Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy myśliwiec

Francja i Niemcy podpiszą wartą 65 mln euro umowę na zaprojektowanie bojowego myśliwca następnej generacji. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

 

Ze źródeł zbliżonych do francuskiej armii wiadomo, że za budowę myśliwca odpowiadać mają firmy Dassault Aviation i Airbus, a maszyna ma do 2024 r. zastąpić samoloty Dassault Rafale oraz niemieckie Eurofightery.

Przedsiębiorstwa mają zaprezentować projekt maszyny i jej silnika do połowy 2019 r.

Będzie odrębny budżet dla strefy euro

Podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Brukseli europejscy przywódcy postanowili o zainaugurowaniu prac nad odrębnym budżetem dla strefy euro.
 
Pomysł utworzenia osobnego mechanizmu finansowego przeznaczonego tylko dla państw należących do strefy euro przedstawił kilka miesięcy temu prezydent Francji Emmanuel Macron. Latem udało mu …

O planach wspólnego wzmocnienia floty powietrznej prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy mówili w lipcu 2017 r. Chodziło o samolot bojowy i szereg innych maszyn, takich jak drony.

Po prawie dwóch latach wstępnych prac podpisanie kontraktu pozwoli na oficjalne rozpoczęcie programu.

Stworzeniem silnika nowej maszyny mają zająć się wspólnie francuska firma Safran oraz niemieckie MTU Aero Engines. W prace ma być również zaangażowany francuski koncern elektroniczny Thales oraz producent pocisków MBDA.

Umowa zostanie podpisana przez szefowe resortów obrony narodowej Francji i Niemiec Florence Parly oraz Ursulę von der Leyen w zakładach koncernu lotniczego Safran pod Paryżem.

Kluczowa przeszkoda do podpisania kontraktu zniknęła w zeszłym tygodniu, gdy Niemcy zgodziły się na żądania Francji i wykluczyły wielozadaniowe myśliwce Lockheed Martin F-35 z wielomiliardowego przetargu, który miał za zadanie wybór następcy starzejących się myśliwców Tornado.

Paryż ostrzegał, że kupno F-35 będzie kolidowało z planami rozwoju francusko-niemieckiego myśliwca, jako że amerykańska maszyna będzie stanowić w tej kwestii konkurencję.

Do programu mogą dołączyć kolejne państwa

W grudniu Reuters dowiedział się, że Niemcy i Francja planują zaangażować w projekt również Hiszpanię.

Z kolei Wielka Brytania, która powinna do końca marca opuścić Unię Europejską, zaprezentowała swój własny program rozwoju sił powietrznych podczas lipcowego Fanborough Air Show, ujawniając wtedy po raz pierwszy projekt nowego myśliwca Tempest.

Zdaniem ekspertów ze względu na wysokie koszty i konieczność konkurowania z innymi krajami oba programy docelowo powinno połączyć się w jeden.

Ze źródeł związanych z francuską armią wiadomo, że Francja i Niemcy biorą pod uwagę, by do programu dołączyli inni partnerzy.

Niemcy: Wzrost gospodarczy najniższy od 5 lat

Federalny Urząd Statystyczny podał swoje obliczenia dotyczące wzrostu gospodarczego w Niemczech w 2018 r. Wyniósł on zdaniem badaczy 1,5 proc. Tymczasem prognozy z początku ubiegłego roku przewidywały wynik na poziomie 1,8 proc.
 

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego pokazują więc, …