KE chce wyjaśnień ws. wirtualnej waluty Facebooka

Źródło: MaxPixel (CC0 Public Domain)

Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od pomysłodawców projektu nowej kryptowaluty, której uruchomienie w przyszłym roku zapowiedział Facebooka. Powołana przez serwis społecznościowy fundacja, która ma realizować ten projekt, ma wsparcie wielu innych popularnych internetowych serwisów.

 

Plany utworzenia nowej kryptowaluty o nazwie „Libra” zapowiedziano w lipcu. Za pomysłem stoi grupa managerów i inżynierów, jak przeszła do Facebooka z PayPala, czyli pierwszego systemu służącego do internetowych płatności. Według zapowiedzi Libra miała służyć do prowadzenia rozliczeń między użytkownikami Facebooka, a także kilkudziesięciu innych serwisów internetowych, m.in. PayPala, Ubera, Airbnb, Spotify, Lyfta czy eBaya.

USA, Francja i Niemcy z wątpliwościami

Facebook, który ze swoimi partnerami powołał specjalną, zarejestrowaną w Szwajcarii fundację Libra Association, zapewniał, że nowy system ma być oparty na jasnych i przejrzystych zasadach, a ambicją serwisu nie jest stworzenie alternatywnej waluty, lecz ułatwienie dostępu do usług finansowych w krajach, gdzie system bankowy jest słaby. Dlatego pierwszym testowym miejscem dla Libry miały stać się Indie, gdzie niezwykle popularny jest należący do Facebooka komunikator WhatsApp, z którego korzysta nawet 800 mln Hindusów.

Ale plany Facebooka i innych internetowych koncernów bardzo zaniepokoiły rządy kilku państw. Wprost przeciw Librze wypowiedziały się m.in. USA, Francja i Niemcy, które zapowiedziały, że będą bardzo mocno patrzeć na ręce twórcom tego projektu. Teraz swoje mocne zainteresowaniem nową kryptowalutą mocno zainteresowała się Komisja Europejska. Jak ustalił „Financial Times”, Bruksela przesłała do Facebooka oraz Libra Association serię pytań. KE chce bowiem otrzymać wszelkie wyjaśnienia dotyczące tego, jak projekt miałby funkcjonować na jednolitym rynku cyfrowym.

Zdaniem eksperta ds. globalnego rynku finansowego dra Piotra Bodyła-Szymali, USA czy UE nie zrezygnują z próby objęcia Libry jak największą kontrolą. „Naprawdę będziemy mieć do czynienia z rywalizacją państwa jako konceptu i idei międzynarodowej korporacji. Nie sądzę, aby państwa tak łatwo abdykowały i zrezygnowały z możliwości wprowadzania regulacji. A poza tym posługiwanie się taką jednostką rozliczeniową doprowadzi w końcu sytuacji spornych. To nie jest pytanie o to czy doprowadzi do nich, ale w jakiej skali doprowadzi. Chodzi o spory między użytkownikami Libry, którzy będą chcieli dochodzić sprawiedliwości w tradycyjnym systemie sądowniczym. Trzeba będzie te spory jakoś rozstrzygać. Na rozwiniętych rynkach mamy szeroką ochronę praw konsumenta” – mówi dr Bodył-Szymala.

Według eksperta istotna będzie także kwestia opodatkowania transakcji z użyciem Libry lub korzyści osiąganych w związku z inwestowaniem w takie kryptowaluty. „To będzie problem międzynarodowy, ocierający się o opodatkowanie dużych graczy internetowych. A już tu widać wiele problemów. UE nie jest w stanie na razie się wewnętrznie porozumieć w tej kwestii. Francja wprowadziła już własne rozwiązania. Zapowiadają to też m.in. Wielka Brytania czy Polska. Odpowiedzialni za Librę zapewniają, że system będzie zgodny z regulacjami. To dobrze. Trzeba się z tego cieszyć, ale musimy znać szczegóły. No bo jeśli będziemy mieć do czynienia z transakcjami np. między Polską a Indiami, to jakie reguły stosować, np. jeśli chodzi o podatki? Inni podatnicy mogą uznać, że coś tu jest nie fair” – podkreśla dr Bodył Szymala.

Paryż i Berlin wspólnie przeciw kryptowalucie Facebooka

Ministrowie finansów Francji i Niemiec wydali wspólne oświadczenie po piątkowym (13 września) spotkaniu wszystkich unijnych szefów resortów finansów w Helsinkach. Obaj politycy zapewnili, że będą zwalczać każdy wysiłek Facebooka, aby „uzyskać monetarną władzę.”
 

