami unijnymi i brytyjskimi. Nie wiadomo kiedy może zakończyć się unijne dochodzenie. „W tego typu sprawach istnieją żadne deadline’y. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy i od liczby dokumentów” – czytamy w oświadczeniu KE.

KE ukarała Qualcomm prawie miliardem euro kary za złamanie warunków konkurencji w UE

Amerykański koncern informatyczny z San Diego otrzymał od Brukseli karę za nielegalną umowę z Apple. W ramach tego porozumienia Qualcomm płacił za wyłączne stosowanie jego układów LTE w Iphone’ach i Ipadach. Kara wyniosła 997,5 mln euro. To 5 proc. rocznych …