Eurostat: Polak wciąż tanim pracownikiem

Godzinowe koszty pracy w UE, infografika Eurostatu, źródło ec.europa.eu

Godzinowe koszty pracy w UE, infografika Eurostatu, źródło ec.europa.eu

Bułgarzy są najtańszymi pracownikami w całej Unii Europejskiej, a najdrożsi są ci w Danii – wynika z najnowszych danych Eurostatu dotyczących godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach członkowskich UE. Polacy zajmują piąte miejsce od końca.

 

Polacy raczej tani na tle UE

Z zestawienia Eurostatu wynika, że godzina pracy kosztuje przedsiębiorcę w naszym kraju 10,1 euro, podczas gdy unijna średnia to 27,4 euro, a dla strefy euro – nawet 30,6 euro.

W raporcie za zeszły rok Eurostat uwzględnił dane z przedsiębiorstw we wszystkich gałęziach gospodarki (poza rolnictwem i administracją publiczną), zatrudniających minimum dziesięciu pracowników. Autorzy opracowania przyjęli, że na godzinowy czas pracy składają się wynagrodzenie oraz koszty pozapłacowe, takie jak np. składki na ubezpieczenie społeczne.

KE ws. kobiet: Szklany sufit, niższa pensja i widmo ubóstwa

Kobiety w UE są bardziej zagrożone ubóstwem, niedostatecznie reprezentowane w parlamentach i rządach, w biznesie ogranicza je szklany sufit, do tego zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni – wynika ze sprawozdania nt. równości kobiet i mężczyzn we Wspólnocie.

Godzinowe koszty pracy w UE

Z danych Eurostatu wynika, że najdrożsi pracownicy są w Danii. Godzina pracy kosztuje tamtejszego przedsiębiorcę średnio aż 43,5 euro. W czołówce znalazły się również Luksemburg – 40,6 euro oraz Belgia – 39,7 euro. Pierwszą piątkę zamykają: Szwecja – 36,6 euro i Holandia – 35,9 euro.

Natomiast najtańszymi w UE pracownikami okazali się Bułgarzy, bo w ich kraju godzinowe koszty pracy to średnio zaledwie 5,4 euro. Niewiele więcej – 6,9 euro – kosztuje przedsiębiorców godzina pracy w Rumunii. Na końcu skali znalazły się również Litwa  (9 euro za godzinę), Węgry (9,2 euro) oraz Łotwa (9,3 euro za godzinę).

Węgry: Kolejne demonstracje przeciwko "ustawie niewolniczej"

Tysiące Węgrów wyszło na ulice stolicy oraz innych miast, aby zaprotestować przeciwko zmianom w kodeksie pracy, które wprowadzają rewolucję w systemie nadgodzin w firmach i zakładach. W protestach bierze udział zarówno prawicowa, jak i lewicowa opozycja.
 
Protesty na Węgrzech trwają od …

Na kolejnym miejscu jest Polska, gdzie godzina pracy kosztuje 10,1 euro, w tym  ok. 40 proc. kosztów stanowią koszty pozapłacowe, czyli podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne. Wg. ekspertów pod tym względem Polska nie nie odbiega znacząco na tle rozwiniętych państw Europy. Problemem są jednak – ich zdaniem – wyższe niż tam podatki nałożone na osoby mało zarabiające  i obciążenie ich większymi obowiązkowymi składkami.

Polacy nie tylko tańsi, ale i wyedukowani

Cytowany w mediach prezes Personnel Service Krzysztof Inglot przyznał, że Polska przyciąga kosztami pracy, które im są niższe, tym bardziej konkurencyjny jest nasz kraj na rynku międzynarodowym. Zastrzega jednak, że Polska przyciąga również edukacją i kwalifikacjami pracowników. Zdaniem Inglota “Polska z dużych krajów (…), które ostatnio dołączyły do Unii Europejskiej, jest na bardzo dobrym miejscu”. “Jesteśmy w czołówce, jeżeli chodzi o to, co się dokonało w naszym kraju” – podkreślił.

Raport: Polska liderem nierówności dochodowych w UE

Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nierówności dochodowych – wynika z raportu World Inequality Lab. W 2017 r. 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków miało 40-procentowy udział w polskim PKB.
 

Badanie zrealizowane przez francuskich ekonomistów związanych z …