Francja: Facebook zapłaci zaległy podatek od dochodów

Francuski oddział Facebooka zapłaci 106 mln euro zaległych podatków za lata 2009-2018.

Francuski oddział Facebooka zapłaci 106 mln euro zaległych podatków za lata 2009-2018. / Foto via flickr @Christoph Scholz, licencja (CC BY-SA 2.0)

Francuski oddział Facebooka zapłaci 106 mln euro zaległych podatków za lata 2009-2018. To efekt audytu przeprowadzonego przez francuskie organy podatkowe.

 

Francja znajduje się w gronie państw, które naciskają na zmianę międzynarodowych przepisów podatkowych dotyczących firm cyfrowych, takich jak Google, Amazon Facebook i Apple (dlatego nad Sekwaną podatek od dochodów wielkich firm określa się mianem GAFA – od pierwszych liter wielkich amerykańskich firmy cyfrowych).

Zdaniem władz kraju płacą one zbyt niskie podatki w stosunku do osiąganych dochodów.

Francja: Kara za zaległe podatki

Aktualne regulacje pozwalają firmom na kierowanie dochodów ze sprzedaży generowanych na lokalnych rynkach w Europie do ich regionalnych siedzib. Niektóre firmy technologiczne, w tym Facebook, lokują je w krajach o stosunkowo niskich stawkach podatku od osób prawnych, takich jak np. Irlandia.

Rzecznik Facebooka powiedział, że francuskie organy podatkowe przeprowadziły audyt kont bankowych za lata 2009-2018, w wyniku którego spółka zgodziła się zapłacić łącznie 106 mln euro zaległych danin i kar. Korektę uwzględniono w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok.

W skład tej kwoty wchodzą nie tylko zaległe podatki, ale i 22 miliony euro kary. Francuskie ministerstwo finansów nie komentuje tej sprawy, wskazując, że nie może komentować każdej jednej sprawy podatkowej.

Prezydent Donald Trump, który zagroził Francji cłami, a Mark Zuckerberg zapowiedział, że jego firma zapłaci zasądzoną karę.

Szefowie Amazona, Apple'a, Facebook'a i Google'a przesłuchiwani w Kongresie USA. Co wiemy?

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg i Sundar Pichai tłumaczyli się z zarzutów o budowę monopoli.

Francja wprowadzi podatek cyfrowy?

W lipcu 2019 r. Francja zapowiedziała dodatkowe opodatkowanie technologicznych gigantów. Rząd argumentował, że firmy takie jak Google czy Facebook wykorzystują luki podatkowe, przez co unikają płacenia należnej daniny do budżetu. Szybko na wieść o tym pomyśle zareagował prezydent USA, który zapowiedział cła odwetowe wobec Francji.

Według francuskiej koncepcji podatku firmy cyfrowe, które przekroczą globalne przychody w wysokości 750 mln euro, w tym przynajmniej 25 mln euro we Francji, zapłaciłyby 3-procentowy podatek od każdego euro zarobionego na francuskim rynku powyżej owych 25 mln euro.

W związku z groźbą amerykańskich ceł Paryż zawarł ugodę porozumienie z Waszyngtonem, na mocy którego Francja zawiesiła do końca 2020 r. wdrażanie swojego cyfrowego podatku, a w zamian USA odstąpiły od nakładania karnych ceł na francuskie produkty. W uzyskanym w ten sposób czasie miało dojść do amerykańsko-francuskich negocjacji oraz wypracowania ogólnoświatowej koncepcji takiej nowej daniny.

OECD: USA zawieszają negocjacje w sprawie globalnego podatku cyfrowego

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z negocjacji w sprawie globalnego podatku cyfrowego.

Globalny podatek: Fiasko na forum OECD

Jednak prace toczące się na forum zrzeszającej 37 państw, w tym Polskę, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie przyniosły rezultatu. Ponadto pod koniec czerwca USA poinformowały o wycofaniu się z tych rozmów.

W czerwcu amerykański sekretarz skarbu Steve Mnuchin napisał w tej sprawie list do ministrów finansów Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch. I zagroził, że jeśli któreś z państw zdecyduje się na wprowadzeniem podatku cyfrowego, USA nałożą odwetowe sankcje.

Dodatkowo biuro przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) wszczęło procedurę sprawdzającą czy podatki cyfrowe państw europejskich nie są dyskryminujące dla amerykańskich firm. Procedurą tą objęto m.in. AustrięCzechyHiszpanięWielką BrytanięWłochy oraz oddzielnie Unię Europejską jako całość.

Francja postanowiła odpowiedzieć na amerykańskie groźby odwieszeniem wdrażania własnego podatku GAFA. Ma on według zapowiedzi francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire’a zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Ale na razie innych konkretów w tej sprawie brak.