KE: kolejna wysoka kara dla producenta procesorów

Mobile World Congress 2015, fot. Kārlis Dambrāns [Flickr]

Mobile World Congress 2015, fot. Kārlis Dambrāns [Flickr]

Wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku oraz naliczanie cen poniżej kosztów produkcji w celu wyeliminowania konkurencji złożyły się na grzywnę w wysokości 242 mln euro, jaką Komisja Europejska nałożyła na amerykańskiego producenta procesorów, firmę Qualcomm.

 

 

Potwierdziły się doniesienia z końca czerwca o ponownym ukaraniu amerykańskiego giganta branży telekomunikacyjnej i IT. To drugi przypadek, gdy Qualcomm znalazł się pod czujnym okiem unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Za pierwszym razem firma została obciążona karą w wysokości 997 mln euro.

KE ukarała Qualcomm prawie miliardem euro kary za złamanie warunków konkurencji w UE

Amerykański koncern informatyczny z San Diego otrzymał od Brukseli karę za nielegalną umowę z Apple. W ramach tego porozumienia Qualcomm płacił za wyłączne stosowanie jego układów LTE w Iphone’ach i Ipadach. Kara wyniosła 997,5 mln euro. To 5 proc. rocznych …

Kara za nadużycia

Amerykański gigant został oskarżony o nadużywanie dominującej pozycji. W tym celu posunął się do stosowania tzw. praktyki „drapieżnych cen”. Między 2009 a połową 2011 r. Qualcomm we współpracy z chińskimi firmami telekomunikacyjnymi ZTE i Huawei działał na rzecz wyeliminowania z rynku brytyjskiej firmy Icera, która wyrastała wówczas na lidera w dziedzinie produkcji podzespołów do mobilnych modemów internetowych działających w 3G.

Bruksela dowiodła, że Qualcomm „sprzedawał te produkty po niższych kosztach swoim klientom, aby wyeliminować konkurenta”, jak przekazała w komunikacie Vestager. Brytyjska firma już nie działa w branży. W maju 2011 r. została wykupiona przez innego z amerykańskich gigantów IT, Nvidia Corp, która z kolei zdecydowała w 2015 r. o likwidacji produkcji w zakresie badanym przez KE. 

Dziewięć państw UE bierze pod lupę Google'a

Google musi zmierzyć się z kolejnymi skargami dotyczącymi przetwarzania danych w Internecie i wykorzystywania ich w celach reklamowych. We wtorek skargi wpłynęły do organów regulacyjnych zajmujących się ochroną danych osobowych we Francji, Niemczech i siedmiu innych państwach UE.
 

Krytyka dotycząca Google …

Będzie odwołanie

Qualcomm zapowiada odwołanie się od kary. Decyzję Komisji uznaje za bezpodstawną: „niepopartą prawem, zasadami ekonomicznymi ani faktami rynkowymi”. Przedstawiciel firmy przekonuje, że Huawei i ZTE wybrały układy scalone nie ze względu na niższą cenę, lecz z powodu ich lepszej jakości i większego zaawansowania technologicznego”. 

242 miliony euro grzywny stanowią 1,27 proc. obrotów firmy w 2018 r. Komisja może nałożyć kary maksymalnie do 10 proc. dochodu przedsiębiorstwa. Pierwsza grzywna w wysokości 997 mln euro została zasądzona w styczniu 2018 r. Rozpatrywana sprawa dotyczyła lat 2011-2016. KE udowodniła, że Qualcomm płacił Apple za bycie jedynym dostawcą zaawansowanych układów scalonych. 

Facebook, Google i Twitter po raz kolejny upomniane przez KE

Komisja Europejska po raz kolejny napomniała Facebooka, Google i Twittera za niewystarczające działania dotyczące zwalczania fake newsów przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
 

Technologiczni giganci w październiku 2018 roku zobowiązali się do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz zwalczania fałszywych informacji w …

Vestager vs USA

To nie pierwszy raz, gdy komisarz Vestager piętnuje niezgodne z prawem unijnym praktyki amerykańskich koncernów. Przekonały się o tym zarówno Apple, Facebook i Google. Prezydent Donald Trump skomentował niedawno, że Dunka „nienawidzi Stanów Zjednoczonych”. Najgłębiej do kieszeni sięgnęło dotychczas Google, które ukarano grzywnami w wysokości 4,34 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji w dziedzinie systemów operacyjnych smartfonów; 2,42 mld za faworyzowanie porównywarki zakupowej Google i 1,49 mld za stosowanie praktyk monopolistycznych w związku z działaniem platformy reklamowej AdSense.

Wczoraj EURACTIV.pl informował o wszczęciu innego dochodzenia w sprawie spółki Amazon.

Google znów ukarany przez KE. Tym razem za monopol w reklamach

Komisja Europejska nałożyła na Google karę w wysokości 1,49 mld euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych. Chodzi o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku internetowej reklamy. To już kolejna wysoka kara finansowa nałożona przez Brukselę na amerykański koncern.
 

KE uznała, że Google …