Skandal wokół szefowej MFW. Kristalina Georgiewa zachowa stanowisko?

IMF-MFW-Georgiewa-Chiny-Bank-światowy-USA

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzający IMF / photo via Flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [EU Civil Protection and Humanitarian Aid]

Według niezależnego raportu firmy WilmerHale, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Kristalina Georgiewa, miała wpływać na wyniki publikowanego co rok przez Bank Światowy rankingu Doing Business. Mimo skandalu i nadszarpnięcia reputacji instytucji, obecna dyrektor pozostanie na swoim stanowisku.

 

 

W raporcie ”Doing Business” Banku Światowego z 2018 r. Chiny awansowały na 46 miejsce do grona 50 największych gospodarek światowych, podczas gdy jeszcze w 2017 r. zajmowały 78 miejsce.

Według autorów raportu była to zasługa rekordowej liczby reform biznesowych przeprowadzonych w tym czasie. Dane rankingu Banku Światowego dotyczyły jednak tylko dwóch najbogatszych, chińskich miast, Szanghaju i Pekinu.

Z ustaleń firmy WilmerHale wynika, że pracownicy Banku Światowego byli naciskani przez przez szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zmienić kluczowe dane celem poprawy rankingów Chin. Pochodząca z Bułgarii Kristalina Georgieva, będąca od 2019 r. dyrektorem zarządzającym MFW, nie zgadza się jednak z wynikami raportu.

Bank Światowy awansował Polskę

Na pierwszym miejscu utrzymuje się dotychczasowy lider – Singapur, a za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i USA. Ostatnie miejsca zajmują: Libia (187.), Republika Środkowej Afryki (188.) i Czad (189.).Raport Banku Światowego (BŚ) obejmuje okres od połowy zeszłego do …

Dofinansowania za wszelką cenę

Według śledztwa przeprowadzonego przez firmę prawniczą WilmerHale na zlecenie komisji etyki Banku Światowego z września tego roku, błąd ten nie był dziełem przypadku. Dokładniej stały za nim dwie wysoko postawione w hierarchii instytucji osoby – Kristalina Georgiewa, wtedy dyrektor generalna Banku Światowego oraz jego prezes, Jim Yong Kim, który ustąpił ze stanowiska w lutym 2019 r.

Zmianę w rankingu Chin, według raportu, wywołała presja z ich strony, nałożona na pracowników odpowiedzialnych za sporządzenie rankingu. W tym czasie Bank Światowy poszukiwał źródeł kapitału wśród swoich interesariuszy, w tym Chin. 

Decyzja Kima oraz Georgiewy wynikała najprawdopodobniej z chęci zabezpieczenia wsparcia finansowego ze strony Państwa Środka, któremu mogło zagrozić obniżenie jego pozycji w rankingu. W lutym 2019 ówczesna dyrektor generalna przejęła na dwa miesiące pozycję prezesa Banku Światowego, pozostając jednocześnie na poprzednim stanowisku do października tego samego roku. 

W tym czasie przeprowadzane były prace nad rankingiem Doing Business na rok 2020, w którym Chiny zajęły 31 pozycję na świecie. Inne z państw, co do których pojawiają się wątpliwości – Arabia Saudyjska – również zanotowała spektakularny awans o 30 pozycji, na 62 pozycję. W przypadku edycji rankingu z 2020 r. również formułowane są oskarżenia o fałszerstwo ze strony śledczych WilmerHale.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Białorusi miliard dolarów na walkę z pandemią

Białoruś jest jednym ze 190 krajów, które otrzymają środki od MFW na odbudowę gospodarki dotkniętej pandemią.

Obecna dyrektor zostaje

Mimo oskarżeń Georgiewa otrzymała pełne poparcie państw europejskich oraz ze strony USA, na przekór głosom sprzeciwu w Senacie – Stany Zjednoczone mają większościową liczbę głosów w zarządzie MFW.

Członkowie senackiej komisji ds. stosunków międzynarodowych wystosowali list do prezydenta Joe Bidena, nawołujący do “zapewnienia pełnej odpowiedzialności” w sprawie fałszerstw w raporcie 

W poniedziałek (11 października) Janet Yellen, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych wyraziła opinię, że oskarżenia wobec Georgiewy “podnosiły słuszne obawy”, lecz śledztwo nie wskazało konkretnych dowodów na jej udział w sprawie, a co za tym idzie obecna dyrektor zarządzająca nie powinna ustąpić ze swojego stanowiska.

Tego samego dnia zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyraził “pełne zaufanie” do Georgiewy, utrzymując ją na dotychczasowym stanowisku dyrektor zarządzającej. Sama natomiast zaprzeczyła doniesieniom śledczych odnośnie jej udziału w domniemanym fałszowaniu wyników rankingu.

Bank Światowy zwiększy swoje wydatki na cele klimatyczne

Bank Światowy podjął decyzję o zwiększeniu wydatków na cele związane z przeciwdziałaniem zmianie klimatu z 28 do 35 proc.

Długotrwałe konsekwencje

Odbudowywanie reputacji zarówno Banku Światowego jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie trwać latami. Mimo wsparcia jakie organizacja otrzymała od reprezentantów krajów Zachodu, stanowiska rządów i państwowych instytucji finansowych wskazują na potrzebę lepszego zarządzania w międzynarodowych organizacjach tego typu.

Cytowany przez agencję Reuters rzecznik ministerstwa finansów Wielkiej Brytanii stwierdził, że ministerstwo “rozważa publikację wyników niezależnego dochodzenia w sprawie nieprawidłowości w przekazywaniu danych dotyczących raportu “Doing Business” Banku Światowego”.

“[Skandal w Banku Światowym – red.] zwraca uwagę na potrzebę weryfikowania do jakiego stopnia naprawdę można ufać, że Bank Światowy i IMF udzielają porad opartych na rzetelnych badaniach”, twierdzi Luiz Vieira, koordynator organizacji obserwatorskiej Bretton Woods Project. „To rodzi pytania o to, czyim interesom służą, jak solidne są ich analizy i jak bardzo podlegają presji geopolitycznej i naciskom udziałowców”, dodaje.

Przyczyna zakłamywania rezultatów – czyli potrzeba zdobywania kapitału od interesariuszy – wskazuje na głębokie problemy instytucjonalne w globalnych organach finansowych. Poprawianie wyniku jakiegokolwiek kraju kosztem wsparcia finansowego z jego strony podważa obiektywność badań i stanowisk wszystkich działających w ten sposób globalnych instytucji finansowych – nie tylko Banku Światowego.