Irlandia: Google i Tinder na celowniku

źródło: Flickr/freestocks.org (CC0 1.0)

Irlandzki komisarz ds. ochrony danych osobowych (DPC) wszczął dochodzenie przeciw dwóm spółkom internetowym – Google i Tinder – w związku z tym jak przetwarzają one dane osobowe swoich użytkowników. Chodzi o sprawdzenie czy nie doszło do złamania dyrektywy RODO.

 

Google to globalny gigant w dziedzinie wyszukiwania informacji, a także filmów wideo (YouTube). Irlandzki komisarz ma wątpliwości co do tego jak koncern przetwarza dane geolokalizacyjne i czy wszystko odbywa się w sposób przejrzysty dla użytkownika.

Natomiast w przypadku Tindera, który jest popularną na świecie aplikacją do randkowania chodzi o dłuższą listę spraw, ale najważniejszą z nich jest kłopot z udostępnianiem użytkownim zebranych na ich temat danych osobowych oraz spełniania próśb o ich usunięcie.

DPC: Było wiele skarg od użytkowników

„W tym przypadku było już wiele skarg od użytkowników, którzy mieli zastrzeżenia do tego jak przetwarzane są ich dane, choć akurat nie opieramy się na żadnym konkretnym przypadku i kontrolę wszczęliśmy sami na mocy przysługujących nam uprawnień do kontrolowania każdego podmiotu. Wykorzystamy jednak wiedzę ze skarg jakie otrzymaliśmy” – tłumaczyła w rozmowie z dublińskim dziennikiem „The Irish Times” irlandzka komisarz ds. ochrony danych osobowych Helen Dixon.

Jak dodała, jej zespół „bada również, czy Tinder dysponuje właściwą podstawą prawną pozwalającą mu na przetwarzanie danych personalnych osób korzystających z jego usług.” Co ciekawe, skargi jakie trafiły do DPC pochodzą nie tylko z Irlandii, ale także z innych państw członkowskich UE. Ponieważ europejska spółka należąca do MTCH Technology Services (jest właścicielem aplikacji Tinder) zarejestrowana jest właśnie w Irlandii, organem właściwym do rozpatrzenia każdej skargi staje się DPC. Podobnie jest w przypadku Google.

Irlandia popularna wśród cyfrowych gigantów

Irlandia stała się atrakcyjnym miejscem dla wielu działających globalnie koncernów cyfrowych, ponieważ przez wiele lat oferowała im nie tylko ulgowe stawki podatku CIT, ale także bardzo liberalne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jednak wprowadzona w maju 2018 r. dyrektywa o rozszerzonej ochronie danych osobowych (nazywana potocznie „dyrektywą RODO”) ujednoliciła i zaostrzyła przepisy w tej kwestii na obszarze całej UE. Także na jej mocy stało się tak, że w praktyce do irlandzki DPC rozpatruje skargi wielu obywateli innych państw UE.

UE rozważa wprowadzenie zakazu rozpoznawania twarzy

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ujednoliciłyby zasady dotyczące okoliczności stosowania systemów rozpoznawania twarzy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

 

Komisja Europejska analizuje ryzyko wykorzystania sztucznej technologii w systemach automatycznego rozpoznawanie twarzy. Zamiarem Komisji jest uchwalenie przepisów respektujących normy etyczne oraz szanujących prywatność …