Europejski system nawigacji dociera do miliarda użytkowników smartfonów

Zdjęcia via unsplash.com

System nawigacji satelitarnej Unii Europejskiej dociera do 1 miliarda użytkowników smartfonów. Oczekuje się, że w przyszłości Galileo zapewni Europie niezależność od innych systemów nawigacji satelitarnej.

 

 

10 września jest dniem, w którym system nawigacji Galileo – zwany niekiedy „europejskim GPS-em” – dotarł do 1 miliarda użytkowników smartfonów na całym świecie. Po przeczytaniu tego tekstu ta liczba powiększy się o kolejnych 156 posiadaczy smartfonów. Komisja Europejska twierdzi, że niezależność Europy w tej kwestii pobudzi europejski rynek pracy przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności. Wesprze także sektor nowych technologii.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …

Europejskie ambicje

Statystyki przedstawił Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS), który swoją siedzibę ma Pradze. Szacuje się, że obecnie 95 proc. smartfonów jest produkowanych z odbiornikami umożliwiającymi działanie w systemie Galileo. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba smartfonów wzrośnie do 2,7 mld sztuk.

Obecnie na sukces Galileo pracuje na orbicie okołoziemskiej 26 satelitów. Docelowo ma ich być 30. Spodziewa się, że pozostałe mają rozpocząć pracę do końca 2020 r. Galileo jest obecnie wykorzystywany przez użytkowników cywilnych, jako bezpłatna usługa nawigacji. Jest m. in. stosowany w takich systemach, jak eCall (ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiana o wypadkach drogowych), który jest obowiązkowo montowany we wszystkich nowych samochodach od 31 marca 2018 r. włącznie.

Zadaniem eCall jest wykrycie niebezpieczeństwa, np. wypadku i szybkie poinformowanie odpowiednich służb, najczęściej poprzez numer 112. Dzięki Galileo możliwie staje się ustalenie dokładnego położenia zagrożonego pojazdu.

"Bezkrytyczny entuzjazm" wobec Galileo?

W czwartek o godzinie 12.34 czasu środkowoeuropejskiego z Kourou w Gujanie Francuskiej wystartują dwa pierwsze satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. W przestrzeń kosmiczną zabierze je rosyjska rakieta Sojuz. W rzeczywistości system powinien zacząć funkcjonować w 2008 roku. Zamiast pierwotnie …

Problemy techniczne

Jednak pomimo wielu zalet Galileo wciąż mierzy się z pewnymi trudnościami technicznymi. Przykładowo, przed kilkoma tygodniami awaria unieruchomiła system na kilkanaście dni. Jak się okazało, przyczyną były problemy z nieudaną aktualizacją zabezpieczeń przed cyberatakami.

W czasie awarii, użytkownicy europejskiego systemu musieli korzystać ze wsparcia GPS oraz rosyjskiego systemu GLONASS. Kierownictwo GNSS poinformowało po incydencie, że trwają pracę nad poprawą odporności. Komisja Europejska zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 16 mld euro w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 na dalsze rozwijanie prac nad „programem kosmicznym” UE, tj. utrzymaniem i dalszym rozwojem projektów, takich jak Galileo czy Copernicus.

System Galileo odzyskał część swojej sprawności

Po trwającej od 11 lipca awarii unijny system nawigacji satelitarnej Galileo odzyskał podstawową sprawność. Problem z jego działaniem wynikał z awarii naziemnej infrastruktury. Okazało się, że jedną z przyczyn problemów była… nieudana aktualizacja zabezpieczeń przed cyberatakami.
 

Dyrektor odpowiadającego za system Galileo …