KE i Włochy porozumiały się w sprawie budżetu

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego; Źródło: Komisja Europejska

Włoskie władze zgodziły się obniżyć prognozę deficytu budżetowego na przyszły rok, na co nalegała Komisja Europejska. Nie będzie więc juz potrzeby uruchamiania procedury nadmiernego deficytu.

 

O osiągnięciu porozumienia poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. wspólnej waluty Valdis Dombrovskis. „Intensywne negocjacje doprowadziły do znalezienia rozwiązania, a to pozwala nam w tej chwili uniknąć procedury nadmiernego deficytu” – mówił. Wtórował mu komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici. „To zwycięstwo dialogu politycznego, który KE zawsze przedkładała nad konflikt” – oświadczył.

Deficyt na poziomie 2,04 proc. PKB

Spór między KE a Rzymem rozpoczął się, gdy pod koniec listopada Bruksela po raz drugi negatywnie oceniła projekt włoskiego budżetu. Chodziło przede wszystkim o zapowiedź zwiększenia deficytu budżetowego do 2,4 proc. PKB. Włochy i nowy rząd sformowany przez Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) oraz prawicową Ligę tłumaczyły, że chcą w ten sposób zmniejszyć nierówności społeczne i zrealizować swój program wyborczy. Chodzi między innymi o wprowadzenie dochodu podstawowego dla osób najbiedniejszych i poszukujących pracy. Włochy wskazywały też na konieczność dużych inwestycji w infrastrukturę i przypominali o tragicznym zawaleniu się w sierpniu wiaduktu w Genui, gdy zginęły 43 osoby.

KE oceniła, że poluzowanie dyscypliny budżetowej zagrozi włoskiej stabilności gospodarczej, a w efekcie zaszkodzi całej strefie euro. Ostatecznie zgodzono się, że Włochy ustanowią deficyt na poziomie 2,04 proc. PKB. Oznacza to wzrost deficytu, ale nie aż tak duży jak chciał Rzym. W dobiegającym końca roku budżetowym włoski deficyt wynosił 1,8 proc. PKB.

Ponadgraniczne uderzenie we włoską mafię. Pomogła współpraca w ramach UE

Prawie 100 osób podejrzanych o związki z włoską organizacją mafijną Ndrangeta zostało wczoraj (5 grudnia) aresztowanych w czterech europejskich krajach, dzięki skoordynowanej akcji służb policyjnych z Włoch, Niemiec, Holandii i Belgii.
 
W skoordynowanej akcji brało udział kilkuset włoskich, niemieckich, holenderskich i …

Rynki reagują pozytywnie na koniec sporu

Co prawda unijne wytyczne dopuszczają deficyt w wysokości 3 proc. PKB, ale jednocześnie nakazują podejmowanie działań w kierunku jego sukcesywnego obniżania, a nie podnoszenia. A Włochy już mają drugi co do wielkości dług publicznych w strefie euro, który wynosi aż 133 proc. PKB. Wyższy dług ma w eurolandzie już tylko Grecja.

Pozostałe środki finansowe, które mają posłużyć do sfinansowania obietnic wyborczych M5S oraz Ligi mają zostać uzyskane z innych źródeł, a przede wszystkim ze sprzedaży niektórych państwowych nieruchomości. Na wieść o osiągnięciu porozumienia pozytywnie zareagowała włoska giełda. Indeks FTSE MIB zyskał 1,9 proc., zaś indeks dotyczący notowanych na giełdzie banków aż o 3,6 proc. Natomiast oprocentowanie 10-letnich włoskich obligacji rządowych spadło do poziomu 2,8 proc.

Włochy: Wicepremier nazywa unijne sankcje wobec Rosji "absurdalnymi"

Pełniący we włoskim rządzie zarówno funkcję wicepremiera, jak i ministra spraw wewnętrznych lider prawicowej Ligi Matteo Salvini oświadczył podczas spotkania z lokalnymi biznesmenami w Monzy na północy kraju, że sankcje, jakie UE wprowadziła na Rosję po aneksji Krymu, to „absurd”. …