Jedna z największych firm budowniczych na świecie zdobywa nowy rynek w Europie Północnej

Francja, Finlandia, colas, Europa, budownictwo, konstrukcja, destia

Francuski koncern Colas funkcjonuje obecnie łącznie w pięćdziesięciu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu w Europy. / Foto via unsplash [Ümit Yıldırım]

Francuski koncern Colas, jedna z największych grup budownictwa drogowego na świecie, zajmująca się m.in. infrastrukturą drogową i kolejową, przejęła firmę Destia, największy fiński koncern o podobnym profilu działalności.

 

 

Historia Destii sięga jeszcze XVIII w. Przedsiębiorstwo powstało bowiem w 1799 r., kiedy Finlandia była jeszcze częścią Szwecji. Obie strony wyraziły zadowolenie z transakcji, która oczekuje na zatwierdzenie przez urzędy ochrony konkurencji obu krajów.

Colas, firma o obrotach przekraczających 12 mld dol., funkcjonuje obecnie łącznie w pięćdziesięciu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu w Europy. Europa Północna jest dla francuskiego koncernu całkiem nowym, niezdobytym jeszcze rynkiem.

Kierownictwo firmy ma nadzieję na zdobycie silnej pozycji w Finlandii, Szwecji i Norwegii, w czym pomóc ma spore doświadczenie w obszarze cyfryzacji i konserwacji obiektów. Firma liczy, że uda jej się silnie zaznaczyć swoją obecność w sektorze drogowym, ziemnym, skalnym, a zwłaszcza w usługach kolejowych.

Destia, znana w przeszłości jako Fińska Administracja Drogowa, w 2008 r. zmieniła profil własności i obecnie jest państwową spółką z o.o. W 2014 r. związała się z rodzinną firmą inwestycyjną Ahlström Capital. Colas i Ahlström Capital nie ujawniły na ile opiewała transakcja, ale specjalizująca się w tematyce gospodarczej gazeta „Kauppalehti” mówi o sumie ok. 300 mln euro.

Destia również wiąże spore nadzieje ze współpracą z Colasem. Prezes Tero Kiviniemi, cytowany przez „Kauppalehti”, oczekuje, że wraz z przejęciem przez Francuzów firma rozwinie skrzydła i „fiński gigant w dziedzinie infrastruktury stanie się teraz gigantem na skalę globalną”.