Huawei podejrzany o masową kradzież danych w Holandii

Klawiatura. Zdjęcie unsplash.com @ @taskinhoo

Kolejny akt sprawy Huawei w Europie. Tym razem chiński gigant telekomunikacyjny został oskarżony o szpiegostwo w Holandii. Taką informację miały przekazać „źródła wywiadowcze” tego kraju.

 

Holenderskie służby wywiadowcze (AIVD) odmawiają jakichkolwiek komentarzy w sprawie, ale według wielu źródeł wszczęły dochodzenie w celu zweryfikowania czy jeden z trzech głównych operatorów komórkowych – Vodafone, KPN i T-Mobile – padł ofiarą kradzieży danych swoich klientów. Rzecznik chińskiej firmy, z którym rozmawiała gazeta „De Volkskrant” zaprzeczył doniesieniom, zapewniając jednocześnie, że „gdziekolwiek [Huawei] prowadzi działalność, szanuje prawo i chroni prywatne dane swoich klientów”.

Ile maksymalnie zapłacimy za rozmowy i SMS-y na terenie UE?

Od dziś (15 maja) obowiązują nowe przepisy, które ustaliły maksymalną wysokość stawek, jakie operatorzy telefoniczni mogą pobierać za zagraniczne rozmowy telefoniczne wykonywane pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz za SMS-y. To kolejna po zniesieniu roamingu reforma, która obniży ceny połączeń.
 

Od teraz …

Huawei dominuje na holenderskim rynku

Większość operatorów w Holandii korzysta już z technologii dostarczanych przez chińskiego giganta (anteny, oprogramowanie). W najbliższej przyszłości rząd ma podjąć decyzję o dopuszczeniu firmy z Państwa Środka do rozwoju sieci 5G. Jest to druga w ostatnim miesiącu afera szpiegowska, z chińską firmą w tle, która może pokrzyżować ekspansję Huawei w Królestwie Niderlandów.

W kwietniu działający w branży komputerowej Holding ASML, musiał przyznać, że w ciągu ostatnich kilku lat padł ofiarą masowej kradzieży danych, której koszty szacowane są na kilkaset milionów euro. Kierownictwo tej zatrudniającej ponad 19 tys. osób na całym świecie, miało powiązania z chińskim Ministerstwem Nauki i Technologii i dało mu dostęp do wewnętrznej sieci jednej ze swoich amerykańskich spółek zależnych. Dzięki temu dane, w tym tajemnice produkcyjne, stały się dostępne dla chińskiego konkurenta ASML – firmie XTAL. Łupem padły dane klientów holenderskiej firmy, w tym te należące do koreańskiego Samsunga. Szef ASML Peter Wennick próbował jednak zaprzeczyć zaangażowaniu chińskiego państwa w tę sprawę.

Czy Grupa Wyszehradzka opodatkuje internetowych gigantów?

Choć państwa członkowskie UE nie doszły do porozumienia w sprawie opodatkowania internetowych gigantów, państwa Grupy Wyszehradzkiej intensywnie zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych podatków cyfrowych.
 

W trakcie ostatniego szczytu tatrzańskiego na Słowacji, ministrowie finansów Wyszehradzkiej Czwórki podpisali wspólną deklarację. Wyrazili w …

Komisja Europejska unika kolizji z Pekinem

Przed Holandią i reszta państw Unii Europejskiej dylemat o dopuszczeniu Huawei do budowania sieci 5G. Zza oceanu, w rytm kolejnych akordów wojny handlowej USA z Chinami, napływają zachęty do wykluczenia firm z Azji z możliwości partycypacji w rozwijaniu sieci. Jednak alternatywne rozwiązania oferowane przez europejskich graczy, Nokię i Ericssona, są droższe i uważane za mniej wydajne. Poza tym UE unika zajęcia tożsamego z Waszyngtonem stanowiska wobec Państwa Środka.

W kwietniu prezydent Xi Jinping odbył wizytę do Europy, podczas której spotkał się m. in. z Jean-Claude Junckerem, Emmanuelem Macronem i Angelą Merkel, próbując znaleźć modus operandi we wzajemnych relacjach. W marcu Komisja Europejska opowiedziała się za „skoordynowanym podejściem do zabezpieczenia przyszłych sieci 5G” bez jednoznacznego wyeliminowania Huawei z przetargów. W ostateczności to każde z państw Wspólnoty, przez wzgląd na kompetencje w sprawach bezpieczeństwa narodowego, podejmie decyzję o zastosowaniu się do rekomendacji Brukseli.

Afera Huawei nie zagrozi chińskiemu gigantowi?

Afera Huawei może podzielić świat na pół – „na półkulę chińską i amerykańską”. W ten sposób Warszawa może po raz kolejny stać się linią globalnego podziału – twierdzą analitycy Bloomberga.

Afera Huawei związana z zatrzymaniem pracownika tego koncernu pod zarzutem szpiegostwa nie …

Różne stanowiska

Komisja Europejska wymaga, by do 2020 r. kraje członkowski UE uruchomiły technologię 5G w co najmniej jednym dużym mieście, a do 2025 zapewnić całkowite pokrycie sieci. Polska zapowiada chęć uniknięcia uzależnienia od jednego dostawcy technologii 5G, zapowiedział dziś pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Paryż zapowiedział potrzebę „nadzoru” nad chińskim sprzętem. W Berlinie zapowiadają ostrożność. Londyn zezwolił Huawei na uczestnictwo w rozwoju sieci 5G, jednak decyzja ta zakończyła się dymisją ministra obrony Gavina Williamsona, podejrzewanego o ujawnienie informacji mediom.

Wszystko w kontekście, w którym Waszyngton grozi zawieszeniem współpracy wywiadowczej europejskim partnerom, wskazując, że Huawei ma powiązania z chińskimi tajnymi służbami. W Holandii prasa doniosła, że ​​ nowy skandal może wpłynąć na decyzję rządu, oczekiwaną do końca miesiąca. Służby wywiadowcze uznałyby za „niepożądane” otwarcie krajowego rynku 5G dla chińskiej grupy. Huawei to firma „z kraju, w którym udowodniono, że prowadzi ofensywny program ataku cybernetycznego przeciwko Holandii” – pisze w artykule De Volkskrant.

Brytyjski minister obrony zdymisjonowany. W tle kontrowersje wokół koncernu Huawei

Kierujący dotąd resortem obrony Gavin Williamson został odwołany ze swojego stanowiska. Zastąpi go dotychczasowa minister ds. rozwoju międzynarodowego Penny Mordaunt. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku ministra obrony w historii Wielkiej Brytanii. Williamson musiał odejść w związku z wyciekiem informacji nt. …