Francuzka, a nie Polak na czele EBOiR

Nowa prezes EBOiR Odile Renaud-Basso, źródło Alain Salesse BercyPhotos za wikimedia commons

Nowa prezes EBOiR Odile Renaud-Basso, źródło Alain Salesse BercyPhotos za wikimedia commons

Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów, to Francuzka Odile Renaud-Basso, dyrektor generalna francuskiego ministerstwa skarbu została wczoraj wybrana na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Jej jedynym konkurentem był polski minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Francuzka była uważana za faworytkę wyborów zwłaszcza po poniedziałkowej (5 października) rezygnacji z wyścigu o stanowisko szefa EBOiR trzeciego z kandydatów – byłego ministra gospodarki Włoch Piera Carla Padoana (wcześniej to on uważany był przez pewien czas za faworyta).

Nowo wybrana prezes zastąpi na tym stanowisku Brytyjczyka Sumę Chakrabartiego, którego druga, czteroletnia kadencja zakończyła się na początku lipca. Od tego czasu obowiązki szefa tego europejskiego banku pełnił Holender Jürgen Rigterink.

Czy szefem EBOiR zostanie polski minister finansów?

W czasie rozpoczętego wczoraj dorocznego posiedzenia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zostanie dziś wybrany jego nowy prezes. Kandydatami są: polski minister finansów Tadeusz Kościński i dyrektor generalna francuskiego departamentu skarbu Odile Renaud-Basso.

Kościński: Życzę powodzenia

“Gratuluję Odile Renaud-Basso, następnemu Prezesowi EBRD. To była przyjemność razem brać udział w wyborach. Życzę powodzenia i samych sukcesów” – głosi wpis polskiego ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego, jaki na  twitterze umieścił resort.

Renaud-Basso będzie co prawda już czwartą przedstawicielką Francji na tym stanowisku, ale  pierwszą kobietą kierującą EBOiR. Ministrowi Kościńskiemu – którego kandydaturę zgłosił polski gubernator w EBOiR, prezes NBP Adam Glapiński –  nie udało się natomiast zostać pierwszym przedstawicielem kraju będącego odbiorcą inwestycji banku, o co zabiegał. O fotel prezesa EBOiR bezskutecznie starali się m.in. byli premierzy Jan Krzysztof Bielecki czy Marek Belka (najwyżej w strukturach tego banku była Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w latach 2001-2004 pełniła funkcję wiceprezesa.)

Renaud-Basso pierwszą kobietą-prezes EBOiR

“To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałam wybrana na nowego prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, naprawdę wyjątkowej instytucji” – powiedziała Francuzka po ogłoszeniu jej wygranej. Podziękowała przy tym krajom, które poparły jej kandydaturę, i z którymi w ostatnich miesiącach przeprowadziła wiele “owocnych rozmów”.

“Z niecierpliwością czekam na współpracę ze wszystkimi udziałowcami, kierownictwem i personelem w nadchodzących miesiącach w celu realizacji ambitnego planu działania, który został właśnie uzgodniony na dorocznym posiedzeniu” – dodała nowa prezes EBOiR.

Tajne głosowanie w czasie zdalnego posiedzenia

Rada Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wybrała wczoraj na zamkniętym posiedzeniu w Londynie nowego prezesa banku. Dokładnych rezultatów głosowania na razie nie podano. Wiadomo jednak, że aby zostać wybranym trzeba było uzyskać co najmniej połowę z 71 głosów gubernatorów, czyli głosy ich większości, którzy muszą jednocześnie reprezentować większość siły głosów.

Tajne głosowanie odbyło się podczas dwudniowego dorocznego posiedzenia, które – z powodu pandemii koronawirusa – miało miejsce w formie zdalnej. Z tego samego powodu zarówno posiedzenie, jak i wybory nowego prezesa, które miały się odbyć w maju, zostały przełożone na październik.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA /

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Odile Renaud-Basso

Nowa prezes EBOiR od 2016 r. była dyrektorem generalnym francuskiego skarbu państwa (jednej z najbardziej prestiżowych francuskich instytucji, która podlega tamtejszemu resortowi gospodarki i finansów, a odpowiada za analizy i prognozy ekonomiczne oraz doradza rządowi w dziedzinie polityki gospodarczej, handlowej i finansowej).

Jako Dyrektor Generalny francuskiego Skarbu Renaud-Basso była jednocześnie wiceprzewodniczącą Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Finansowego. Przewodniczy ponadto Klubowi Paryskiemu, który skupia państwa, będące wierzycielami krajów rozwijających się. Wcześniej była zastępcą dyrektora generalnego Caisse des Dépôts, dużej francuskiej publicznej instytucji finansowej, odpowiedzialnej za zarządzanie funduszami oszczędnościowymi. Natomiast w czasie kryzysu finansowego strefy euro była bliską współpracowniczką ówczesnego szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy’a.

Odile Renaud-Basso jest absolwentką tzw.  grandes écoles: Paris Institut d’Etudes Politiques i Ecole Nationale d’Administration (ENA). Są to najbardziej prestiżowe szkoły wyższe we Francji kształcące elity menadżerów i urzędników. Ukończyło je wielu polityków zajmujących najbardziej odpowiedzialne stanowiska w kraju i w instytucjach międzynarodowych.

EBOiR

Utworzony w 1991 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) pomyślany był jako instytucja udzielająca pomocy byłym komunistycznym krajom z Europy Środkowo-Wschodniej w przejściu do gospodarki rynkowej.

Koncepcję tego banku przedstawił w Parlamencie Europejskim ówczesny prezydent Francji François Mitterrand. Obecnie jego członkami jest 69 państw, z czego 38  – głównie w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Środkowej –  to odbiorcy inwestycji tego banku.