Brexit: Londyn już nie jest giełdowym centrum Europy

Wielka Brytania, Unia Europejska, Holandia, giełda, brexit, centrum finansowe, londynskie city

W styczniu na giełdzie Euronext Amsterdam oraz holenderskiej platformie CBOE i Turquoise, notowano dziennie około 9,2 mld euro. To ponad czterokrotny wzrost w stosunku do grudnia. / Foto via unsplash [@juricakoletic]

Londyn stracił pozycję największego centrum obrotu akcjami w Europie na rzecz Amsterdamu. To kolejny z efektów brexitu.

 

 

W styczniu na giełdzie Euronext Amsterdam oraz holenderskiej platformie CBOE i Turquoise, notowano dziennie około 9,2 mld euro. To ponad czterokrotny wzrost w stosunku do grudnia.

Jednocześnie na londyńskiej giełdzie wolumeny spadły do 8,6 mld euro. Tym samym brytyjska stolica straciła tytuł europejskiego centrum finansowego.

Jak komentuje brytyjska prasa, to symboliczny moment, poniewaz spadki pokazują pewną tendencję związaną z wycofaniem się części inwestorów z londyńskiej giełdy wraz z zakończeniem się okresu przejściowego po brexicie 31 grudnia 2020 r. W styczniu na europejskie giełdy trafiło 6,5 mld euro transakcji z Londynu.

Nowa umowa handlowa UE z Wielką Brytanią – zawarta 24 grudnia 2020 r. – nie obejmuje usług finansowych, co oznacza, że inwestorzy z UE nie mają zgody Brukseli na handel z Wielką Brytanią akcjami wielu spółek, m.in. Airbus.

Obecnie trwają prace nad planem obejmującym współdziałanie w zakresie usług finansowych, która ma zostać zawarta w marcu, jednak uważa się, że UE niechętnie przyzna brytyjskiemu prawu „równoważność”.