Wielka Brytania: Młodzi neonaziści coraz częściej szukają zwolenników w mediach społecznościowych

Według brytyjskiej organizacji Hope Not Hate, szczególnie "podatnym gruntem" do szerzenia skrajnie prawicowej propagandy stał się Instagram.

Według brytyjskiej organizacji Hope Not Hate, szczególnie "podatnym gruntem" do szerzenia skrajnie prawicowej propagandy stał się Instagram. [Zdjęcie via unsplash.com]

Media społecznościowe coraz częściej stają się miejscem radykalizacji młodych ludzi oraz źródłem szerzenia neonazistowskiej propagandy. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zwiększonej aktywności terrorystów w internecie, informuje brytyjska organizacja Hope Not Hate (HNH).

 

 

W raporcie „State of Hate 2021” – który co roku wskazuje na kluczowe trendy oraz zmiany, jakie następują w krajowych i międzynarodowych ugrupowaniach skrajnie prawicowych – skupiono się na ocenie, w jaki sposób pandemia COVID-19 przyczyniła się do przyspieszenia przechodzenia brytyjskiej skrajnej prawicy do internetu.

Według organizacji w mediach społecznościowych, a w ostatnim czasie w szczególności na należącym do Facebooka Instagramie, postępuje proces rekrutowania młodych ludzi do skrajnie prawicowych grup.

(Nie)bezpieczne platformy

HNH informuje o dwóch skrajnie prawicowych grupach – The British Hand i The National Partisan Movement – dla których w ciągu ostatniego roku Instagram był głównym miejscem do rekrutowania nowych członków. Obie grupy zarządzane są przez… 15-letnich przywódców.

Zgodnie z przedstawionym raportem, sposób funkcjonowania Instagrama sprawia, że jest on atrakcyjny dla skrajnej prawicy. Przekaz wizualny, na jakim opiera się ta platforma, czyni ją „idealnym” miejscem dla rozpowszechniania propagandy nazistowskiej, napisano.

Poprzez publikowanie zdjęć wraz z krótkimi opisami neonaziści mogą z łatwością zachęcać młode osoby do wstąpienia w ich szeregi. Nowi członkowie National Partisan Movement przyznali, że natrafili na tę grupę dzięki rekomendacjom, które są jedną z podstaw działania Instagrama. 

Jak zauważa HNH Instagram powinien natychmiast rozpocząć proces weryfikowania skrajnie prawicowego ekstremizmu i poprawić sposób moderowania treści. 

Autorzy raportu wskazują, że olbrzymią popularnością wśród młodych osób cieszy się też aplikacja Telegram, z której korzysta 500 mln ludzi na całym świecie. Umożliwia ona za pośrednictwem „kanałów” wysyłanie wiadomości do dziesiątek tysięcy osób. 

Z łatwością można odnaleźć tam treści popierające ludobójstwo czy zachęcające do atakowania mniejszości. Za pośrednictwem Telegrama młodzi neonaziści konsultują się też w sprawie sposobów pozyskiwania broni. 

Podobnie jak w przypadku Instagrama, w raporcie zwrócono uwagę na słabą moderację treści aplikacji Telegram. Łatwy sposób rejestracji i korzystania, przekonanie o prywatności użytkownika oraz stała dostępność do toksycznego – związanego z propagandą przekazu – pozwalają na szybkie zaangażowanie się w działalność grup posługujących się przemocą. 

Dezinformacja: "W czasie pandemii łatwiej wykorzystać społeczną niepewność w niecnych celach"

Jakie formy przybiera dezinformacja w trakcie pandemii COVID-19?

Pandemia wzmaga działalność skrajnie prawicowych grup w internecie

Pandemia przyspieszyła proces spadku zainteresowania wieloma skrajnie prawicowymi grupami zarządzanymi w tradycyjny sposób, ale spowodowała wzrost aktywności wśród tych wykorzystujących najnowsze technologie do komunikacji, które szukają nowych członków właśnie w najpopularniejszych obecnie platformach mediów społecznościowych.

Brytyjscy neonaziści, którzy przenieśli swoją działalność do internetu, wykorzystują technologię do promowania swojej działalności. Narzędziem służącym radykalizacji stały się gry, czaty głosowe czy internetowe kluby filmowe.

„Brytyjska skrajna prawica jest teraz zarządzana w sposób cyfrowy (…). Tradycyjne struktury ustąpiły miejsca mediom społecznościowym, influencerom i dziennikarzom obywatelskim, przyczyniając się do radykalizacji (…)”, powiedział dyrektor HNH, Nick Lowles.

W zeszłym roku dwanaście osób sympatyzujących z ugrupowaniami nawiązującymi do nazizmu, w tym sześciu nastolatków zostało skazanych za działalność terrorystyczną. Kolejne jedenaście osób oczekuje na swój proces. 

Najmłodszy ze skazanych ma 16 lat. Przyznał się do pobierania z internetu instrukcji konstruowania bomb, gdy miał zaledwie 13 lat. Trzech nastolatków – domniemanych członków The British Hand – także ma stanąć przed sądem pod zarzutem terroryzmu.

Dezinformacja: Jak walczyć z fake newsami? Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty?

Dezinformacja: Jak walczyć z fake newsami? Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty? Dr Maciej Kawecki rozmawia z Karoliną Zbytniewską

UE przeciwstawia się terrorystycznej propagandzie

Problem szerzącego się w internecie terroryzmu dostrzega też Unia Europejska. „Z naszych informacji wynika, że radykalizacja i podżeganie do przemocy za pośrednictwem serwisów społecznościowych i wideo podobnie jak transmitowanie ataków na żywo, są elementami, które odegrały znaczącą rolę podczas ostatnich ataków terrorystycznych”, powiedział Euardo Cabrita, przedstawiciel portugalskiej prezydencji w Radzie UE. 

W związku z tym w zeszłym tygodniu Rada przyjęła regulacje odnośnie usuwania propagandy terrorystycznej z internetu. Dzięki nim unijne organy ścigania otrzymają skuteczne narzędzia do walki z tym zagrożeniem. 

Platformy internetowe będą miały maksymalnie godzinę od otrzymania zgłoszenia na skasowanie lub zamrożenie materiałów zawierających terrorystyczne treści. Regulacje dotyczyć będą wszystkich serwisów działających w UE, niezależnie od tego gdzie mieści się ich siedziba.

Celem nowych przepisów jest zapobieganie rozprzestrzeniania się w sieci treści ekstremistycznych i podżegających do przemocy oraz stworzenie wspólnego dla całej Unii Europejskiej mechanizmu, który umożliwiłby państwom członkowskim skuteczną walkę z tym zjawiskiem.

 

Więcej informacji:

Raport „State of Hate 2021”