Jak Europa zamierza uregulować sztuczną inteligencję?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, źródło: European Union, 2019, fot. Etienne Ansotte

Komisja Europejska przedstawiła strategię cyfrową, która będzie m.in. regulowała kwestie dotyczące sztucznej inteligencji czy przepływu danych. Celem Komisji jest utrzymanie w ryzach rozwoju technologii tak, by przynosiła korzyści społeczeństwu.

 

 

Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen nie zamierza oddawać pola w technologicznym wyścigu Stanom Zjednoczonym i Chinom. Temu celowi ma służyć zaprezentowana w środę (19 lutego) unijna strategia cyfrowa. Komisja opowiada się za usprawnieniem przepływu danych i kontroli nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI) przy zachowaniu europejskich wartości i standardów.

Nad strategią dotyczącą AI pracuje także polski rząd.

Szef Facebooka rozmawia z Brukselą o fake newsach i mowie nienawiści

Mark Zuckerberg zjawił się w Brukseli na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły walki z rozpowszechnianiem w internecie fake news oraz mowy nienawiści. Unijni komisarze zagrozili, że jeśli Facebook sam nie rozwiąże tego problemu, zostanie w UE obłożony nowymi …

Wybrać to, co najlepsze

Ursula von der Leyen powiedziała podczas środowej prezentacji, że ambicją Komisji jest kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy. „Obejmuje ona wszystkie dziedziny od cyberbezpieczeństwa przez infrastrukturę krytyczną, edukację cyfrową, po demokrację i media. Pragnę, by cyfrowa Europa odzwierciedlała to, co w Europie najlepsze – otwartość, sprawiedliwość, różnorodność, demokratyczność i pewność siebie”.

Eksperci od lat przekonują, że najbliższa dekada będzie należała do sztucznej inteligencji. Szacuje się, że wartość globalnego rynku wzrośnie w ciągu następnych 5 lat o 190 mld dolarów, a niemal wszystkie firmy wdrożą oparte na niej rozwiązania. Tylko w Polsce do 2025 r. zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie AI sięgnie 200 tys. osób, wynika z  raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. A już do 2022 r. dzięki nowym technologiom powstanie na świecie 133 mln miejsc pracy.

Komisja zaprezentowała trzy dokumenty w tym. tzw. białą księgę. Jest to dokument programowy, który wytyczy nowe podejście Unii do sztucznej inteligencji, platform cyfrowych czy ochrony danych użytkowników. KE chce z jednej strony uporządkowania i ujednolicenia przepisów. Z drugiej, poprzez nowe regulacje zamierza zachęcić państwa członkowskie do współpracy i wymiany danych. Europę czeka uregulowanie sztucznej inteligencji we wrażliwych sektorach, takich jak ochrona zdrowia, transport czy utrzymanie porządku publicznego.

Europejskie firmy zbudują sieć 5G we Francji

Francuski Orange odrzucił ofertę chińskiego Huawei. To europejskie Nokia i Ericsson zajmą się rozwojem sieci 5G nad Sekwaną. Decyzję skrytykowała ambasada Chin w Paryżu.

 

 

Orange argumentował swoją decyzję kontrolą polityczną chińskiego rządu, którą ten sprawuje nad Huawei. Decyzja spotkała się z …

Przez regulację do sukcesów

Unijna egzekutywa widzi rozwój sztucznej inteligencji w Europie w kooperacji z małymi i średnimi przedsiębiorcami oraz państwami członkowskimi. Komisja przekonuje, że tylko w ramach jak najszerszej współpracy można opracować zasady, które pozwolą na ciągły rozwój AI przy dochowaniu wierności europejskim standardom. Kluczem do rozwoju ma być także przyciągnięcie i utrzymanie talentów.

Z lektury białej księgi wynika, że UE zamierza opracować system testów i certyfikowania danych wykorzystywanych przez algorytmy znanych z podobnych rozwiązań stosowanych w produkcji kosmetyków, samochodów czy zabawek. Przedstawiciele Komisji przekonują, że AI jest obarczona wysokim ryzykiem, np. w sektorze zdrowia, transporcie czy przy utrzymaniu porządku publicznego. Dlatego zasady muszą być surowe przy jednoczesnym zachowaniu ochrony danych użytkowników i prywatności obywateli.

Jakie będą unijne rekomendacje ws. budowy sieci 5G?

Debaty wokół Huawei ciąg dalszy. Unia Europejska najprawdopodobniej nie zarekomenduje państwom członkowskim wykluczenia chińskiego koncernu z budowy infrastruktury 5G w Europie.

