Jeff Bezos rezygnuje z kierowania Amazonem

Jeff Bezos rezygnuje z funkcji prezesa Amazon, źródło: Fickr/Seattle City Council (CC BY 2.0)

Jeff Bezos rezygnuje z funkcji prezesa Amazon, źródło: Fickr/Seattle City Council (CC BY 2.0)

Założyciel największego sklepu online na świecie w drugiej połowie roku przestanie być prezesem zarządzającej nim spółki i przejdzie do kierowania jej radą nadzorczą. Zapewnił jednak, że „to nie jest emerytura”.

 

 

Między innymi dzięki wciąż rosnącym wynikom Amazona Jeff Bezos stał się w 2018 r. najbogatszym człowiekiem świata, a w 2020 r. jako pierwszy na świecie (choć na krótko) stał się pierwszym w historii świata posiadaczem majątku większego niż 200 mld dolarów.

Amazon notuje rekordowe wyniki

Dopiero na początku bieżącego roku, dzięki ogromnemu wzrostowi wartości akcji Tesli, Bezosa wyprzedził Elon Musk. Możliwe jednak, że Bezos na szczyt szybko powróci, bo Amazon notuje – od czterech kwartałów – rekordowe wyniki sprzedażowe w swojej historii.

W czwartym kwartale 2020 r. po raz pierwszy notując przychody na poziomie większym niż 100 mld dolarów, a wręcz ten poziom wyraźnie przekraczając. Od października do grudnia ubiegłego roku Amazon sprzedał na świecie (działa oficjalnie w 46 krajach) towary za ponad 125,5 mld dolarów, co było wynikiem lepszym nawet od przewidywań spółki Bezosa. Jej analitycy prognozowali, że będą to niecałe 120 mld.

W pełnym 2020 r. Amazon zanotował sprzedaż na poziomie 386 mld dolarów, co przełożyło się na 21 mld dolarów zysku netto. Cała giełdowa wartość spółki przekroczyła już zaś 1,6 mld dolarów.

Globalne zatrudnienie w niej wzrosło zaś o 400 tys. osób, do czego przyczynił się wzrost sprzedaży on-line z powodu zamknięcia przez pandemię COVID-19 wielu sklepów stacjonarnych oraz ograniczeń w opuszczaniu domów w wielu krajach.

Amazon oficjalnie wchodzi do Polski. Będą zmiany na rynku e-handlu?

Amazon zatrudnia w Polsce ponad 18 tys. osób. Według Amerykańskiej Izby Handlowej w ubiegłym roku stał się więc największym amerykańskim pracodawcą w Polsce

Kto nowy prezesem Amazona?

I właśnie w świetle historycznych wyników Amazona, tuż przed planowaną ekspansją działaności sprzedażowej na kolejne kraje (w tym Polskę) Bezos ogłosił odejście za pół roku z funkcji prezesa największego e-sklepu świata i przejście na stanowiska przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki.

W fotelu CEO zastąpi go 53-letni Andy Jassy, który jako menadżer związany jest z Amazonem od 1997 r., a więc niemal od początku, bowiem 57-letni dziś Bezos założył swoją działającą najpierw w Seattle spółkę w 1994 r., ale pierwszy towar – egzemplarz poświęconej symulacjom komputerowym książki „Fluid Concepts and Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought” Douglasa Hofstadtera – sprzedał dopiero w 1995 r.

Amazon na początku działał jako internetowa księgarnia, a przez lata poszerzał asortyment, oferując kolejne towary. Dziś jest nie tylko e-sklepem, ale także platformą oferującą usługi innym sprzedawcom (spółka informuje, że już więcej niż połowa sprzedawanych towarów pochodzi ze źródeł zewnętrznych), a także zajmuje się np. hostingiem.

Jassy przez ostatnie lata zajmował się właśnie budową i rozwojem spółki córki e-sklepu, czyli Amazon Web Services (AWS), która oferowała platformę chmur obliczeniowych czy interfejs obsługi aplikacji (API). Na razie nie wiadomo czy mianowanie go prezesem będzie oznaczało zwrot właśnie w kierunku takiej działalności, a odejście od detalicznego e-handlu.

