Hiszpania: Największa fuzja w bankowości od lat. Wielkość aktywów przekroczy 600 mld euro

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie.

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie. / Foto via unsplash

W czwartek (16 września) zostanie podpisana umowa w sprawie największej fuzji we współczesnej historii bankowości w Hiszpanii. Na podstawie porozumienia dojdzie do połączenia krajowych banków CaixaBank oraz Bankia.

 

 

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie. Fuzja jest największą operacją pomiędzy podmiotami bankowymi w Hiszpanii w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Hiszpania: Powstanie bankowy gigant

Zgodę na podpisanie porozumienia wyraziły już rady dyrektorów obu banków, a nowy podmiot będzie największym w hiszpańskim sektorze bankowym pod względem posiadanych aktywów.

Po połączeniu wielkość aktywów Caixabankii (w ten sposób media nazywają roboczo nową instytucję) wyniesie ponad 660 mld euro, o 34 miliardy więcej niż posiada w Hiszpanii Banco Santander (Grupo Santander ma w świecie aktywa za łącznie ponad 1,3 bln euro). Udziałowcem większościowym (75 proc.) nowego tworu będzie Caixabank.

Dla porównania największy w Polsce PKO BP (dane z III kwartału 2019 r.) ma 330 mld zł aktywów, co daje mu 17-proc. udział w rynku.

Nowo powstały bank będzie posiadać 6727 oddziałów i zatrudniać 51,5 tys. pracowników, z których dalsza kariera 8 tys. w strukturach nowej instytucji stoi pod znakiem zapytania. Fuzja ma zostać zakończona na przełomie 2020 i 2021 r., a na czele banku stanąć ma obecny prezes Bankii José Ignacio Goirigolzarri.

Hiszpania: Adiós Franco? W jaki sposób rząd chce usunąć dziedzictwo Francisco Franco?

Dyktatura Francisco Franco trwała od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) do jego śmierci w 1975 r.

Caixabankia: Zgodę musi dać Komisja Europejska

W sprawie powstania Caixabankii zielone światło musi dać Bruksela. Hiszpanie uważają to za formalność.

Uzdrowienie instytucji finansowej było jednym z warunków udzielenia Hiszpanii przez UE 37 mld euro pożyczki. W sumie, na pomoc upadającym wtedy bankom i kasom oszczędnościowym Madryt wydał 58 mld euro. Przed kryzysem finansowym na Półwyspie Iberyjskim działały 62 instytucje finansowe, po fuzji Caixabanku i Bankii zostanie ich 10.

Wkrótce liczba ta może się zmniejszyć, bo chętnego do współpracy szuka kataloński Banco Sabadell – piąty bank Hiszpanii, którego akcje najbardziej ucierpiały podczas trwającej pandemii. Jak nieoficjalnie donoszą media, połączeniem z Banco Sabadell najbardziej zainteresowane są baskijski BBVA i Abanca z Galicji.