Wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku oraz naliczanie cen poniżej kosztów produkcji w celu wyeliminowania konkurencji złożyły się na grzywnę w wysokości 242 mln euro, jaką Komisja Europejska nałożyła na amerykańskiego producenta procesorów, firmę Qualcomm.
Potwierdziły się doniesienia z końca czerwca o ponownym ukaraniu amerykańskiego giganta branży telekomunikacyjnej i IT. To drugi przypadek, gdy Qualcomm znalazł się pod czujnym okiem unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Za pierwszym razem firma została obciążona karą w wysokości 997 mln euro.
Kara za nadużycia
Amerykański gigant został oskarżony o nadużywanie dominującej pozycji. W tym celu posunął się do stosowania tzw. praktyki „drapieżnych cen”. Między 2009 a połową 2011 r. Qualcomm we współpracy z chińskimi firmami telekomunikacyjnymi ZTE i Huawei działał na rzecz wyeliminowania z rynku brytyjskiej firmy Icera, która wyrastała wówczas na lidera w dziedzinie produkcji podzespołów do mobilnych modemów internetowych działających w 3G.
Bruksela dowiodła, że Qualcomm „sprzedawał te produkty po niższych kosztach swoim klientom, aby wyeliminować konkurenta”, jak przekazała w komunikacie Vestager. Brytyjska firma już nie działa w branży. W maju 2011 r. została wykupiona przez innego z amerykańskich gigantów IT, Nvidia Corp, która z kolei zdecydowała w 2015 r. o likwidacji produkcji w zakresie badanym przez KE.
Będzie odwołanie
Qualcomm zapowiada odwołanie się od kary. Decyzję Komisji uznaje za bezpodstawną: „niepopartą prawem, zasadami ekonomicznymi ani faktami rynkowymi”. Przedstawiciel firmy przekonuje, że Huawei i ZTE wybrały układy scalone nie ze względu na niższą cenę, lecz z powodu ich lepszej jakości i większego zaawansowania technologicznego”.
242 miliony euro grzywny stanowią 1,27 proc. obrotów firmy w 2018 r. Komisja może nałożyć kary maksymalnie do 10 proc. dochodu przedsiębiorstwa. Pierwsza grzywna w wysokości 997 mln euro została zasądzona w styczniu 2018 r. Rozpatrywana sprawa dotyczyła lat 2011-2016. KE udowodniła, że Qualcomm płacił Apple za bycie jedynym dostawcą zaawansowanych układów scalonych.
Vestager vs USA
To nie pierwszy raz, gdy komisarz Vestager piętnuje niezgodne z prawem unijnym praktyki amerykańskich koncernów. Przekonały się o tym zarówno Apple, Facebook i Google. Prezydent Donald Trump skomentował niedawno, że Dunka „nienawidzi Stanów Zjednoczonych”. Najgłębiej do kieszeni sięgnęło dotychczas Google, które ukarano grzywnami w wysokości 4,34 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji w dziedzinie systemów operacyjnych smartfonów; 2,42 mld za faworyzowanie porównywarki zakupowej Google i 1,49 mld za stosowanie praktyk monopolistycznych w związku z działaniem platformy reklamowej AdSense.
Wczoraj EURACTIV.pl informował o wszczęciu innego dochodzenia w sprawie spółki Amazon.