Facebook, we współpracy z kilkudziesięcioma innymi firmami z …

Nowa KE weźmie się za Librę?

Pytania, które wysłało biuro komisarza ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Valdisa Dombrovskisa dotyczą m.in. kwestii stabilności Libry, przeciwdziałania praniu za jej pomocą brudnych pieniędzy czy bezpieczeństwa danych przyszłych użytkowników tej kryptowaluty. UE chce bowiem ustalić czy potrzebna będzie w związku z rozwojem tego projektu jakaś nowa unijna legislacja czy też wystarczy objęcie go już obowiązującymi dyrektywami. Ponieważ Facebook posiada ponad 2,4 mld użytkowników na całym świecie, potencjalna skala projektu Libra jest ogromna.

Krajowi regulatorzy od samego początku naciskają na Facebooka, aby jak najszybciej podał szczegóły dotyczące Libry. Managerowie spółki byli już m.in. przesłuchiwani w Kongresie USA oraz przed komisją złożoną z przedstawicieli 26 europejskich banków centralnych. Również unijny Europejski Urząd ds. Nadużyć Finansowych (OLAF) prosił o więcej informacji. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoît Coeuré przestrzegał już, że uzyskanie dla Libry licencji na funkcjonowanie w UE będzie bardzo trudne. Valdis Dombrovskis, który jutro (8 października) stanie w Parlamencie Europejskim przed połączonymi komisjami Gospodarczą i Monetarną (ECON) oraz Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) jako kandydat na wiceprzewodniczącego KE ds. gospodarczych na pewno będzie pytany także o Librę.

Swoje wątpliwości wyrażała też komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. „To zupełnie nowa sytuacja, gdy kwestionujemy coś, co jeszcze nie weszło w życie. Nie wiemy, czy nowy projekt sprawi jakiekolwiek problemy. A mogą one powstać, jeżeli pojawia się zamknięty ekosystem, który nie ma nic wspólnego z całą resztą gospodarki” – mówiła. Jutro również Vestager stanie przed europosłami jako kandydatka na wiceprzewodniczącą KE ds. cyfrowych.

Francja chce zablokować wirtualną walutę Facebooka

Francuski minister finansów zapowiedział, że Paryż będzie starał zablokować w Europie rozwój tworzonej przez Facebooka nowej wirtualnej waluty – Libry. Zdaniem Bruno Le Maire’a zagraża ona bowiem walutowej suwerenności państw. Nie ujawnił jednak, w jaki sposób Francja planuje zablokować Librę.
 

Facebook …

PayPal zrezygnuje z Libry?

Tymczasem dyrektor ds. polityki komunikacyjnej w Libra Association Dante Disparte oświadczył, że fundacja szybko odpowie na wszystkie pytania KE. „Z otwartością podchodzimy do każdego przejawu dialogu publicznego i wielostronnych debat, które pomogą rozwinąć gospodarczy i społeczny potencjał kryptowalut” – powiedział. Facebook oraz Libra Association starają się bowiem demonstrować spokój i pełną otwartość wobec zastrzeżeń do projektu Libra.

Jednak właśnie z powodu potencjalnych sporów między Facebookiem a krajowymi regulatorami, z projektu Libry wycofał się PayPal. Stało się to tuż przed tym, jak wszystkie zainteresowane udziałem w projekcie podmioty miały podpisać w Genewie (tam mieści się siedziba Libra Association) list intencyjny w sprawie dalszych inwestycji w rozwój tej kryptowaluty. Każdy podmiot miał także zadeklarować wniesienie do fundacji wkładu finansowego w wysokości przynajmniej 10 mln dolarów.

Nie ma jednak oficjalnych informacji czy jeszcze jakaś spółka oprócz PayPala zdecydowała się się jednak tego nie zrobić. Dziennik „Wall Street Journal” pisał jednak o tym, że możliwe jest wycofanie się dwóch operatorów kart płatniczych – Visa oraz MasterCard. Dotąd oficjalne zainteresowanie Librą wyraziło 27 serwisów internetowych (nie licząc PayPala).

UE i USA zainteresują się regulacją kryptowalut – WYWIAD

„Nie wyobrażam sobie, aby państwa abdykowały i nie spróbowały uregulować kryptowalut. UE czy USA zajmą się tym już niebawem. Wejście projektu Libra na rynek zmienia bardzo dużo” – mówi w rozmowie z EURACTIV dr Piotr Bodył-Szymala, ekspert ds. globalnego systemu …