Hiszpania czeka na turystów. Wjazd na wakacje możliwy dla wszystkich zaszczepionych bez testów

Hiszpania, turystyka, pandemia, COVID19, kryzys, tesy, wakacje2021, urlop, wyspy-kanaryjskie,urlop-za-granicą

Szacunki mówią, że w 2020 r. Hiszpania straci z powodu zastoju w turystyce 83 mld euro. To cios bolesny, bo dochody z turystyki to 12 proc. PKB, a w sektorze pracuje 13 proc. Hiszpanów. / Foto via unsplash

Od 7 czerwca do Hiszpanii bez okazywania wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 będzie mógł przybyć każdy, kto jest zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Kraj otwiera się na turystów. Od dziś na wakacje na Półwysep Iberyjski mogą przybyć m.in. mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Japonii.

 

Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 będą mogły wjechać bez przeszkód do Hiszpanii. Od dziś (24 maja), wpuszczani będą na tej zasadzie podróżni z 10 państw, a od 7 czerwca już ze wszystkich krajów.

Hiszpania: Premier zapowiada zmiany

„Wjazd do Hiszpanii będzie dozwolony dla zaszczepionych podróżnych bez względu na kraj pochodzenia”, ogłosił w piątek (21 maja) premier Pedro Sanchez podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych FITUR w Madrycie.

Podróżni nie będą musieli przy tym przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Obecnie posiadanie zaświadczenia o odbytym szczepieniu przeciwko COVID-19 nie zwalnia z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu. Ponadto obowiązują ograniczenia wjazdowe dla obywateli niektórych krajów.

Osoby podróżujące do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego najwcześniej na 72 godziny przed podróżą. Nie dotyczy to tylko dzieci do 6 roku życia. Przed wyjazdem trzeba też wypełnić formularz Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsi skorzystają Brytyjczycy i mieszkańcy państw azjatyckich

Jednak już dziś (24 maja) ze zmian mogą skorzystać turyści z dziesięciu krajów spoza UE uznanych za kraje niskiego ryzyka. Na liście znajdzie się Wielka Brytania. To właśnie z tego kierunku przyjeżdża na Półwysep Iberyjski najwięcej turystów. Poza tym na liście znajdą się m.in. Australia, Chiny, Nowa Zelandia i Izrael, Japnia, Korea Południowa, Singapur, Tajlandia oraz Rwanda.

Hiszpania ma nadzieję na odbudowanie sektora turystycznego, który ucierpiał podczas pandemii COVID-19. Przed koronakryzysem Hiszpania była drugim najchętniej odwiedzanym krajem przez turystów z całego świata. Ale w ubiegłym roku ich liczba spadła o 80 proc. z powodu ograniczeń wywołanych koronawirusem.

„Mogę ogłosić, że od przyszłego poniedziałku (…) Hiszpania będzie zachwycona ponownym przyjęciem brytyjskich turystów do naszego kraju”, powiedział w ubiegły piątek premier Hiszpanii, dodając, że „od 7 czerwca wszyscy, którzy są w pełni zaszczepieni, i ich rodziny są mile widziani, niezależnie od ich kraj pochodzenia.” Świadectwa szczepień będą musiały zostać zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Hiszpania turystyką stoi stała

Sektor turystyczny odpowiada za około 12,3 proc. PKB Hiszpanii. W 2019 r. do kraju przybyło 84 mln osób z całego świata. Tylko w maju 2020 r. – a więc w czasie gdy obowiązywał ścisły lockdown – kraj ten odwiedziło o 8 mln gości z zagranicy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To straty rzędu 8 mld euro, informował Krajowy Urząd Statystyczny (INE). Szacuje się, że każdy turysta wydawał przynajmniej 1 tys. euro podczas swojego pobytu.

Jak wynika z zaprezentowanych pod koniec października 2020 r. wyliczeń Exceltur, organizacji zrzeszającej 33 najważniejsze podmioty turystyczne w Hiszpanii, letnie obroty sektora spadły o ponad 40 mld euro, a w całym roku branża straciła co najmniej 106 mld euro.

Według Exceltur, hiszpański sektor turystyczny zamknął najgorsze lato w swojej historii, odnotowując 69,2 proc. spadek aktywności w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. W praktyce oznacza to stratę w obrotach w wysokości 39,9 mld euro tylko między lipcem a wrześniem z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem – mniejszą mobilnością, kwarantanną, zamykaniem granic, utratą zaufania i pogorszeniem sytuacji gospodarczej.