Finlandia: Nowy minister finansów wpłynie na zmianę stosunku rządu do Funduszu Odbudowy UE?

Matti Vanhanen pokieruje Ministerstwem Finansów Finlandii.

Matti Vanhanen pokieruje Ministerstwem Finansów Finlandii. / Zdjęcie via flickr.com @Baltic Development Forum, licencja (CC BY 2.0)

Były premier Finlandii w latach 2003-2010, a obecnie marszałek parlamentu, Matti Vanhanen, został kandydatem partii Centrum Finlandii (KESK) do objęcia stanowiska ministra finansów.

 

 

O takich sytuacjach w polityce mówi się, jak o powrocie z emerytury. Matti Vanhanen był premierem Finlandii w latach 2003-2010, a od 2019 r. przewodniczącym Eduskunty – jednoizbowego parlamentu. Jednak w wyniku rezygnacji poprzedniczki Vanhanen wraca do wielkiej polityki w najtrudniejszym momencie z możliwych: kryzysie gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa.

Przed nim trudne decyzje na arenie krajowej oraz międzynarodowej, w związku z negocjacjami rządu w sprawie Wieloletnich ram finansowych UE oraz Funduszu Odbudowy. Finowie są przeciwni funduszowi w obecnym kształcie.

Finlandia odrzuci Fundusz Odbudowy UE w obecnym kształcie. Inne państwa też chcą zmian

Czego Finowie nie akceptują w propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ratowania europejskiej gospodarki?

Finlandia: Co z Funduszem Odbudowy UE?

Były prezydent Francji Jacques Chirac, zażartował kiedyś, że Vanhanen jest „najseksowniejszym facetem w Finlandii”. Polityk ten przez kilka lat sprawował funkcję premiera kraju. Zrezygnował w 2010 r. w wyniku skandalu związanego z finansowaniem kampanii wyborczej. Mimo tego pozostał jednym z ważniejszych polityków ugrupowania KESK, a w 2018 r. kandydował bez powodzenia na urząd prezydenta. 

„Powinniśmy przestać udawać, że to co dzieje się w innych krajach europejskich nie ma wpływu na naszą sytuację gospodarczą”, powiedział Vanhanen podczas poniedziałkowej (8 czerwca) konferencji prasowej, gdy zaprezentowano jego kandydaturę na stanowisko ministra finansów. Polityk dodał, że Finlandia powinna być wdzięczna za wkład Niemiec w ożywienie gospodarcze w Europie. „To poświęcenie niemieckich podatników bardzo nam pomoże”, podkreślił.

Czy to zapowiedź zmiany kursu Finlandii w stosunku do Funduszu Odbudowy UE? Helsinki jak dotąd zapowiedziały odrzucenie propozycji Komisji Europejskiej – wzorowanej na inicjatywie Angeli Merkel Emmanuela Macrona – odnośnie utworzenia antykryzysowego funduszu ratunkowego. Większość z tych środków – 500 mld – ma być bezzwrotnymi grantami, a pozostałe 250 mld ma zostać przeznaczone na preferencyjne pożyczki.

Finowie są gotowi do negocjacji, ale stawiają warunki. Najważniejszym z nich jest strukturalna zmiana FO UE, tj. zmniejszenie środków w formie grantów zwiększenie kwot pożyczek.

Finlandia: Szkolenie na koszt podatników powodem dymisji minister finansów

Szkolenie medialne Katri Kulmuni było warte ponad 50 tys. euro.

Matti Vanhanen: Czas trudnych decyzji

Poprzedniczka Vanhanena, Katri Kulmuni, podała się w piątek (5 czerwca) do dymisji po tym, jak prasa ujawniła, że uczestniczyła ona w szkoleniu medialnym m.in. z zakresu wystąpień publicznych, które opłacono nie z budżetu partii, lecz z budżetu państwa na kwotę ponad 50 tys. euro. Kulmuni zapowiedziała, że zwróci pieniądze.

Vanhanen otrzymał propozycję zostania ministrem już w piątek (5 czerwca), lecz początkowo ją odrzucił. Przyznał jednak, że wpływ na powrót do rządu miało „poczucie obowiązku oraz poważna sytuacja gospodarcza Finlandii w związku z epidemią koronawirusa”. Podkreślił jednocześnie, że nie będzie w rządzie wicepremierem ani zastępcą premier Sanny Marin (wiceprzewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej).

Przed nowym ministrem szereg wyzwań. Finlandia jest w recesji. W najbliższych tygodniach rząd będzie musiał podjąć decyzję o cięciach budżetowych, np. emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. To trudne politycznie posunięcie, tym bardziej dla lewicowego rządu.