Europejskie firmy zbudują sieć 5G we Francji

Zdjęcie via unsplash.com @giggiulena

Francuski Orange odrzucił ofertę chińskiego Huawei. To europejskie Nokia i Ericsson zajmą się rozwojem sieci 5G nad Sekwaną. Decyzję skrytykowała ambasada Chin w Paryżu.

 

 

Orange argumentował swoją decyzję kontrolą polityczną chińskiego rządu, którą ten sprawuje nad Huawei. Decyzja spotkała się z odpowiedzią ambasady Chin w Paryżu, która wezwała w niedzielę (9 lutego) do zaprzestania dyskryminacji koncernu.

Kraje członkowskie apelują o bezpieczeństwo kluczowych elementów sieci 5G

Odpowiedzialni za kwestię łączności ministrowie z państw członkowskich spotkali się w Brukseli, aby przyjąć konkluzje na temat sieci 5G. Wezwali jednocześnie, aby potrzebną do tego infrastrukturę opierać na urządzeniach od zaufanych dostawców.

 

Konkluzje przyjęte przez ministerialną radę …

Francuska asertywność

Francja znajduje się na wczesnym etapie wdrażania technologii 5G. Do tej pory osoby związane z rządem nieoficjalnie przyznawały, że ze względu na niejasną sytuację chińskiego koncernu może on zostać wykluczony z przetargów na rozwój sieci piątej generacji nad Sekwaną.

Doniesienia te częściowo sprawdziły się po tym, gdy na przełomie stycznia i lutego br. Orange – firma o znaczeniu strategicznym dla francuskiego rządu – wybrał fińską Nokię i szwedzkiego Ericssona do rozwoju sieci 5G. O ile Francuzi zazwyczaj nie ulegają presji Stanów Zjednoczonych, które od wielu miesięcy prowadzą kampanię wymierzoną przeciwko Huawei, tak w tym przypadku firma znad Sekwany potraktowała poważnie ostrzeżenia sojusznika zza Oceanu.

Wielka Brytania dopuszcza Huawei do 5G, ale w ograniczonym stopniu

Brytyjski rząd nie zablokował chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G). Uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia.

 

Brytyjski plan to próba pogodzenia różnych interesów. Z jednej strony na Wielką Brytanię naciskały Chiny, które sugerowały, że od dopuszczenia …

Chińskie niezadowolenie

Ambasada Chin opublikowała w niedzielę oświadczenie dotyczące „niesprawiedliwego traktowania Huawei”. Napisano w nim o zaszokowaniu i zaniepokojeniu doniesieniami o niesprawiedliwym traktowaniu chińskiego koncernu pomimo wcześniejszych zapewnień francuskich władz, w tym prezydenta Emmanuela Macrona, o równych szansach dla wszystkich podmiotów.

„Jeżeli ze względów bezpieczeństwa francuski rząd musi nałożyć ograniczenia na operatorów, powinien to zrobić na bazie przejrzystych kryteriów tak, by wszystkie firmy były traktowane jednakowo”, napisano w oświadczeniu ambasady. Kierownictwo placówki zaznaczyło także, że wszelkie oskarżenia kierowane wobec Huawei są bezpodstawne. Tymczasem jeszcze w tym miesiącu francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego (ANSSI) udostępni wstępne wnioski z raportu, w którym poddano weryfikacji sprzęt różnych dostawców telekomunikacyjnych właśnie pod kątem bezpieczeństwa.

Chiny rezygnują z plastikowych jednorazówek

Jeden z największych producentów i jednocześnie konsumentów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, czyli Chiny – ogłosił wielki plan odejścia od takich produktów. Podobny plan realizuje od pewnego czasu m.in. Unia Europejska.

 

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku są bardzo szkodliwe dla środowiska, zanieczyszczają przede …

Unijne rekomendacje

Stany Zjednoczone od ponad roku naciskają na sojuszników, by całkowicie wykluczyć chiński koncern z programu wdrożeniowego sieci 5G. Waszyngton argumentuje to interesem bezpieczeństwa. Ma chodzić o ryzyko, że sprzęt tego dostawcy będzie wykorzystywany do celów wywiadowczych przez rząd w Pekinie. Chiny i Huawei odrzucają oskarżenia, jednak kolejne państwa decydują się na profilaktyczne wykluczenie koncernu z przetargów.

Unia Europejska, która do tej pory unikała zabierania zdania w tej kwestii, zarekomendowała pod koniec stycznia państwom członkowskim ograniczanie dostępu do przetargów, a nawet wykluczanie firm, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości. Komisja wstrzymała się od wskazywania konkretnych firm, podkreślając jednak by kraje członkowskie przy budowaniu sieci 5G unikały „zależności od jednej firmy”.

Komisja podkreśla, że kraje członkowskie muszą przeprowadzić „indywidualną ocenę” dostawców i operatorów w celu zastosowania „odpowiednich ograniczeń”, jeżeli stanowią oni poważne zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Rekomendacje nie mają mocy unijnej dyrektywy, niemniej zostały wypracowane przy wspólnym stole negocjacyjnym w ramach Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA).

5G: KE rekomenduje wykluczenie firm "wysokiego ryzyka"

Komisja Europejska zatwierdziła unijny zestaw narzędzi dotyczący wdrażania sieci 5G. Komisja rekomenduje państwom członkowskim ograniczanie dostępu do przetargów, a nawet wykluczanie z nich firm, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości.

 

 

Komisja Europejska ogłosiła w środę (29 stycznia) unijny zestaw narzędzi dotyczący …