KE: Roaming to same korzyści

Zdjęcie via unsplash.com

Od czasu zniesienia opłat roamingowych w UE obywatele znacznie częściej korzystają z telefonów komórkowych za granicą, informuje Komisja Europejska.

 

 

Europejczycy korzystają dziesięciokrotnie częściej ze smartfonów i telefonów mobilnych podczas zagranicznych podróży dzięki uproszczeniu zasad roamingu – informuje Komisja Europejska.

Komisja opublikowała dziś pierwsze pełne sprawozdanie z przeglądu rynku usług roamingu, z którego wynika, że zniesienie opłat roamingowych w czerwcu 2017 r. przyniosło wiele korzyści podróżnym w całej UE.

Bałkany Zachodnie współpracują w sprawie eliminacji roamingu

Podpisane przed trzema miesiącami w Belgradzie porozumienie dotyczące stopniowego zmniejszania opłat za połączenia między państwami regionu Bałkanów Zachodnich zaczęło wczoraj obowiązywać. W perspektywie dwóch lat opłaty zupełnie znikną. Eksperci podkreślają, że to rzadki przykład współpracy w regionie.
 

 

Od wczoraj ceny połączeń …

Potwierdzenie sukcesu

Komisja uważa za właściwe utrzymanie obecnych taryf, ponieważ przynosi to korzyści zarówno klientom, jak i przedsiębiorcom. Europejczycy wykorzystują dziesięciokrotnie więcej danych mobilnych podczas swoich podróży w UE w porównaniu z rokiem poprzedzającym wprowadzenie przepisów znoszących roaming na terytorium państw Unii. Największy, aż 12-krotny wzrost wykorzystania usług mobilnej transmisji danych odnotowano w okresie urlopowym.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel powiedziała podczas prezentacji raportu, że zaprezentowane dane dowodzą, że zniesienie opłat roamingowych było sukcesem. „Europejczycy szeroko korzystają z możliwości swobodnego używania urządzeń mobilnych podczas podróży. Jednocześnie możemy stanowczo stwierdzić, że unijny rynek usług roamingu nadal funkcjonuje prawidłowo. Wbrew obawom przed wzrostem cen krajowych z powodu zniesienia opłat roamingowych krajowe ceny za usługi telefonii komórkowej w UE w ujęciu ogólnym faktycznie spadły” – dodała Gabriel. Rozporządzenie w sprawie roamingu obowiązuje do czerwca 2022 r.

Uber zniknie z Londynu?

Władze brytyjskiej stolicy odmówiły odnowienia licencji dla oferującej przejazdy amerykańskiej aplikacji. Zezwolenie dzięki któremu po Londynie kursują kierowcy Ubera wygasa dziś o północy.
 

Londyn to dla Ubera piąty największy rynek na świecie i pierwszy w Europie. Więcej kierowców korzystających z tej …

Koniec roamingu w UE

Od 15 czerwca w państwach członkowskich UE nie obowiązują już opłaty roamingowe. Obywatele podróżujący po terytorium Unii korzystają z telefonów, wysyłają SMS-y i korzystają z internetu za krajową stawkę.

Do zniesienia opłat roamingowych unijne instytucje dążyły od 2007 r. Niejednokrotnie wyznaczano termin ich całkowitego zniesienia, ale ostatecznie udawało się je jedynie zmniejszać stopniowo. „Za każdym razem, gdy obywatel Unii Europejskiej wyjeżdżał do innego państwa członkowskiego, czy to na wakacje, do pracy, czy na studia, a nawet gdy przekraczał granicę tylko na jeden dzień, musiał uważać na to, jak korzysta z telefonu komórkowego, a po powrocie martwił się o wysoki rachunek z naliczonymi opłatami roamingowymi” – przypominają liderzy unijnych instytucji w środowym oświadczeniu.

W listopadzie 2018 r. wprowadzono rozszerzenie roamingu. Parlament Europejski przegłosował wówczas pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE. Dodatkowo znalazły się tam zapisy wspomagające rozwój superszybkiej sieci 5G oraz systemu połączeń alarmowych do roku 2020. PE wziął na celownik opłaty za połączenia wykonywane w kraju, ale do zagranicznego abonenta.

Niemcy: Bundestag zablokuje udział Huawei w budowie sieci 5G?

Rządząca w Niemczech Chrześcijańska Unia Demokratyczna (CDU) przyjęła na swoim zjeździe w Lipsku wniosek o to, aby Bundestag przedyskutował kwestię bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej piątej generacji. Zrobiono to wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel.

 

Kwestia dopuszczenia lub nie Huawei do budowy sieci 5G …