Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Zdjęcie via unsplash.com @markcjn

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela nie zamierza sugerować państwom członkowskim wykluczenia chińskiego dostawcy z budowy infrastruktury 5G.

Unijny komisarz ds. cyfrowych Thierry Breton zasugerował w poniedziałek (20 stycznia), że „opracowywane przez UE wytyczne dla krajów członkowskich mają zminimalizować ryzyko związane z wprowadzeniem technologii (…), a nie wykluczać pojedynczych dostawców”.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Niemiec powiedział, że „w prewidywalnym czasie nie widzi szans, by w Niemczech powstała sieć 5G bez udziału Huawei”.

UE rozważa wprowadzenie zakazu rozpoznawania twarzy

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ujednoliciłyby zasady dotyczące okoliczności stosowania systemów rozpoznawania twarzy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

 

Komisja Europejska analizuje ryzyko wykorzystania sztucznej technologii w systemach automatycznego rozpoznawanie twarzy. Zamiarem Komisji jest uchwalenie przepisów respektujących normy etyczne oraz szanujących prywatność …

Niekończąca się opowieść

W Europie wciąż toczy się debata dotycząca budowy sieci piątej generacji. W miniony weekend Thierry Breton powiedział w Monachium podczas konferencji poświęconej nowym technologiom, że infrastruktura 5G „będzie wymagać znacznie bardziej rygorystycznego podejścia do zasad bezpieczeństwa. Francuz dodał jednocześnie, że konieczność skupienia się na „odpowiednich zabezpieczeniach nie powinna wpłynąć na tempo wdrożenia sieci 5G”.

Breton podkreślił, że jest zwolennikiem jednolitego rynku w Europie, dlatego – jego zdaniem – sieć piątej generacji powinna być budowana w oparciu o sprzęt europejskich firm: Ericssona i Nokii. Jednak Francuz nie jest zwolennikiem wykluczania kogokolwiek z rynku. „Warunkiem uczestniczenia w rozwoju sieci w Europie jest przestrzeganie naszych zasad bezpieczeństwa”, dodał Breton.

PE chce ujednolicenia ładowarek do smartfonów

Parlament Europejski debatował w Strasburgu nad kwestią ujednolicenia w UE ładowarek do osobistego sprzętu elektronicznego tak, aby można było stosować jedną do różnych urządzeń – smartfonów, tabletów czy czytników e-booków.

 

Sprawa po raz pierwszy pojawiła się na unijnej agendzie ponad 10 …

Zgodnie z unijną rekomendacją

Słowa komisarza ds. cyfrowych znajdują potwierdzenie w informacji, jaka przedostała się do mediów. „Bloomberg” poinformował bowiem, że UE nie zamierza zarekomendować wykluczenia chińskiego koncernu Huawei w ramach przygotowywanych wytycznych dot. infrastruktury 5G. To wciąż nieoficjalna wiadomość, ale słowa Bretona wskazują, że jest „coś” na rzeczy.

Francuski komisarz zapewniał w Monachium, że wybór europejskich dostawców nie powinien wpłynąć na opóźnienia w budowie sieci. Innego zdania jest niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU). Uważa on, że wykluczenie chińskich firm opóźniłoby wdrożenie 5G nawet o pięć do dziesięciu lat. Współpraca Niemców z Huawei może pogorszyć relacje Berlina z Waszyngtonem, od dawna apelującego do sojuszników o wykluczenie ze wszystkich projektów chińskiego koncernu.

Niemcy: Bundestag zablokuje udział Huawei w budowie sieci 5G?

Rządząca w Niemczech Chrześcijańska Unia Demokratyczna (CDU) przyjęła na swoim zjeździe w Lipsku wniosek o to, aby Bundestag przedyskutował kwestię bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej piątej generacji. Zrobiono to wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel.

 

Kwestia dopuszczenia lub nie Huawei do budowy sieci 5G …

Nieuleganie presji

Przed kilkoma dniami media podały informację, że chiński gigant telekomunikacyjny wygrał kontrakt na dostawę infrastruktury 5G do Niemiec. Umowa podlega zatwierdzeniu przez niemiecki rząd. Ostrożna procedura wynika z podejrzeń o szpiegostwo, wysuwanych m.in. przez Stany Zjednoczone.

Niemcy, jak dotąd, nie uległy presji wykluczenia Huawei z udziału w przetargach. Warunkiem uczestnictwa jest jednak ustalenie rygorystycznych warunków bezpieczeństwa. Wydaje się, że w podobnym kierunku zamierza podążyć UE w formułowaniu swoich rekomendacji. Należy jednak pamiętać, że UE ma ograniczone możliwości wpływu na decyzje podejmowane przez państwa członkowskie. Decyzje tego typu pozostają bowiem w gestii poszczególnych stolic.

IBM stworzył baterie ze słonej wody?

IBM poinformował o udanych testach zupełnie nowego typu baterii elektrycznej, który może zrewolucjonizować magazynowanie energii. Nowatorskie ogniwa miałby być pozbawione metali ciężkich, a wykorzystywać składniki z… morskiej wody.

 

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została trzem naukowcom, którzy niezależnie od …

Dywersyfikacja i bezpieczeństwo

Być może podobną strategię, co Berlin obierze w najbliższej przyszłości Wiedeń. Sebastian Kurz zasugerował, że jego rząd nie zamierza wykluczyć z góry żadnej firmy z przetargów na rozwój sieci 5G. „Chcemy być neutralni technologicznie, gwarantując jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo”, podkreślił kanclerz. Polityk Austriackiej Partii Ludowej dodał jednak, że wszystkie decyzje będą koordynowane z innymi krajami członkowskimi, jak i Komisją Europejską”.

„Kluczowe dla rozwoju infrastruktury będzie bezpieczeństwo sieci oraz dywersyfikacja dostawców technologii, tak by nie polegać na usługach jednej firmy”, zwrócił uwagę szef austriackiego rządu.

Francja nakłada wysoką grzywnę na Google'a

Urząd ds. konkurencji zdecydował o ukaraniu Google’a grzywną w wysokości 150 mln euro. Powodem jest naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności oraz niejasne zasady stosowane w ramach platformy Google Ads.

 

 

„Niejasne i trudne do zrozumienia zasady” stosowane w ramach platformy Google Ads …