Francja: Były premier z posadą w rosyjskiej spółce naftowej. Będzie przedstawicielem państwa rosyjskiego

Francja, Fillon, Rosja, Putin, Schröder, Gazprom, NordStream2, sankcje, Unia Europejska, Macron, Kreml

Francois Fillon był premierem Francji w latach 2007-12, kiedy prezydentem Francji był Nicolas Sarkozy. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [UMP Photos]

Były premier Francji Francois Fillon został desygnowany przez rząd Rosji do rady dyrektorów koncernu naftowego Zarubieżnieft. Fillon to kolejny polityk z Europy Zachodniej – po byłych kanclerzach Austrii i Niemiec – który dostał intratną posadę w Rosji.

 

 

Jedynym udziałowcem kompanii naftowej Zarubieżnieft jest Federacja Rosyjska. Francois Fillon, który w dyrektywie powołującej go na stanowisko został przedstawiony jako prezydent spółki Apteras Sarl, w radzie dyrektorów Zarubieżnieft ma być przedstawicielem państwa rosyjskiego.

Kim jest Francois Fillon?

Francois Fillon był premierem Francji w latach 2007-12, kiedy prezydentem Francji był Nicolas Sarkozy.

W ostatnich latach Fillon opowiadał się za zbliżeniem Francji z Rosją. Gdy w 2017 r. kandydował na urząd prezydenta Francji, w czasie kampanii wyborczej opowiadał się za zniesieniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r.

Pod koniec 2018 r. prezydent Rosji Władimir Putin przyjął Fillona na prywatnej audiencji. Rzecznik Kremla tłumaczył, że Putin jest od dawna zaprzyjaźniony z Fillonem.

W radzie dyrektorów Zarubieżnieft były premier Francji zasiądzie obok wpływowych przedstawicieli służb specjalnych Rosji. Przewodniczącym rady dyrektorem tej państwowej firmy naftowej jest Jewgieniej Murow, który od 1971 r. służył w KGB, a następnie w FSB.

W czerwcu 2020 r. francuski sąd uznał François Fillona oraz jego żonę Penelope za winnych sprzeniewierzeniu publicznych środków. Były premier Francji oraz kandydat na prezydenta w 2017 r. został skazany na 5 lat więzienia i uiszczenie 375 tys. euro kary.

Parlez-vous français? Macron chce, by Europa znowu mówiła po francusku

Brytyjczyków już nie ma w Unii, więc ich język powinien przestać dominować we Wspólnocie, przekonują Francuzi.

Były premier Francji nie może obejmować publicznych stanowisk

Sąd uznał Fillona, jego małżonkę oraz bliskiego współpracownika Marca Joulauda winnymi defraudacji i ukrywaniu środków publicznych. Były premier Francji otrzymał karę 5 lat pozbawienia wolności (w tym 3 w zawieszeniu) oraz wypłaceniu kary w wysokości 375 tys. euro. Dodatkowo, przez 10 lat nie będzie mógł obejmować publicznych stanowisk.

Penelope Fillon skazano na trzy lata więzienia w zawieszeniu oraz karę o tej samej wysokości. Joulaud usłyszał wyrok trzech lat w zawieszeniu oraz 20 tys. euro kary. Małżeństwo Fillonów oraz Joulaud musieli także wypłacić ponad milion euro Zgromadzeniu Narodowemu.

Trzy lata temu, podczas kampanii wyborczej we Francji, François Fillon był faworytem w wyścigu o urząd prezydenta. Jednak jego notowania spadły, kiedy francuski tygodnik satyryczny Le Canard enchaîné opublikował artykuł ujawniający szczegóły tzw. „Penelopegate”.

Le Canard oskarżał Fillona o fikcyjne zatrudnianie swojej małżonki jako asystentki w parlamencie oraz wypłacenie jej łącznie nawet 600 tys. euro w latach 1998-2013. Tygodnik ujawnił także, że ponad 80 tys. euro otrzymała dwójka dzieci Fillona.

Wkrótce po opublikowaniu artykułu sprawą zajęła się francuska prokuratura. Pomimo wcześniejszych obietnic, Fillon nie zrezygnował z kandydowania. Ostatecznie były premier nie dostał się do drugiej tury wyborów – wyprzedzili go Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Francja: Trzy lata więzienia dla byłego prezydenta. Winny korupcji i nadużywania wpływów

To nie koniec procesów sądowych byłego prezydenta Francji.

Dorabianie do emerytury à la russe 

Najbardziej znanym zachodnim politykiem, który otrzymał intratną posadę w Rosji, jest Gerhard Schröder, były kanclerz Niemiec i dawny lider niemieckiej socjaldemokracji (SPD).

Zaraz po wyborach parlamentarnych w 2005 r., przegranych przez SPD, Gerhard Schröder dostał z nominacji Gazpromu posadę szefa rady dyrektorów spółki odpowiedzialnej za budowę pierwszego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec

W 2015 r. Gerhard Schröder został szefem rady dyrektorów szwajcarskiej spółki Gazpromu odpowiedzialnej za projekt Nord Stream 2, kolejnego bałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec.

Dodatkowo od kilku lat Gerhard Schröder jest przewodniczącym rady dyrektorów największej rosyjskiej kompanii naftowej Rosnieft, która jest objęta sankcjami UE za agresję Rosji na Ukrainę. Do władz koncernu Rosnieft Gerhard Schröder został desygnowany – podobnie jak teraz Fillon – przez rząd Rosji.

W tym roku rząd Rosji do rady dyrektorów koncernu Rosnieft desygnował też Karin Kneissl, byłą szefową dyplomacji Austrii, na której prywatnej ceremonii weselnej kilka lat temu gościł Putin.

Były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel ma zaś posadę w radzie dyrektorów Łukoil, największej prywatnej kompanii naftowej w Rosji.

Inny z byłych kanclerzy Austrii Christian Kern (2016-2017) z centrolewicowej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) dołączył do zarządu rosyjskich kolei państwowych (RŻD) w 2019 r. Z kolei były minister finansów Jörg Schelling (ÖVP) od 2018 r. pracuje w Gazpromie.