Od 8 grudnia francuscy ministrowie są proszeni o zaprzestanie używania aplikacji WhatsApp, Telegram lub Signal ze względów bezpieczeństwa. Rząd proponuje jednak alternatywę: francuski komunikator Olvid.
W nocie rządowej datowanej na 22 listopada i uzyskanej przez Euractiv.fr, francuska premier Élisabeth Borne wymaga od wszystkich ministrów i członków gabinetu ministrów, aby pozbyli się popularnych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp, Signal i Telegram.
– Nie są one pozbawione wad jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a zatem nie gwarantują bezpieczeństwa rozmów i informacji udostępnianych za ich pośrednictwem – czytamy w nocie.
Zamiast tego Borne wzywa wszystkich ministrów do przejścia na nową francuską aplikację o nazwie Olvid, która została stworzona w celu „przeciwdziałania zagrożeniom” wynikającym z korzystania z innych aplikacji. Wszystkie niezbędne zmiany techniczne muszą zostać wprowadzone przed 8 grudnia.
Olvid to startup z siedzibą w Paryżu, rozwijający prywatną aplikację do przesyłania wiadomości, której slogan brzmi: „Najbezpieczniejsza aplikacja do przesyłania wiadomości na świecie”. Aplikacja otrzymała dwa certyfikaty bezpieczeństwa od francuskiej agencji ds. cyberbezpieczeństwa ANSSI.
Firma twierdzi, że w przeciwieństwie do swoich konkurentów jej rozwiązanie nie wymaga żadnych danych – numeru telefonu, książki kontaktowej itp. Twierdzi również, że szyfruje metadane; WhatsApp, Signal lub Telegram tymczasem szyfrują tylko wiadomości.
– Integracja tej [aplikacji] stanowi nie tylko rosnącą świadomość [obaw] związanych z cyberbezpieczeństwem, ale także krok naprzód w kierunku większej francuskiej suwerenności technologicznej – podkreślono w nocie premiera.
– Używam Olvid od 2022 roku z moim zespołem i mogę zapewnić osoby, które są zaniepokojone, że działa on doskonale – powiedział Minister Cyfryzacji Jean-Noël Barrot w wywiadzie dla FranceInfo w czwartek (30 listopada), dzieląc się swoimi nadziejami, że zachęci to więcej użytkowników do korzystania z francuskich technologii przesyłania wiadomości i wzmocni „strategiczną autonomię” Francji.
To nie pierwszy raz, kiedy francuski rząd zwraca się ku francuskim rozwiązaniom. W 2019 r. zgodził się wdrożyć francuską publiczną aplikację do przesyłania wiadomości Tchap. Według francuskiej międzyresortowej dyrekcji cyfrowej DINUM, z usługi tej korzysta obecnie 400 tys. urzędników państwowych z całego kraju.
Decyzja ta zapadła niespełna rok po tym, jak Euractiv ujawnił, że Komisja Europejska, a następnie inne instytucje UE, zakazały korzystania z aplikacji TikTok na służbowych telefonach komórkowych, powołując się na obawy dotyczące prywatności danych.
Rząd francuski poszedł w jej ślady, powołując się na podobne obawy, i zakazał korzystania z aplikacji „rekreacyjnych”, w tym TikToka, Instagrama i Netflixa na urządzeniach służbowych dla wszystkich urzędników państwowych.