Francja: Najwyższy poziom alertu w Paryżu. Jakie zmiany dla mieszkańców?

Francja, koronawirus, pandemia, epidemia, SARS-CoV-2, COVID-19

Biuro premiera Jeana Castexa (na zdj. drugi z lewej) poinformowało w niedzielę, że w regionie paryskim (Ile-de-France) sytuacja epidemiologiczna nie uległa poprawie. / Foto via twitter [@JeanCASTEX]

Francuski rząd ogłosił wprowadzenie najwyższego poziomu alertu w Paryżu i w regionie paryskim w związku z sytuacją epidemiologiczną i rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z jakimi zmianami musza liczyć się mieszkańcy francuskiej stolicy?

 

 

W Paryżu ogłoszono alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiologiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w mieście i w regionie paryskim, dotyczących m.in. przebywania w przestrzeni publicznej.

Biuro premiera Jeana Castexa poinformowało w niedzielę, że w regionie paryskim (Ile-de-France) sytuacja epidemiologiczna nie uległa poprawie. Dlatego rząd postanowił zaostrzyć obostrzenia – zamknięte zostaną bary, a restauracje będą musiały wprowadzić nowe protokoły sanitarne.

Francja: Jak długo potrwają restrykcje?

Jak poinformowało biuro francuskiego premiera, decyzja i szczegóły zostaną oficjalnie ogłoszone w poniedziałek. Nowe ograniczenia wejdą w życie we wtorek i będą obowiązywać 15 dni.

Zamknięte zostaną wszystkie bary i kawiarnie w Paryżu, restauracje będą mogły działać z ograniczeniami.

Podkreślono, że w rejonie Paryża praca zdalna powinna być traktowana priorytetowo „bardziej niż kiedykolwiek”, a sale wykładowe uniwersytetów zaleca się wypełniać tylko do połowy. Rząd prosi władze uniwersyteckie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa”, napisano w oświadczeniu francuskiego rządu.

Francuskie media przypominają, że ubiegłotygodniowe zamknięcie restauracji i barów w Marsylii (na południu kraju) wywołało falę protestów.

Paris-Saclay: W jaki sposób Francja rzuca wyzwanie najlepszym amerykańskim uczelniom?

Paris-Saclay, francuska szkoła wyższa, która w styczniu 2020 r. zainicjowała działalność od razu wskoczyła do pierwszej „15” tzw. rankingu szanghajskiego.

Francja: Rośnie liczba pozytywnych wyników testów

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 12 565 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 32 osoby. Bilans epidemii w tym kraju zwiększył się tym samym do 32 230 ofiar śmiertelnych i 619 190 infekcji.

We Francji rośnie wskaźnik pozytywnych rezultatów badań przeprowadzanych na obecność koronawirusa. W niedzielę informowano o 8,2 proc. testów, które wykryły wirusa SARS-CoV-2 u badanych, w sobotę ten odsetek wynosił 7,9.

W Paryżu zakażenia stwierdza się u ponad 250 na 100 tys. mieszkańców, co jest wskaźnikiem kwalifikującym do ogłoszenia najwyższego stopnia alertu. Stan taki obowiązuje już m.in. w Marsylii i okolicach oraz na francuskim terytorium zamorskim – Gwadelupie.