Szwecja wykluczy chińskie firmy z rozwoju sieci 5G?

Huawei, Szwecja, USA, Chiny, ZTE

W Szwecji na 10 listopada zaplanowano aukcję częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G. / Foto via [Kārlis Dambrāns]

W Szwecji urząd nadzoru telekomunikacyjnego ogłosił we wtorek, że w budowaniu sieci 5G w tym kraju zakazane będzie korzystanie ze sprzętu chińskich koncernów telekomunikacyjne Huawei i ZTE lub ich dostawców. To kolejne państwo europejskie, które zdecydowało się na taki krok.

 

 

Urząd poczty i telekomunikacji poinformował o tej decyzji przy okazji ogłoszonych w Szwecji na 10 listopada aukcji częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G.

Strzelanina w Wiedniu: nowe fakty. Wielka Brytania podnosi stan zagrożenia terrorystycznego / Europa i świat w skrócie

W związku z poniedziałkowym atakiem zatrzymano już 14 osób. / Europa i świat w skrócie.

Szwecja zrezygnuje całkowicie z chińskiego sprzętu?

Regulator zakazał stosowania produktów dwóch chińskich firm do nowych instalacji telekomunikacyjnych tworzonych na potrzeby obsługiwania tych kontraktów. Do 2025 r. będzie musiał również zostać wycofany już używany w Szwecji sprzęt produkcji Huawei i ZTE, który jest wykorzystywany w tym celu.

Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej od początku roku nowej ustawy, po przeprowadzeniu konsultacji z wojskiem i służbami specjalnymi, „by zapewnić, że używanie sprzętu radiowego w tych pasmach nie przyczyni się do narażenia bezpieczeństwa Szwecji”.

„Chiny stanowią jedno z największych zagrożeń dla Szwecji. Poprzez cyberszpiegostwo – powszechną kradzież nowych technologii – próbują wzmocnić swój potencjał gospodarczy i militarny. To jest coś, o czym trzeba pamiętać przy budowaniu sieci 5G. Nie możemy iść na kompromis, jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo naszego kraju”, przekazał w oświadczeniu Klas Friberg, szef szwedzkiej służby bezpieczeństwa.

5G: Niemcy za współpracą z Chinami? USA krytykują Berlin za "otwartość" wobec Huawei

Co o współpracy z koncernem Huawei myśli kanclerz Niemiec Angela Merkel?

Brak Huawei szansą dla Ericssona i Nokii

Decyzja szwedzkiego regulatora odzwierciedla rosnące obawy dotyczące chińskich firm, które są postrzegane jako zbyt blisko powiązane z chińskim rządem. USA od wielu miesięcy starają się przekonać swoich sojuszników do wykluczania chińskich firm z budowy infrastruktury telekomunikacyjnej uzasadniając to obawami o bezpieczeństwo danych. Koncerny z ChRL muszą zgodnie z tamtejszym prawem pomagać państwu w zbieraniu danych wywiadowczych.

Na całkowitą rezygnację z używania produktów Huawei do 2027 r. zdecydowała się w tym roku Wielka Brytania, kilka innych krajów europejskich podjęło lub zamierza podjąć podobne działania. Ostatecznej decyzji nadal nie podjęły Niemcy i Francja. Chiny zaprzeczają zarzutom.

Na decyzji szwedzkiego regulatora najprawdopodobniej skorzysta szwedzki koncern Ericsson i fińska Nokia również produkujące sprzęt wykorzystywany do budowy infrastruktury 5G.

Technologia Huawei i ZTE jest już w znacznym stopniu wykorzystywana w Szwecji, musi zostać usunięta do 1 stycznia 2025 r. Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji zatwierdził cztery firmy do udziału w aukcji na częstotliwość 5G. To Hi3G Access, Net4Mobility, Telia Sverige i Teracom.