Grecja: Dla młodych ludzi rolnictwo jest nieopłacalne

Fields, photo by Noah Buscher on Unsplash

Fields, photo by Noah Buscher on Unsplash

This article is part of our special report Kobiety i młodzi ludzie w rolnictwie.

Słaba jakość infrastruktury i niska rentowność prowadzenia gospodarstw sprawiają, że rolnictwo jest dla młodych Greków nieatrakcyjne. Jednocześnie rozmówcy EURACTIV Greece przekonują, że jak nigdy wcześniej w sektorze potrzeba młodych osób, które zmienią jego oblicze.

 

„Rolnictwo jest mniej atrakcyjne dla młodszego pokolenia, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, ponieważ inwestycje zwracają się rzadziej niż w innych sektorach. Do tego dochodzą ograniczenia związane z mieszkaniem na terenach, które są bardziej oddalone od dużych miast” – mówi w rozmowie z EURACTIV.com ekspertka ds. rolnictwa Elli Tsiforou

Tsiforou stoi na czele brukselskiego biura stowarzyszenia Gaia Epicheirein, które należy do europejskiej organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca. Jej zdaniem należy jak najszybciej zainteresowań rolnictwem najmłodsze pokolenie.

Rumunia: młodym rolnikom trudno o pożyczkę na własną działalność

Otrzymanie pożyczki, która sfinansuje pierwsze kroki w rolnictwie, to jeden z największych problemów, z którymi borykają się młodzi rolnicy w Rumunii. Zwłaszcza jeśli nie mogą przedstawić żadnej gwarancji spłaty – pisze EURACTIV Rumunia.
 

Mihai Petre miał zaledwie 20 lat, gdy …

Na to, że brak kobiet i osób młodych rolnictwie będzie utrudniał rozwój tego sektora, wskazują też inni eksperci.

„Powinniśmy ukształtować rolnictwo na nowo, żeby było ono atrakcyjniejsze dla młodszego pokolenia. Rolnicy powinni odzyskać wiarę w to, że czeka ich dobra przyszłość i zarazić nią młodsze osoby” – przekonuje Tsiforou.

„Obawiam się, że środki, takie jak dopłaty do pierwszych urządzeń i inwestycji nie wystarczą, by odwrócić obecny trend. Musimy zaproponować wspólną, odpowiednio dofinansowaną, przyszłościową politykę rolną, która będzie oparta na wiedzy i innowacji. Powinna ona zapewnić rolnikom dochód i stworzyć wartość dodaną dla nich samych, dla terenów wiejskich i dla społeczeństwa” – dodała.

Nowa WPR przyprawia o ból głowy

Jak mówi Areti Vaiopoulou, hodowczyni z zachodniej Tesalii, im więcej nowych rolników wejdzie na rynek, tym lepiej dla greckiego rolnictwa.

„Średni wiek rolnika obniża się i na rynek wchodzą nowe pomysły i nowe umysły” – mówi.

Zdaniem greckich rolników obecna polityka rolna w Europie miała korzystny wpływ na innowacje, ale jeszcze wiele pozostaje  do zrobienia.

Jak mówi Vaiopoulou, obecna WPR zapewniała szerokie wparcie, jednak przedsiębiorcy martwią się o możliwe cięcia po 2020 r., zwłaszcza o to, jak wpłyną one na młodych rolników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki.

Rolnicy liczą, że nowa WPR wciąż będzie ich wspierać w kwestii rosnących kosztów produkcji oraz cen rynkowych, a także pomoże utrzymać dobrą jakość tej produkcji. „Nie chcemy stracić tego, co daje nam obecna WPR. Osobiście jako producent bydła potrzebuję pomocy z tworzeniem sieci klientów dla moich produktów” – dodaje Vaiopoulou.

Kobietom wciąż trudno się przebić

Jednocześnie liczba rolniczek pozostaje w Grecji dość ograniczona, a te kobiety, które decydują się na pracę w tym sektorze, mają problemy z utrzymaniem gospodarstw.

Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa

We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France.
 

Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one …

„W innych krajach system bankowy zachęca kobiety do tego, by otwierały własne przedsiębiorstwa, ale tutaj trzeba wszystko zrobić samemu” – oceniła Vaiopoulou, podkreślając jednocześnie ważną rolę spółdzielni.

Dla Elli Tsiforou kobiety zajmujące się rolnictwem w pełni biorą udział w modernizacji unijnego sektora rolno-spożywczego. „I – podobnie jak mężczyźni – od przyszłej perspektywy finansowej dla WPR oczekują nowoczesnych narzędzi, które pozwolą im na zrównoważony rozwój w każdym znaczeniu tego słowa” – powiedziała.

Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie

Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast – donosi raport EURACTIV.de.
 

„W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie …