Finlandia potrzebuje specjalistów. Brakuje aż 130 tys. wykwalifikowanych pracowników

Finlandia, siła robocza, pracownicy, Technology Industries of Finland

Dotkliwy i pogłębiający się niedobór wykwalifikowanej siły roboczej może zagrozić wzrostowi gospodarczemu kraju. / fot. via unsplash [Pop & Zebra]

Technology Industries of Finland, organizacja lobbująca na rzecz przemysłu technologicznego, reprezentująca około 1,6 tys. firm, ostrzega, że dotkliwy i pogłębiający się niedobór wykwalifikowanej siły roboczej może zagrozić wzrostowi gospodarczemu kraju.

 

 

Niedobór pracowników może również wpłynąć na usługi socjalne i poziom życia, podała organizacja, sugerując, że sektor przemysłu technologicznego będzie potrzebował około 130 tys. specjalistów lub 13 tys. rocznie w ciągu następnej dekady.

Oświadczenie grupy lobbingowej to kolejny rozdział w toczącej się dyskusji na temat niedoboru siły roboczej, a w szczególności konieczności sprowadzenia większej liczby wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Wcześniej Konfederacja Fińskiego Przemysłu stwierdziła, że aż 80 proc. firm ma problemy ze znalezieniem pracowników, podczas gdy Izba Handlowa zaznaczyła, że 68 proc. jej członków twierdzi, że ten dylemat hamuje ich rozwój.

Sektor technologiczny odpowiada za ok. 50 proc. fińskiego eksportu, a wartość pieniężna nowych zamówień w okresie kwiecień-czerwiec 2021 r. była o 6 proc. wyższa niż w pierwszym kwartale roku i aż o 21 proc. wyższa rok do roku.

Publikując takie liczby, branża technologiczna wyraźnie wywiera presję na rząd. W Finlandii uzyskanie pozwolenia na pracę dla wykwalifikowanych pracowników z zagranicy może trwać od trzech do dziewięciu miesięcy, co jest uważane za zdecydowanie zbyt długi okres.