Francja zakazała uczniom korzystania w szkołach z telefonów komórkowych

źródło: Pexels, fot. terimakasih0

źródło: Pexels, fot. terimakasih0

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września, czyli od początku nowego roku szkolnego. Jeśli uczeń przyniesie do szkoły telefon komórkowy lub smartfon, zostanie on skonfiskowany przez nauczyciela i zwrócony dopiero po ostatniej tego dnia lekcji.

 

Nowe przepisy, zatwierdzone juz przez cały parlament i prezydenta, dotyczą uczniów, którzy mają mniej niż 15 lat. Zakazane będzie korzystanie przez nich z telefonów komórkowych i smartfonów nie tylko na lekcjach, ale również na przerwach. W wielu szkołach we Francji obowiązywały już co prawda podobne przepisy, ale zakazy figurowały jedynie w szkolnych regulaminach, co było przez część uczniów (lub ich rodziców) kwestionowane. Teraz regulacja została zapisana w ogólnokrajowym prawie.

Dotąd (od 2010 r.) przepisy zabraniały jedynie używania komórek i smartfonów na lekcjach, musiały być one schowane w torbach lub plecakach. Zaostrzenie przepisów było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Emmanuela Macrona. Sceptycy zwracają jednak uwagę na kłopot z egzekwowaniem nowych przepisów, ponieważ nie przewidują one żadnych sankcji wobec osób ich nie przestrzegających. Poza oczywiście zarekwirowaniem urządzenia na czas lekcji. „Damy sobie radę z wyegzekwowaniem przepisów” – zapewniał francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

Francja ustawowo zakaże uczniom używania w szkole telefonów komórkowych

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zakazuje uczniom szkół elementarnych (podstawowych) oraz gimnazjów używania podczas lekcji, a także na przerwach, telefonów komórkowych i smartfonów. Zwolennicy nowego prawa przekonują, że znacząco wzrośnie u młodych ludzi poziom skupienia. Przeciwnicy wskazują zaś, że …

Coraz więcej dzieci uzależnionych od ekranu

Nowe francuskie prawo dotyczące komórek w szkołach ma swoich zwolenników i przeciwników, ale przeważają ci pierwsi. Na ogół są nauczycielami lub rodzicami. Ci drudzy to zwykle sami uczniowie. Szacuje się, że już 86 proc. uczniów we francuskich szkołach podstawowych ma własny telefon komórkowy. W grupie wiekowej 12-17 lat jest to nawet 90 proc. Dane takie przedstawiło Ministerstwo Edukacji, powołując się na badania z 2016 r. W parlamencie przeciwni nowym przepisom byli głównie opozycyjni socjaliści, którzy przekonywali, że są one niepotrzebne (bo poprzednie przepisy całkowicie wystarczały) oraz, że będą nieskuteczne (bo brak w nich sankcji karnych). Posłanka Partii Socjalistycznej Michèle Victory nazwała ustawę „kosmetyczną zmianą o charakterze gry pod publiczkę”.

Ale eksperci wskazują, że problem uzależniania się młodzieży od ciagłego bycia online to coraz większy problem. Kilka godzin przerwy podczas pobytu w szkole jest niezbędnych, ponieważ wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i pozwala dzieciom długo korzystać z komórek lub smartfonów. Tymczasem, według Philippe’a Vincenta z nauczycielskiego związku zawodowego SNPDEN, ciągłe sprawdzanie aplikacji i czatów w telefonach mocno obniża koncentrację uczniów i negatywnie odbija się na ich edukacyjnych wynikach.

Francja jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który ustawowo zakazał używania komórek i smartfonów w szkołach.

Za rok tańsze rozmowy telefoniczne w UE

Od przyszłego roku rozmowy telefoniczne w ramach Unii Europejskiej będą tańsze. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE zawarły minionej nocy (z 5 na 6 czerwca) w Brukseli polityczne porozumienie ws. aktualizacji unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji.
 

Ustalenia te muszą jeszcze formalnie …