Amazon zawiesił hosting Parlera, Parler chce pozwać firmę Jeffa Bezosa

Ulubiony przez radykalnych konserwatystów i zwolenników alt-prawicy serwis Parler ma coraz większe kłopoty z powodu aktywności swoich użytkowników. Jego aplikacja zniknęła już ze sklepów Google i Apple, a Amazon zawiesił mu usługi hostingowe.

 

Parler szczyci się tym, że „nie stosuje cenzury” …

Bezos: To nie emerytura

Jak wyjaśniał w liście do pracowników sam Bezos, ma poczucie, że „zostawia firmę w dobrych rękach”. „Będąc szefem rady nadzorczej, zamierzam skoncentrować się na nowych produktach i inicjatywach. Andy dobrze zna firmę, pracuje w niej prawie tak długo, jak ja. Będzie świetnym przywódcą i ma moje pełne zaufanie” – napisał.

Dodał jednak, że „myślenie Jassy’ego odzwierciedla to, które obecnie w Amazonie dominuje”. „Zobaczymy jak wpłynie to na naszą dalszą strategię balansowania między rozwijającym się dynamicznie rynkiem reklamy a rozwojem naszego komercyjnego giganta” – stwierdził Bezos.

Wyniki AWS na ubiegły rok wyniosły 12,7 mld dolarów i były tylko o 100 mln niższe niż zakładano wcześniej, ale i tak przychody wzrosły rok do roku o 28 proc. Jassy doprowadził też w 2020 r. do pozyskania nowych dużych klientów, w tym ViacomCBS czy Grupę BMW.

Bezos zapowiedział też, że nie ma zamiaru jeszcze udawać się na emeryturę. „Jako szef Rady Nadzorczej nadal będę zaangażowany w jej bieżącą działalność, ale będę miał także więcej czasu i energii na to, aby skupić się na innych projektach, takich jak charytatywna Day 1 Fund, działającą na rzecz klimatu Bezos Earth Fund, firmę przemysłu kosmicznego Blue Origin, dziennika >>Washington Post<< i inne moje pasje” – podkreślił twórca Amazona.

KE przedstawiła projekt nowych przepisów cyfrowych. Za ich nieprzestrzeganie koncerny mogą słono zapłacić

Większość regulacji dotyczących rynku cyfrowego w UE jest już mocno przestarzała.

Amazon wchodzi do Polski

Spółka zapowiedziała, że jeszcze w tym roku uruchomi sklep (pod adresem Amazon.pl) dedykowany klientom i potencjalnym sprzedawcom w Polsce. Do tej pory Polacy mogli korzystać z polskojęzycznej wersji niemieckiego Amazona, ale już przedsiębiorcy z naszego kraju nie mieli dostępnych wielu opcji.

Amazon działa jednak w Polsce od 2014 r. prowadząc dziewięć centrów logistycznych (w tym roku powstanie dziesiąte) oraz centrum obsługi informatycznej. W sumie zatrudnia u nas ponad 18 tys. osób. Według Amerykańskiej Izby Handlowej w ubiegłym roku stał się więc największym amerykańskim pracodawcą w Polsce i trzecim największym inwestorem z USA nad Wisłą.

Tyle, że wielu byłych już pracowników centrów logistycznych Amazona skarżyło się na swojego pracodawcę, wskazując przede wszystkim na trudne warunki pracy (wysokie normy do wyrobienia) i niskie zarobki. Pracownicy mają być też bardzo restrykcyjnie rozliczani z wykonywanych obowiązków, co utrudniać ma według nich nawet korzystanie z toalety.

W 2018 r. serwis Money.pl ujawnił natomiast, że Amazon opatentował specjalne opaski na rękę dla pracowników. Mają one pomagać szybciej odnaleźć w magazynie właściwą półkę (wibrując szybciej, jeśli magazynier zmierza w dobrym kierunku), ale także… kontrolować to w jakim tempie wykonywana jest praca.

Amazon broni się, że warunki pracy w centrach logistycznych są jasno określone w firmowym regulaminie, a spółka – w odróżnieniu od wielu pracodawców w Polsce – oferuje stałe zatrudnienie, a nie umowy cywilno-prawne.