Irlandia: Instagram nielegalnie przechowuje dane niepełnoletnich w UE?

Irlandia, Facebook, Instagram, Unia Europejska

W Irlandii siedzibę mają największe amerykańskie firmy technologiczne, w tym m.in. Facebook oraz należący do amerykańskiego giganta cyfrowego Instagram – popularny portal do udostępniania zdjęć./ Goto via unsplash [@solenfeyissa]

Irlandzki urząd ds. ochrony danych (DPC) wszczął dochodzenie ws. gromadzenia i przetwarzania przez Facebooka informacji o europejskich użytkownikach. O co dokładnie oskarżany jest amerykański gigant cyfrowy?

 

 

W Irlandii siedzibę mają największe amerykańskie firmy technologiczne, w tym m.in. Facebook oraz należący do amerykańskiego giganta cyfrowego Instagram – popularny portal do udostępniania zdjęć.

Irlandzki urząd poinformował, że jeszcze w ubiegłym miesiącu wszczął dwa dochodzenia dotyczące Facebooka w odpowiedzi na skargi odnośnie niewystarczającego zabezpieczenia danych małoletnich internautów przez Instagrama.

Jaka kara za naruszenie przepisów?

Instagram oskarżany jest o to, że publicznie ujawnił dane, w tym adresy mailowe oraz numery telefonów, swoich europejskich użytkowników poniżej 18 r.ż. O wycieku danych unijnych urzędników poinformował amerykański badacz cyberbezpieczeństwa, David Stier.

DPC sprawdza po pierwsze, czy Facebook w ogóle ma prawo do przetwarzania danych, i po drugie – czy należący do koncernu serwis, zgodnie z wymogami UE, nałożył na zgromadzone dane odpowiednie zabezpieczenia lub restrykcje w dostępie do nich.

„To dochodzenie ma również na celu dojście do tego, czy Facebook odpowiednio wypełnia swoje obowiązki administratora danych i zapewnia przejrzystość, jeśli chodzi o korzystanie z Instagrama przez osoby nieletnie”, powiedział komisarz Graham Doyle.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości irlandzki urząd może nałożyć na koncerny technologiczne karę w wysokości do 4 proc. rocznych dochodów firmy na skalę globalną lub w wysokości 20 mln euro, w zależności od tego, która suma jest wyższa.

Irlandia: Facebook będzie musiał wstrzymać transfer danych użytkowników z UE do USA?

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie wiedzą, w jaki sposób świadczyć usługi na terenie państw UE po niedawnym orzeczeniu irlandzkiego urzędu ds. ochrony danych.

Facebook będzie musiał wstrzymać transfer danych użytkowników z UE do USA?

Jeszcze we wrześniu irlandzki DPC skierował do amerykańskiej firmy wstępny nakaz zaprzestania przesyłania danych osobowych europejskich użytkowników platformy do Stanów Zjednoczonych.

Decyzja DPC to pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który jeszcze w połowie lipca br. orzekł, że wbrew zapewnieniom Komisji Europejskiej, tzw. Tarcza Prywatności UE-USA, która miała zapewnić ochronę danych osobowych mieszkańców Unii Europejskiej, w rzeczywistości nie spełnia swojej roli.

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie wiedzą, w jaki sposób firma ma świadczyć usługi na terenie państw UE po niedawnym orzeczeniu irlandzkiego urzędu ds. ochrony danych. Amerykański gigant odwołał się od decyzji.

TikTok: Kto przejmie chińską aplikację na terytorium USA?

Tylko w USA z aplikacji TikTok korzysta około 100 mln użytkowników.

Decyzja jeszcze w październiku

Facebook zakwestionował wniosek DPC przed irlandzkim Sądem Najwyższym, który stwierdził, że istnieją podstawy do zawieszenia wniosku organu ochrony danych o zamrożenie do listopada, kiedy odbędzie się pełna kontrola.

W dokumentach sądowych dotyczących apelacji Facebooka otrzymanych przez irlandzką prasę, firma przekonywała, że ​​nie jest pewna, jak mogłaby kontynuować działalność platformy w UE, gdyby żądania irlandzkiego urzędu ds. ochrony danych zostały spełnione.

„Nie jest jasne dla, w jaki sposób w tych okolicznościach Facebook i Instagram mógłby nadal świadczyć usługi w UE”, czytamy w dokumentach przedłożonych Sądowi Najwyższemu przez Yvonne Cunnane, szefową ochrony danych spółki Facebook Ireland.