KE zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy Portugalii. Pierwsze wypłaty w lipcu

António Costa, Portugalia, premier

Premier Portugalii António Costa dał do zrozumienia, że portugalski rząd zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa w związku z koniecznością realizacji zatwierdzonego planu. / Zdjęcie: Twitter, @antoniocostapm

Portugalia stała się pierwszym państwem, którego Krajowy Plan Odbudowy uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej. Wypłat z Funduszu Odbudowy Lizbona może spodziewać się już w przyszłym miesiącu.

 

„(Portugalski – red.) KPO spełnia wszystkie kryteria, które wspólnie ustaliliśmy”, oceniła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen po spotkaniu w Lizbonie z premierem Portugalii António Costą. Stwierdziła też, że plan „bez wątpienia przyczyni się do głębokiej transformacji w portugalskiej gospodarce”.

Facebook przegrał przed TSUE spór o dane osobowe użytkowników w Belgii

Amerykański serwis społecznościowy zbierał i przetwarzał dane belgijskich internautów, nawet jeśli nie mieli oni w nim konta.

Costa: Dużo pracy przed nami

W ramach przyjętego w ubiegłym roku Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”, mającego na celu wsparcie gospodarcze państw UE po pandemii koronawirusa, Portugalii do 2026 r. przypada 13,9 mld euro w bezzwrotnych grantach i 2,7 mld w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Costa dał do zrozumienia, że portugalski rząd zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa w związku z koniecznością realizacji zatwierdzonego planu. „Wiemy, droga Ursulo, że ciężka praca tak naprawdę zacznie się dopiero teraz. W najbliższych dniach chcemy uruchomić pierwsze instrumenty”, zapewnił.

Wcześniej minister planowania Nelson de Souza zapowiedział w rozmowie z Radiem Renascenca, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się przyjmowanie aplikacji na finansowanie.

Portugalia była w kwietniu pierwszym krajem, który dostarczył do Brukseli Krajowy Plan Odbudowy. Sporządzenie dokumentu było obligatoryjne dla wszystkich państw UE i stanowiło warunek udzielenia przewidzianych funduszy z „Next Generation EU”.

Pandemia korupcji? Według Europejczyków problem nasilił się

Polska i Węgry wykorzystały kryzys „jako pretekst do podważenia demokracji”, przekonują autorzy raportu Transparency International.

Czego Portugalia spodziewa się po Funduszu Odbudowy?

Pandemia szczególnie uderzyła w portugalską turystykę, która jest ważnym elementem gospodarki tego kraju. W ciągu ubiegłego roku sektor ten odnotował straty w wysokości 7,6 proc., co oznacza największą recesję w czasach powojennych, podkreśla agencja Reutera. Według szacunków środki z Funduszu Odbudowy mają do końca 2025 r. przynieść wzrost portugalskiego PKB o 3,5 proc. w porównaniu do tego, ile PKB wyniósłby bez tego wsparcia.

Portugalia planuje przekazać ok. 5 mld euro z Funduszu przedsiębiorstwom, zwłaszcza na wspieranie innowacji, zmiany modelu produkcji na bardziej przyjazny dla środowiska oraz cyfryzację. Spora część przydzielonych Lizbonie środków ma też trafić na służbę zdrowia, mieszkania socjalne i infrastrukturę.

Rządowe prognozy wskazywały na ten rok wzrost gospodarczy w wysokości 4 proc. Bank centralny zmienił z kolei w środę (16 czerwca) swoje własne szacunki, prognozując wzrost na poziomie 4,8 proc. Dla porównania, jeszcze w marcu spodziewano się osiągnąć 3,9 proc. Przyczyną większego optymizmu są zdaniem Reutera spodziewane zyski z inwestycji sfinansowanych ze środków z „Next Generation EU”.

Biznes mniej entuzjastyczny niż rząd

Jeszcze na początku miesiąca przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu w Portugalskiej Konfederacji Przedsiębiorców (CIP), byli sceptyczni co do tego, że pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy pomogą im poradzić sobie ze skutkami koronakryzysu. Jedynie 14 proc. ankietowanych stwierdziło, że wpływ środków z unijnego funduszu będzie w tym zakresie duży lub bardzo duży.

Wielu przedsiębiorców przyznało się też do zadłużenia wskutek konieczności skorzystania z zaoferowanych wcześniej przez państwo pożyczek, przez co obecnie coraz bardziej prawdopodobna staje się w ich przypadku wizja upadłości.

Portugalia do końca miesiąca sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Na początku lipca unijną prezydencję rozpocznie Słowenia.