 

 

Unia Europejska zamierza opublikować rekomendacje dla państw członkowskich do końca stycznia. Z informacji jakie przedostały się do mediów wynika, że Bruksela …

W ostatnich tygodniach trwały dyskusje nad możliwością korzystania z systemów zdalnej identyfikacji biometrycznej. Z KE dochodziły sprzeczne informacje. UE stoi na stanowisku, że takie działanie jest zakazane. Jej zdaniem z tego narzędzia można korzystać jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy wymaga tego interes społeczny. Co ważne, koniecznie musi się to odbywać w oparciu o prawo UE lub poszczególnych państw członkowskich.

Biała księga jest zaproszeniem do debaty na temat przypadków, w których biometryczna identyfikacja byłaby dopuszczalna. Do maja potrwają konsultacje z partnerami biznesowymi i rządami państw członkowskich, a do końca roku zostaną przedstawione pierwsze propozycje legislacyjne w ramach Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act) oraz European Democracy Action Plan.

UE rozważa wprowadzenie zakazu rozpoznawania twarzy

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ujednoliciłyby zasady dotyczące okoliczności stosowania systemów rozpoznawania twarzy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

 

Komisja Europejska analizuje ryzyko wykorzystania sztucznej technologii w systemach automatycznego rozpoznawanie twarzy. Zamiarem Komisji jest uchwalenie przepisów respektujących normy etyczne oraz szanujących prywatność …

Kontroluj dane i wygraj

Komisja opowiada się za przyspieszeniem transformacji cyfrowej, ale „w odpowiedzialny sposób” przy minimalizacji ryzyka. Bruksela przyznaje otwarcie, że Europa straciła czas. „Przegraliśmy pierwszą bitwę o dane osobowe”, powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Wygrały ją Stany Zjednoczone skąd pochodzą wielkie platformy cyfrowe, które zdominowały rynek: Google, Facebook, Twitter lub Amazon. UE jest jednak przekonana, że jest jeszcze czas na nadrobienie zaległości. „Teraz rozpoczyna się drugi etap. To bitwa o dane, a rozegra się ona przede wszystkim w Europie”, podkreślił Breton.

Bruksela chce położyć podwaliny pod jednolity rynek danych przemysłowych na kształt ogromnej cyfrowej chmury gromadzącej dane generowane na kontynencie. Komisja zwraca uwagę, że obecnie 90 proc. z nich jest przechowywanych na serwerach w USA i Chinach, a to – jak przekonują przedstawiciele unijnej egzekutywy – może w przyszłości rodzić różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W ciągu najbliższej dekady UE zamierza wydawać 20 mld na budowę nowego systemu obsługi danych.

Ważne jest jednak także, w jaki sposób korzysta się z danych. Dokumenty zaprezentowane przez Brukselę wyznaczają cztery kluczowe obszary: finansowanie, przyciąganie talentów, rozwój umiejętności i wdrażanie technologii. Wiceprzewodnicząca Komisji Margrete Vestager obiecała, że ​​Europa pozostanie wierna swoim wartościom. Dlatego nowe technologie mają przynosić korzyści ludziom, opierać się na sprawiedliwej i konkurencyjnej gospodarce oraz przyczyniać się do budowy otwartego, demokratycznego i zrównoważonego społeczeństwa. 

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G. Powodem zawieszenia prac są plany przeprowadzenia nowych badań dotyczących potencjalnej szkodliwości fal emitowanych przez nadajniki piątej generacji. UE uznaje sieć 5G za nieszkodliwą, ale Szwajcarzy postanowili przeprowadzić dodatkowe testy.

 

Prawo telekomunikacyjne w Szwajcarii jest sharmonizowane z …

Polska nie chce pozostać w tyle

Rząd już od ponad trzech lat pracuje nad strategią dla sztucznej inteligencji. Przed kilkoma miesiącami zakończyły się konsultacje społeczne dla programu „Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce na lata 2020-2027”. Nadal czekamy na przedstawienie szczegółów. Szacuje się, że do 2025 r. nad Wisłą może powstać 700 firm zajmujących się AI. Rząd oblicza, że w najbliższych trzech latach na inwestycje potrzeba 10 mld zł.

Z informacji, który przedostały się do mediów z Ministerstwa Cyfryzacji wynika m.in., że planowane jest utworzenie centrum organizacji i zarządzania polityką rozwoju AI oraz „Wirtualnego Instytutu Badawczego”, który połączy i wesprze zespoły badawcze rozproszone w ośrodkach akademickich.

Hiszpania opodatkuje cyfrowych gigantów?

Hiszpania jest na dobrej drodze, by dołączyć do grona państw, które zamierzają przyjąć własne regulacje w tej sprawie. Czy Madryt nie ulegnie presji USA i niezwłocznie zacznie egzekwować nową daninę?