Szefowie Amazona, Apple’a, Facebook’a i Google’a przesłuchiwani w Kongresie USA. Co wiemy?

Prezesi wielkiej czwórki technologicznej - Amazon, Apple, Facebook i Google - byli przesłuchiwani w środę (29 lipca) w Kongresie USA.

Prezesi wielkiej czwórki technologicznej - Amazon, Apple, Facebook i Google - byli przesłuchiwani w środę (29 lipca) w Kongresie USA../ Foto via flickr @Anthony Quintano, licencja (CC BY 2.0)

Prezesi firm z wielkiej czwórki technologicznej – Amazon, Apple, Facebook i Google – byli przesłuchiwani w środę (29 lipca) w Kongresie USA. Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg i Sundar Pichai tłumaczyli się z zarzutów o budowę monopoli.

 

 

Środowe przesłuchanie było historyczne. Po raz pierwszy w Kongresie zeznawali jednocześnie prezesi największych firm technologicznych. Jak dotąd w podobnej sytuacji znaleźli się, ale tylko pojedynczo, Bill Gates gdy prowadził Microsoft czy Mark Zuckerberg.

Dodatkowo, po raz pierwszy w Kongresie pojawił się na przesłuchaniu najbogatszy człowiek świata – założyciel Amazona Jeff Bezos. Za przesłuchanie czwórki prezesów odpowiadała podkomisja ds. antymonopolowych, będąca częścią komisji ds. sprawiedliwości Izby Reprezentantów.

Facebook oskarżony o nadużycie władzy rynkowej / Europa i świat w skrócie

Przybywa imigrantów na Sycylii. Sekretarz generalna Rady Europy i KE krytykują plany wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. – Europa i świat w skrócie.

Pandemia koronawirusa służy firmom Big Tech?

Członkowie podkomisja ds. antymonopolowych zarzucili szefom spółek posiadanie „zbyt dużej władzy”. Krytykowane działania obejmowały: m.in. rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, cenzurowanie przemówień politycznych oraz „zabijanie” amerykańskiej gospodarki.

Podkomisja ds. antymonopolowych od ponad roku zajmuje się badaniem dominacji firm w Internecie. David Cicilline, przewodniczący podkomisji rozpoczął przesłuchanie od podkreślenia, że giganci technologiczni są odpowiedzialni za tłumienie konkurencji. Polityk zwrócił przy tym uwagę, że pandemia koronawirusa może postawić wspomniane firmy na jeszcze bardziej dominującej pozycji.

„Wiele z praktyk stosowanych przez te firmy ma szkodliwe skutki gospodarcze. Niszczą miejsca pracy i zniechęcają do przedsiębiorczości”, podkreślił Cicilline.

Dużą część przesłuchania szefów Amazona, Google, Apple i Facebooka poświęcono na pytania związane z ich monopolistyczną pozycją oraz szpiegowaniem, a także przejmowaniem mniejszych firm i startupów. Poruszono także inne wątki, jak pozbywanie się konkurencji oraz – agresywnym przejęciom czy podkradaniu pomysłów mniejszych podmiotów.

Facebook oskarżony o nadużycie władzy rynkowej / Europa i świat w skrócie

Przybywa imigrantów na Sycylii. Sekretarz generalna Rady Europy i KE krytykują plany wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. – Europa i świat w skrócie.

Facebook kupuje, by niszczyć konkurencję?

Facebooka np. oskarżono o realizowanie taktyki „kopiowania, nabywania i zabijania” – agresywnym przejęciom mniejszych lub średnich firm. Podczas przesłuchania powołano się na przejęcie platformy Instagram.

W trakcie przesłuchania ujawniono wewnętrzne dokumenty firmy świadczące o tym, że Facebook kupił rywala, aby wyeliminować zagrożenie „dla biznesu swojego portalu”. Mark Zuckerberg, przyznał się do wymiany e-maili z dyrektorem finansowym, Davidem Ebersmanem dotyczącej „neutralizacji konkurenta” oraz „zintegrowania jego produktów z naszymi”.

Kolejnym zarzutem było grożenie założycielowi platformy Instagram, Kevinowi Systromowi, oraz przejściem w tzw. „tryb niszczenia”. Tryb miał zostać uruchomiony, gdyby popularna platforma do publikowania zdjęć zdecydowała się na zablokowanie przejęcia przez Facebooka. „Pana firma szpieguje konkurencje oraz kopiuje jej rozwiązania”, mówiła członkini Kongresu Pramila Jayapal.

Facebook pozywa Unię Europejską. Unijni urzędnicy przekroczyli kompetencje?

W poniedziałek (28 lipca) Facebook wniósł pozew przeciwko Unii Europejskiej za naruszenie prywatności pracowników firmy.

Facebook: Platforma, która stosuje cenzurę?

Podczas kilkugodzinnego przesłuchania pojawił się wątek dotyczący stosowania cenzury przez wszystkie firmy. Pytania o „antykonserwatywne” nastawienie zadawali zwłaszcza politycy Partii Republikańskiej. Sugerowali oni, że „uciszanie konserwatywnych głosów”, wspieranie Partii Demokratycznej oraz negatywne nastawienie do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Nie obyło się jednak od pomyłek. Kiedy kongresmen Jim Sensenbrenner zapytał Zuckerberga o przyczynę cenzurowania konserwatystów na Facebooku, powołując się na usunięcie konta Donalda Trumpa, Zuckerberg wyjaśnił, że konto prezydenta USA zostało ograniczone przez inny z portali – Twitter.

Szef Facebooka rozmawia z Brukselą o fake newsach i mowie nienawiści

Mark Zuckerberg zjawił się w Brukseli na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły walki z rozpowszechnianiem w internecie fake news oraz mowy nienawiści. Unijni komisarze zagrozili, że jeśli Facebook sam nie rozwiąże tego problemu, zostanie w UE obłożony nowymi …

Terroryzowanie mniejszych podmiotów i faworyzowanie produktów

W przypadku Google’a kongresmeni zarzucili przejmowanie treści ze stron małych firm i umieszczanie ich u siebie. Google miał zagrozić całkowitym usunięciem Yelp – portalu z recenzjami – z listy wyszukiwania po prośbie firmy o zaprzestanie przez koncern z Mountain View praktyk kopiowania treści.

Jeffa Bezosa, prezesa Amazona, dopytywano m.in. o złe traktowanie zewnętrznych sprzedawców na platformie. Bezos przyznał, że ​​nie może zagwarantować, że jego firma nie naruszyła własnej polityki zakazującej wykorzystywania danych sprzedawców zewnętrznych do informowania i sprzedawania produktów marki własnej.

Podczas przesłuchania poruszono także kwestię obaw dotyczących praktyk Apple’a w AppStore. Tim Cook, dyrektor generalny zapytany o przyczynę braku dostępu twórców aplikacji do procesu recenzowania odparł, że „zasady są tworzone na bieżąco i mogą ulec zmianie – a firma Apple oczekuje, że twórcy aplikacji albo zgodzą się ze zmianami, albo opuszczą App Store.”