Koronawirus: Rekordowy spadek PKB Hiszpanii

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji gospodarczej Hiszpanii, znajdując potwierdzenie w rekordowym spadku PKB tego kraju w I kwartale 2020 r.

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji gospodarczej Hiszpanii, znajdując potwierdzenie w rekordowym spadku PKB tego kraju w I kwartale 2020 r. / Zdjęcie via flickr.com @La Moncloa - Gobierno, licencja @(CC BY-NC-ND 2.0)

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji gospodarczej Hiszpanii, znajdując potwierdzenie w rekordowym spadku PKB tego kraju w I kwartale 2020 r. Tak źle w Hiszpanii nie było nawet podczas kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, ale to tylko początek złych informacji gospodarczych.

 

 

Z powodu pandemii koronawirusa PKB Hiszpanii w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. zmniejszyło się o 5,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, informuje Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

Hiszpania: Największy spadek PKB

To największy spadek PKB od lat 70-tych w Hiszpanii. Większy niż w czasie kryzysu w latach 2008-2009, gdy w rekordowym pod tym względem II kwartale 2009 r. spadek PKB wyniósł 4,4 proc. Złe informacje dla hiszpańskiej gospodarki są pokłosiem „zamrożona” produkcji z dniem 14 marca br. z powodu pandemii.

Według banku centralnego Hiszpanii (BdE) statystyki INE to dopiero początek złych informacji dla rządu w Madrycie. Według szacunków BdE w II kwartale br. w Hiszpanii spodziewany jest spadek PKB o 16-21,8 proc.

Jednocześnie w I kwartale br. wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu do I kw. 2019 r; wydatki publiczne. I znów – to największy wzrost od lat, a dokładnie od 2008 r., twierdzi INE.

Pandemia zmniejszyła także zatrudnienie, które spadło o 5 proc. – liczone w godzinach pracy – w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 r. Liczba etatów w pełnym wymiarze godzin zmniejszyła się o 1,9 proc.

Do 30 września jeszcze około 3 mln osób skorzysta z programu ERTE, czyli rządowego mechanizmu wsparcia zatrudnienia. Pozwala on pracodawcom w wyjątkowych okolicznościach, jak pandemia, zamknąć firmę i tymczasowo zwolnić pracowników, do czasu unormowania się sytuacji na rynku. Pracodawcy zobowiązani są do ponownego zatrudnienia zwolnionych na okres co najmniej sześciu miesięcy.