Irlandia: Rosną napięcia związane z protokołem północnoirlandzkim

wielka-brytania-zlote-wizy-abramowicz-johnson-rosja-oligarcha-chelsea-zlote-wizy-ukraina-usa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. / Foto via Flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Number 10]

Irlandzcy urzędnicy sprzeciwiają się rządowi brytyjskiemu z powodu zgłaszanych przez niego zamiarów jednostronnego odstąpienia od części protokołu z Irlandii Północnej.

 

 

Według ostatnich doniesień Wielka Brytania pracuje nad przepisami umożliwiającymi jej rezygnację z kluczowych elementów protokołu, takich jak kontrole towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy rzecznik premiera Borisa Johnsona twierdził, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie dalszych kroków, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała w czwartek (12 maja) brukselskiemu negocjatorowi ds. brexitu Marošowi Šefčovičowi, że Londyn nie będzie miał innego wyboru, skoro UE nie wykazała się „wymaganą elastycznością” w protokole. Šefčovič oświadczył zaś, że jednostronne działania Wielkiej Brytanii byłyby „po prostu nie do przyjęcia”.

Z kolei minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney stwierdził, że nie jest pewien czy rząd brytyjski jest zainteresowany pracą nad rozwiązaniem kwestii spornych związanych z protokołem.

„UE widziała, jak Londyn odrzuca próby kompromisu i znalezienie wspólnej płaszczyzny, zamiast tego zmierzając w kierunku łamania prawa międzynarodowego”, powiedział Coveney.

Na doniesienia zareagował także kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. „Nikt nie powinien jednostronnie anulować, zerwać ani w jakikolwiek inny sposób naruszyć uzgodnionej wspólnie ugody, zwłaszcza że wiemy, że jest to złożona kwestia”, przyznał.