Wakacje 2020: Miliardowe straty w hiszpańskiej branży turystycznej. Sezon uratuje turystyka krajowa?

Branża turystyczna w Hiszpanii tylko w maju straciła ponad 8 mld euro przychodów.

Branża turystyczna w Hiszpanii tylko w maju straciła ponad 8 mld euro przychodów. / Zdjęcie via unsplash. Na zdj. Valldemossa, niewielka miejscowość na Majorce.

Branża turystyczna w Hiszpanii tylko w maju straciła ponad 8 mld euro przychodów. „Sezonu już nie da się uratować”, twierdzą pracownicy sektora, ale straty może częściowo zminimalizować krajowa turystyka. Większość Hiszpanów deklaruje chęć spędzenia wakacji w domu.

 

 

W maju Hiszpanię odwiedziło o 8 mln gości z zagranicy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To straty rzędu 8 mld euro, informuje Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie. Szacuje się, że każdy turysta wydaje przynajmniej 1 tys. euro podczas swojego pobytu w Hiszpanii.

Wakacje 2020: Sezon stracony

W połączeniu z danymi kwietniowymi straty są jeszcze bardziej imponujące – ponad 15 mld  euro strat w turystyce i kolejne kilka milionów turystów mniej. Z szacunków opublikowanych przez portal hosteltur.com wynika, że sezon turystyczny jest już w Hiszpanii stracony, a właścicielom pensjonatów, touroperatorom pozostało liczenie na cud lub turystykę krajową.

Z przeprowadzonego w połowie czerwca sondażu ośrodka badawczego CIS wynika, że 65,7 proc. Hiszpanów twierdzi, że nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Ponad 40 proc. badanych, którzy deklarują pozostanie w domu, wynika to z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Z kolei 30 proc. osób, które nie chcą wypoczywać podczas wakacji, argumentuje swoją decyzję kłopotami finansowymi.

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

Hiszpania: Obawa przed koronawirusem i wakacje w domu

Z badania CIS wynika ponadto, że tylko 6 proc. planuje spędzić urlop poza granicami kraju, a 90 proc. zadeklarowało wakacje na terenie Hiszpanii. Pozostali jeszcze wahają się odnośnie podjęcia decyzji. Branża turystyczna odpowiada za 14 proc. PKB kraju. Pracuje w niej 2,8 mln osób i przynosi 176 mld euro rocznego dochodu.  W 2019 r. do kraju przybyło 84 mln osób z całego świata.

Dziennik „El Pais” oszacował, że przychody z turystyki w pierwszych pięciu miesiącach br. są mniejsze o 18,86 mld euro w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

Jednym z pomysłów na ratowanie sezonu były „korytarze turystyczne”. Od 15 czerwca na Majorkę zaczęli przybywać turyści z Niemiec, jedynego kraju, z którym hiszpański rząd podpisał stosowną umowę. Więcej o „próbie generalnej” hiszpańskiej turystyki pisaliśmy tutaj.

Na początku czerwca hiszpański rząd zainicjował międzynarodową kampanię promocyjną pod hasłem „Spain Will Wait” – „Hiszpania zaczeka”.